AsyaÇin Halk CumhuriyetiYurtdışı Gezilerimiz

Çin’de Gezilmesi Gereken Yerler: Hong Kong Gezilecek Yerler

Çin - Hong Kong Gezi Rehberi

235 adacığa sahip Hong Kong için tatil planlarını yapmaya başladınız mı? İşte Asya’nın New York’una yapacağınız Hong Kong gezilecek yerler detayları!

Hong Kong Nerede? Hong Kong Gezisi Hakkında Kısa Bilgi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyısında yer alan Hong Kong özerk bir bölgedir. Asya’nın en işlek ticaret ve turizm merkezi, en büyük serbest pazarı ve limanıdır. Hong Kong gezilecek yerler arasında birçok kültürel çeşitlilikle karşı karşıya kalacaksınız.

Hong Kong gezilecek yerler ziyaretçileri, Hong Kong Uluslararası Havaalanı’na direkt ya da aktarmalı uçuşlarla ulaşabilmektedir. İstanbul- Hong Kong aktarmasız uçuşu yaklaşık 10 saat 30 dakika sürmektedir.

Hong Kong’da şehir içi ulaşım konforlu ve seçenekleri çoktur. Otobüs, taksi, tramvay, tren ve feribot gibi ulaşım seçenekleriniz bulunmaktadır.

Hong Kong Gezisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

En önemli liman bölgelerinden birisi olan Hong Kong, yılın her dönemi ziyaret edilebilmektedir. Pek çok gökdelene sahip şehir, mimarisi, dağlık kesimleri, Budist tapınakları, eğlence merkezleri ve plajlarıyla en fazla turist çeken kentlerden birisidir.

Victoria Peak Tepesi

554 metre yüksekliği ile kentin en yüksek ve en çok ziyaret edilen bölgesidir. Tepede bulunan Peak Tower (Tepe Kule) kentin en sıra dışı binasıdır. 396 metre yüksekliğinde ve ‘’Wok’’ şeklindedir. Madame Tussaus Hong Kong, Peak Tower’ın ikinci katında yer almaktadır.

victoria peak tepesi

Man Mo Tapınağı

1848 yılında Taoistler tarafından yapılmıştır. Otantik bir atmosfere sahip ve kentteki en eski tapınaktır. Tapınakta bulunan iki figür kutsallaştırılmıştır: Savaş Tanrısı ve Edebiyat Tanrısı. Hong Kong gezilecek yerler için buraya uğrayan ziyaretçiler genellikle eğitimsel ve akademik başarı için dilekler dilemektedir. Man ve Mo tanrılarının figürlerini taşıyan bir geçit alayı, önemli bayramlarda Hong Kong’un sokaklarında dolaşırlar.

man mo tapınağı

Hong Kong Park

Şehrin gürültüsünden kaçmak için güzel bir seçenektir. Parkın sınırları içinde pek çok farklı alan bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok ilgi çeken noktalar Konservatuar ve Spor Merkezi’dir. Misafirlerine sunduğu hizmet ve tasarımı birçok defa ödülle taçlandırılmıştır. Antik Çin porselenleri gibi objeler dikkatinizi çekiyorsa Görsel Sanatlar Müzesi ve Çay Evi alanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

park hong kong

Tian Tan Buda Heykeli

Buddha Shakyamuni’ye ait görkemli bir bronz heykeldir. ‘’Büyük Buda’’ adıyla da bilinmektedir. 1993 yılında yapımı tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Budizm inancına sahip insanlar için oldukça önemli olan heykel, 34 metre yüksekliğine sahiptir. Po Lin Manastırı yakınlarında bulunmaktadır.

hong kong gezisi

Po Lin Manastırı

Kentin Budist tapınağının bir diğeri Po Lin Manastırı’dır. 1906 yılında yapılan manastır, 3 keşiş tarafından kurulmuştur. Ngong Ping Platosu üzerinde yer almaktadır. 1924 yılından önce ‘’Big Hut’’ adını taşımaktaydı. Tian Tan Buddha bu manastırda bulunmaktadır ve dünyanın en büyük heykelleri arasındadır.

po lin manastırı

Hong Kong Disneyland

28 hektaralan üzerine kurulu ünlü bir parktır. Lantau adasında Penny Koyu’nda bulunmaktadır ve 2005 yılında açılmaktadır. 7 temalı alandan oluşmaktadır. Bunlar arasında Tomorrow World, Adventure World, Main Street USA, Fantastic World bulunmaktadır. Tomorrow World, gelecek ve uzay ile ilgili bir deneyim sunmaktadır.  Adventure World, Asya ve Afrika temalarının ve geniş nehirlerin bulunduğu bölümdür. Main Street USA, Amerika’nın eski mimari tarzını temsil etmektedir. Fantastic World, masalsı tarzıyla dikkatleri çekmektedir. Hong Kong gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

hong kong disneyland

Hong Kong Saat Kulesi

1915 yılında inşa edilmiştir ve 44 metre yüksekliğine sahiptir. Kowloon Adası’nda bulunmaktadır. Resmi adı, Eski Kowloon- Kanton Demiryolu Saat Kulesi’dir. Genellikle ‘’Tsim Sha Tsui Saat Kulesi’’ olarak bilinmektedir.

hong kong gezisi

Temple Street Gece Pazarı

Hong Kong’da bulunan ünlü gece pazarlarından birisidir. Pazar, öğleden sonra kurulmaya başlamaktadır. Hong Kong gezilecek yerler arasında alışveriş yapmak isterseniz güzel bir seçenektir. Yiyecekler, geleneksel hamur ürünleri, meyvelerden giyim, takı ve hediyelik eşyaya kadar birçok farklı ürünleri bu pazarda bulabilirsiniz. Teknolojik ürünlerin dahi bulunduğu pazarda sıkı bir pazarlık yapmanızı öneriyoruz.

Temple Street Gece Pazarı

Hong Kong Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tropikal muson ikliminin hakim olduğu Hong Kong’da mayıs ve eylül ayları arasında bol bol yağmur yağmaktadır. Hong Kong gezilecek yerler için ilkbahar ve sonbahar dönelerinde keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Ziyaret ettiğiniz zamanlar festival zamanlarına denk geldin istiyorsanız Chinese New Year veya Hong Kong Art Festival’in olduğu dönemleri önerebiliriz. Ancak unutmadan belirtmeliyiz ki yeni yıla girerken birçok yer üç veya dört gün kapalı olmaktadır.

Hong Kong Gezisinde Ne Yenir?

Sweet and Sour Park, domuz etidir ve portakal sosu ile yapılmaktadır. Roast Goose ise et ile yapılmaktadır. Wontons adında bir de çorba bulunmaktadır. Bu ve bu gibi farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. Diğer Asya Gezilerimiz için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Hong Kong Gezi Tavsiyeleri

Hong Kong’un bir liman bölgesi olduğundan ve sahip olduğu adacıklardan bahsetmiştik. Hong Kong gezisi sırasında ziyaret edebileceğiniz en iyi beş plajı sıralamak gerekirse; Tai Long Wan Plajı, Kaplumbağa Plajı, Cheung Chau Plajı, Hung Shing Yeh Plajı ve Shek O Plajı olarak sıralayabiliriz. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Diğer yurt dışı gezi rehberi içeriklerimize göz atabilirsiniz:

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri