AmerikaBrezilyaYurtdışı Gezilerimiz

Rio de Janeiro Gezi Rehberi: Portekizli Gezginlerin Keşfettiği Hazine

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler

Dansları, yemekleri ve tarihiyle Rio de Janeiro kuşkusuz dünyada en çok bilinen şehirlerden. Brezilya Rio de Janeiro gezi rehberi sizleri bekliyor.

Rio de Janeiro Nerede?

Brezilya’da bulunan Rio De Janeiro aynı zamanda bulunduğu eyaletin de başkenti. Ülkenin Sao Paulo’dan sonra en büyük ikinci şehri olduğunu da söyleyebiliriz. Rio De Janeiro gezisine çıkmak için pek çok sebep sayılabilir. Bunlardan bazıları şöyle: Maracana Stadyumu, Kurtarıcı İsa Heykeli, Samba Dansı, İpanema Sahili… Bu gezi sayesinde görebileceğiniz bazı yerler ve gerçekleştirebileceğiniz bu etkinlikler gezinizi güzelleştirecek. Şehrin tarihine bakmamız gerekirse, Rio De Janeiro 1502 yılında Portekizli gezginciler tarafından keşfedildi.

rio de janeiro gezisi

17.yüzyılda şehirde bulunan altın ve elmasın keşfedilmesi ile birlikte şehir, önemli bir ihracat noktası haline geldi. 1930lu yıllara gelindiğinde ise, şehir plajları ile ünlenmeye başlamış, dünyanın pek çok yerinden birçok insan plaj partilerinin şehrine akın akın gelmeye başlamıştır. Rio De Janeiro gezisi sırasında bu plajları mutlaka görmelisiniz. Rio De Janeiro Pan Amerikan Oyunlar, FIFA Dünya Kupası ve Dünya Gençlik Günü gibi birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmıştır. Rio De Janeiro 2006 yılında İngiliz Ulusal Psikolojik Laboratuvarınca dünyanın en mavi gökyüzüne sahip şehir seçilmiştir.

Rio De Janeiro’da Gezilecek Yerler

Kurtarıcı İsa Heykeli

Şehrin en önemli turistik alanının Kurtarıcı İsa Heykeli’nin bulunduğu Corcovada Tepesi olduğunu söyleyebiliriz. Tepenin yüksekliği710 metre yükseklikte. Bu tepede bulunan ve 30 metre yükseklikte bulunan heykel Rio De Janeiro’ya tepeden bakarak tüm şehri ve okyanusu kucaklıyor.

rio de janeiro gezisi

Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi

Bu müzenin içinde bulunan uzay mekiğini Rio de Janeiro gezi rehberi kapsamında mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bunun yanında müzenin içinde sanat galerileri de bulunuyor. Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi 1996 senesinde Oscar Niemeyer tarafınca tasarlanmıştır ve uzay gemisini andıran bir binada bulunuyor.

rio de janeiro gezisi

Metropolitan Katedrali

Devasa boyutlara sahip bu katedrali mutlaka görmelisiniz. Oldukça uzun ve huni şeklinde olan dışarıdan oldukça hoş bir görünümü olan bina dışarıdan katedral gibi gözükmese de içine girdiğiniz zaman göreceğiniz manzara sizi kendine hayran bırakacak.

metropolitan katedrali

Copacabana

Dünyanın en meşhur sahili olarak nitelendirebileceğimiz Copacabana sahilinde güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Rio De Janeiro gezi rehberi kapsamında size huzurlu bir nefes aldıracak sahil 4,5 kilometre uzunluğunda. Şehir eskiden küçük bir sahil kasabası olan şehir şu an Rio’nun en çok ilgi gören yeri durumuna geldi.

rio de janeiro gezisi

Tijuca Ormanı

Şehrin en büyük yolları olarak bilinen Tijuca Ormanları içerisinde yürüyüş yolları, şelaleler, tarihi mağaralar bulunmak. Bu orman içerisinde çokça fotoğraf çekerek anı biriktirebilir ve yürüyüş yollarını değerlendirebilirsiniz.

tijuca ormanı

Rio de Janeiro’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Şehir tropikal bir iklime sahiptir. Bu sebeple Rio de Janeiro için en uygun zaman az yağış alan ekim- mayıs ayları arasıdır. Eğer sıcak sizi rahatsız etmeyecekse ortalama sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu ocak-mart ayları arası da gezi için tercih edilebilir.

Rio de Janeiro’da Ne Yenir? Rio de Janeiro’da Ne Yapılır?

Bu şehirde Brezilya yemek kültürü ile sizi tanıştıracak her türlü lezzete ulaşmanız mümkün. Öncelikle feiojada yemeğini mutlaka yemelisiniz. Yemeği kısaca anlatmamız gerekirse, güveçte yapılan kara fasulye olarak tanımlayabiliriz. Rio De Janeiro şehrinde ızgara kültürü oldukça fazla. Bu anlamda churrascarias yemeğini deneyebilirsiniz. Moqueca de peixe yemeği ise balıkla yapılan bir tür yahnidir. Hindistan cevizi aromasıyla daha da lezzetlenen bu yemek Brezilya mutfağı için oldukça önemlidir. Acaraje, falafele benzeyen bir yemek. Tek farkı ise falafelin içine karides ve bamya gibi yiyecekler konması. Pao de Queijü ise kahvaltıda tercih edebileceğiniz peynirli hamurla hazırlanan küçük toplar olarak tanımlanabilir. Şehrin en sevilen yiyecekleri arasında yer alıyor. Rio De Janeiro gezi rehberi kapsamında bu yemekleri kesinlikle tatmalısınız.

Rio şehrinde neler yapabileceğinize bakacak olursak, Sugar Loaf tepesine mutlaka gitmeli ve tepeden şehri izlemelisiniz. Bu tepeden göreceğiniz manzara sizi kendinize hayran bırakacak. Lagoa Rodrigo De Freitas’da yürüyüş yapmak da oldukça keyifli olacaktır. Şehrin en iyi dükkanlarının bulunduğu Rua Garcia D’avila’da keyifli bir alışveriş yapabilir ve Upanema’da güneşlenebilirsiniz. İpenama sahili şehrin önemli sahillerinden. Diğer sahillerden daha az para harcayacağınız ve keyifle güneşlenebileceğiniz bu sahil, Rio De Janeiro gezi rehberi için güzel bir seçim olacak. Bunların yanında dünyaca ünlü Rio Karnavalının olduğu zamanda şehirdeyseniz mutlaka karnavala gitmelisiniz. Rio’nun bilinen başka bir özelliği ise favelaları. Favela şehrin gecekondularına verilen isim. Şehri ve halkı çok daha yakından tanımak için bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Rio de Janeiro’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rio Karnavalından bahsetmiştik, bu karnavala gitmeye karar verirseniz, şubat ayından orada bulunacak şekilde kendinizi ayarlamalısınız. Şehir karnaval olmadığı zamanlarda da çok renkli ve canlı ama Rio Karnavalı sizin için farklı bir deneyim olacak. Bunun yanında tropikal iklime sahip olan Rio şehrine az yağışlı zamanlarda gitseniz bile yanınıza yağmurluklarını almayı kesinlikle unutmamalısınız. Buna benzer daha birçok gastronomi, gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Diğer yurt dışı gezi rehberi içeriklerimize göz atabilirsiniz:

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri