AfrikaKenya

Nairobi Gezi Rehberi ile Nairobi’nin Görülmesi Gereken Yerleri

Nairobi Gezilecek Yerler

Nairobi gezilecek yerler rehberiyle Nairobi gezinizi detaylarıyla planlayın. GeziLinki ile yaptığınız planlardan sonra tek kalan uçak bileti.

Nairobi Hakkında

Nairobi, Kenya’nın başkenti ve ülkenin en büyük şehridir. Güneşin Şehri olarak adlandırılır. 1905 yılına kadar Kenya’ya başkentlik yapmış olan Mombasa’dan tacı devralan şehir, 1899 yılında kurulmuştur. Ülkedeki Nairobi Nehri üzerine kurulmuş olan kent, adını da bu nehirden almaktadır. Kent, Doğu Afrika’daki en yüksek nüfusa sahip şehir olmasının yanı sıra 1899’da demir yolu kampı olarak kurulduktan sonra Doğu Afrika’nın en büyük şehirleri arasına da adını altın harflerle yazdırmıştır.

Afrika’nın politik ve finansal olarak en önde gelen şehirlerinden bir tanesi olan Nairobi, son yıllarda popülerliği artan bir şehir olmuştur. Bunun sebeplerinden biri dünyaca ünlü dizi La Casa de Papel’dir. Ana karakterlerin lakap olarak belli başlı dünya şehirlerinin isimlerini seçmesinin ve en sevilen karakterlerden birinin Nairobi olmasının etkisiyle, bu kent son zamanlarda internette en çok aranan kentlerden biri haline gelmiştir.

nairobi şehir merkezi

Britanya Doğu Afrikası sömürge yönetimi tarafından Uganda Demir Yolu üzerinde bir depo olarak kurulmasına rağmen 1963’te bağımsızlığını yeniden kazandı. Bu zamana kadar, demir yolu deposu olarak kullanılana kadar, Nairobi bir bataklıktı. Daha sonra 1900’lerde başlayan ve dünyanın birçok yerini etkileyen veba salgınında kent, hastalıktan temizlenmek adına tamamen yakıldı. Yani aslında, kent baştan kurulmuş oldu.

Kenya’nın resmi dilleri İngilizce ve Svahilice’dir. Ülke genelinde 40’tan fazla etnik grup bulunmaktadır. Bu gruplar içinde 50’den fazla dil ve lehçe de kullanıldığı bilinmektedir. Ancak ülkenin büyük bölümünü Bantu etnik grubu oluşturur. Bantu’lardan sonra fazlalık Kikiyular’dadır.

İsyanlar, sömürge süreci, vebadan aldığı hasar ve baştan yaratılmasıyla şehir; görülmesi gereken önemli yerlerden biri haline geliyor. Seyahat planınız için Nairobi gezilecek yerler rehberi, sizlerle!

Nairobi’ye Ulaşım

Nairobi’ye ülkemizden aktarmasız olarak uçabileceğiniz şehirlerimiz mevcut ancak genel anlamda İstanbul’dan birçok aktarmasız uçuşla Nairobi’ye ulaşabilirsiniz. Nairobi için Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı’na bilet alabilirsiniz.

Umuma Mahsus Pasaport, yani Bordo Pasaport sahibi olanlar Kenya’ya giriş için vize almalı. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahibi Türk vatandaşları ise Kenya’ya vizesiz girebilmektedir. Vize almak ise bir tık kadar yakın. İnternet üzerinden Bordo Pasaport sahipleri, rahatlıkla Kenya vizesi alabilir. E-belgeyi çıktı alıp yanınızda taşımalısınız.

Kenya’da 90-180 gün arası bu vizeyle kalabilirsiniz. Aynı zamanda Kenya’ya vardığınızda pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır. Nairobi gezilecek yerler rehberi ile planlarınızı yapın ve geziniz başlasın!

Nairobi’de Gezilecek Yerler

Müzeleri, tarihi ve doğal alanları ile Nairobi gezilecek yerler rehberi, sizlere gezilecek yerleri sunuyor! Nairobi gezisi boyunca safarilere katılabilir, filleri besleyebilir ve daha birçok aktivitede bulunabilirsiniz. İyi seyahatler!

Nairobi Milli Parkı

Safari deneyimi yaşayabileceğiniz Nairobi Milli Parkı, televizyonda ve internette izlediğiniz belgeselleri gerçek hayatta deneyimlemek için eşsiz bir nokta olarak Nairobi gezilecek yerler rehberi içinde yer alıyor.

1946 yılında Kenya’nın ilk milli parkı olarak kurulmuş olan bu doğal yaşam alanı, vahşi doğa deneyimi sunması açısından oldukça güzel bir yerdir. 117 kilometrekarelik bir alanda aslan, zürafa, zebra, gergedan gibi hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. İzlediğimiz Afrika karelerini Nairobi seyahati sırasında bu parkta bulabilirsiniz!

nairobi ulusal park

Nairobi Milli Müzesi

Müze, 1910 yılında Nairobi’nin kültür ve miraslarını yansıtmak adına kurulmuştur. Çeşitli örneklerin korunması için Doğu Afrika ve Uganda Doğal Tarih Derneği çatısı altında faaliyet yürüten doğa bilimcilerinin çalışmaları sonucu kurulmuş bir müzedir.

Ülkenin tüm kültürünü yansıtan özel koleksiyonlara ev sahipliği yapan müze, önceleri küçük bir yerde kurulmuş olmasına karşın 1929 yılında şu anki binasına geçmiştir. 08.30 ve 17.30 saatleri arasında yılın her günü ziyaret edebileceğiniz müze, size hem şehrin hem de Afrika’nın kültürü, sanatı, çeşitliliği hakkında birçok bilgi verecek!

nairobi gezi rehberi

Fil Yetimhanesi

Evet, Nairobi gezilecek yerler rehberi duraklarından belki de en ilginciyle karşınızdayız! Dame Daphne ve eşi David Sheldrick tarafından kurulan yetiştirme programlarından biridir. Tsavo Milli Parkları’nın kurucu müdürlerinden olan bu iki isim, koruma amacıyla yetim fil merkezini açmıştır.

Anneleri olmayan fil ve gergedan yavrularını alıp onlara bir bebek gibi bakan gönüllü insanlardan oluşan bu alanda, daha sonra büyüyen hayvanlar vahşi doğalarına geri bırakılmaktadır. Burada amaç, doğaya hazır hale gelene kadar yavru fillere ve gergedanlara, fiziksel ve psikolojik olarak destek olmaktır. Siz de fil yetimhanesine gidip oradaki yavrularla hoş vakit geçirebilirsiniz.

nairobi gezi rehberi

Go-Down Sanat Merkezi

2003 yılında kurulan bir kültür alanı olan Go-Down, Nairobi gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Bir araba mezarlığından şehir halkı için işlevsel bir alana dönüştürülmesi kararlaştırılınca bu 100.000 metrekarelik alan, bir kültür merkezine dönüştürülmüştür.

Televizyon stüdyoları, prova salonları ve konser alanları inşa edilen bu alan şu anda Nairobi’nin ve ülkenin medya merkezi olarak ön plana çıkmış durumdadır. Hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasında açık olan sanat merkezi Nairobi gezilecek yerler rehberi içinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken alanlardan biridir. Akrobatlar, dansçılar, televizyon yapımcıları, tiyatro sanatçıları gibi tüm kültür taşıyıcısı grupları bu alanda görmek mümkün.

go-down sanat merkezi

Uhuru Bahçeleri

Langata Yolu üzerinde bulunan bir anıt parkı olan Uhuru Bahçeleri, Nairobi’nin simgelerinden bir tanesidir. Kenya’nın ilk cumhurbaşkanı olan Jomo Kenyatta’nın Kenya’nın bağımsızlık gününde (12 Aralık 1963) açılışını yaptığı bu alan, büyük öneme sahiptir.

Yani aslında burası Kenya’nın bağımsızlık sembolü olarak görülebilir. 24 metrelik yüksek bir anıt, bağımsızlık mücadelesinin sembolü olarak buradadır ve birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen bir alandır.

nairobi uhuru park

Karen Blixen Evi

Out of Africa kitabının yazarı olan Karen Blixen’in Ngong Tepesi eteklerindeki evidir. Daha sonra müzeye çevrilmiştir. 7 dalda akademi ödüllü olan kitabın yazarı Blixen, anavatanı Danimarka’ya dönene kadar bu evde oturmuştur.

1912 yılında bungalov ev tarzında İsveçli mühendis Ake Sjögren tarafından tasarlanan ev, Blixen Danimarka’ya döndükten sonra 1964’te bağımsızlık hediyesi olarak Nairobi’ye hediye edilmiştir ve bu ev bir müzeye dönüştürülmüştür.

Hikayesinin tamamı için müzeyi gezmeli ve bu güzel evi görmelisiniz. Bunun yanında Ngong Tepesi’ni de bir doğa harikası olarak ziyaret edebilirsiniz. Nairobi gezilecek yerler ile sizi bekliyor.

nairobi karen blixen müzesi

Nairobi’ye Gidecekler İçin Detaylar

Nairobi’de görebileceğiniz daha birçok yer bulunmaktadır. Nairobi’nin hikayesini başlatan demir yolları ile ilgili Nairobi Demir Yolu müzesini Nairobi Gezi Rehberi içine alabiliriz. Bunların yanında doğal cennetler olarak, Nairobi banliyölerini görebilirsiniz. Nairobi gezisi sırasında, Kiambu Kasabası görebileceğiniz doğal alanlardan biridir.

Nairobi’de ne yenir diye merak ediyorsanız karşınıza birçok yerel yemek çıkacaktır. Hamur işleri ile araları oldukça iyi olan Afrikalıların mutfaklarındaki lezzetleri deneyebilirsiniz. Bunun yanında Fransa ve Etiyopya mutfağı etkisinde birçok lezzeti deneyebilirsiniz. Baharatlı yiyecekleri de fazlaca tüketmektedirler. Pilau, Mandazi, Ugai gibi yöresel yemekler, yeni şeyler denemek isteyenler için ideal.

Afrika’nın en önemli şehirlerinden biri olan Nairobi için Nairobi gezilecek yerler rehberi önemli bir basamak. Gezi Rehberine göre planlarınızı yapın. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Diğer yurt dışı gezi rehberi içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri