AsyaJaponyaYurtdışı Gezilerimiz

Japonya’da Gezilecek Yerler ve Tokyo Gezi Rehberi

Japonya - Tokyo Gezi Rehberi

Dünyanın en büyük kenti Tokyo’yu gezmek ve güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız Tokyo gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz!

Tokyo Nerede? Tokyo Hakkında Kısa Bilgi

Tokyo Japonya’nın başkenti olmasının yanında ülkedeki 47 adet prefektörden biridir. Prefektör ne diye soracak olursanız, Japonya’da bulunan 1. seviye idari bölümler olduklarını söyleyebiliriz. Yaklaşık 600 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip Tokyo 37 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük kenti olma özelliğine de sahiptir. Yaşamın en pahalı olduğu kent olarak bilinir.

Tokyo gezi rehberi planınız hakkında sizlere daha detaylı bilgi vermeden önce, gelin kentin tarihçesine de bakalım. Liman şehri olarak kurulan Tokyo, Edo ailesinin ilk önce vatanı olarak tanındı. 1860’lı yıllarda yönetime yeni geçen imparator meiji şehrin ismini değiştirerek Tokyo yaptı.

            Tokyo Japonya’da 1923 yılında meydana gelen depremde çok büyük zararlar gördü ve şehir yeniden inşa edildi. II Dünya Savaşı’nda da büyük zararlar gören şehir özellikle 1950’lerden sonra hızla kalkınarak gelişti ve dünyanın en pahalı ve en gelişmiş şehirlerinden biri oldu.

Tokyo Gezisi Sırasında Gezilecek Yerler

Güzel bir Tokyo gezisi planlıyorsanız geziniz sırasında gezebileceğiniz yerlere listeden göz atabilirsiniz.

Asakusa

Asakusa, Tokyo gezi rehberi kapsamında ziyaret edebileceğiniz dini mabetlerden biri. Burası Tokyo’daki en büyük Budizm mabedi olma özelliğini taşıyor. Aynı adla yer alan metro durağından da kolayca ulaşabileceğiniz uzaklıkta. Her dini yapı ziyaretinde olduğu gibi burayı gezerken de mabedin kurallarına uygun şekilde hareket etmek önemli, çünkü içeride dileklerini dileyen Budist turistler ve Japonlar yer almakta olacak. Yapı hakkında fikir verecek olursak da burası çift çatılı bir girişe, duvarlarında ise mitolojik tanrıların heykellerine sahip.

İmparatorluk Sarayı

İmparatorluk Sarayı’ndan bahsedecek olursak buranın devasa bir bahçesi olduğunu söyleyebiliriz. Sarayın bahçesi turistler için vazgeçilmez ziyaret noktalarından biri, ayrıca sarayın yanında iki mabedin bulunduğunu da söyleyelim. Mabetlerden biri Kanda mabedi ve tarihi 8. yüzyıla kadar dayanmakta.

Diğer mabet ise Yasukini mabedi, çoğu Japon, Japon savaş suçlularının mezarlığı da burada olduğundan burayı ziyaret etmek istemiyor. Saraya dönecek olursak, iç sarayı gezmek yasak. Özel izinlerle tur rehberleri eşliğinde gezme ihtimaliniz var, ancak bu ihtimalin çok düşük olduğunu da belirtelim. Son olarak, Tokyo gezi rehberi kapsamında ziyaret edebileceğiniz bu sarayın giriş ücreti olmadığını ancak pazartesi ve cuma günleri de ziyarete kapalı olduğunu belirtelim.

Tokyo’da Gezilecek Yer Önerileri

Tokyo Tower

Tokyo kalesine gelecek olursak da, buranın Eyfel model alınarak inşa edildiğini söyleyebiliriz. Ancak yine de söyleyelim ki Tokyo gezi rehberi kapsamında ziyaret edebileceğiniz pek çok kule bulunmakta, çünkü şehir çok yüksek binalara ev sahipliği yapıyor. Ulaşım açısından da kuleye yakın 4 metro istasyonunun bulunmasından dolayı hiçbir sorun yaşamazsınız. Yaklaşık 250 metre yüksekliğe sahip kuleyi, her gün 09.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İmparatorluk Tapınağı ve Yoyogi Parkı

İmparator tapınağına gitmeden önce yolunuzun üzerindeki Yoyogi Parkı’nı göreceksiniz. Burası, Japon popüler kültürünün önemli ögelerinden Hello Kitty gibi birçok ürünü satan dükkanlarla dolu bir yer. Parkta yaklaşık 100.000 tane ağaç bulunmakta. Yemyeşil parkta yaklaşık on dakika yürüdükten sonra İmparator tapınağına ulaşacaksınız. Tapınak imparator Meiji ile eşine adanmış bir tapınak.

Shibuya

Shibuya, Tokyo gezi rehberi kapsamında görebileceğiniz farklı mekanlardan biri. Burası yaya geçitleri ile ünlü bir alan. Tokyo’daki en hareketli ve en popüler alanlardan biri olan Shibuya, 5 tane yolun kesiştiği bir noktada bulunuyor ve neredeyse günün her saati kalabalık bir alan. Çok bilinen bir filme de konu olan Hachiko heykeli de burada bulunuyor.

Tokyo geziniz sırasında Ueno, Ryoguku Kokugikan ve Tokyo Station Character Street gibi birçok mekanı daha ziyaret edebilirsiniz.

Tokyo Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kış ayları oldukça soğuk ve sert geçtiğinden, kış döneminde gitmenizi pek de tavsiye etmeyiz. Tokyo gezisi sizin için çok güzel geçecektir. Yine de Japonya’ya hakim olan iklim subtropikal iklim olduğundan, ayakkabıları yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Tokyo Gezisinde Ne Yenir?

Japonya‘da ve daha birçok uzak doğu ülkesinde deniz mahsülleri oldukça yaygındır. Suşinin Japon mutfağında ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek yok. Son zamanlarda sokak yemeklerinin düğünün artmasıyla, şehirde sokak yemeklerinin de ününün arttığını ve farkllı birçok noktada sokak yemeği yiyebileceğinizi de belirtelim. Tempura, ve bir çeşit sushi olan nigiri-zushi buranın ünlü yemeklerinden birkaçıdır.

Japonya İçin Tavsiyeler

Tokyo’daki para birimi Japon Yeni’dir. Burada dolar, Euro gibi paraların geçmediğini bilmeniz önemli. Havaalanında ya da çeşitli döviz bürolarında Japon yeni ile paranızı değiştirebilirsiniz. Ziyaretiniz 3 aydan daha kısa sürecekse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize şartı olmadığını belirtelim.

İlginizi çekebilir Uzak Doğu Tatili Yapacaklara Özel: Taypei Gezisi

Ayrıca Türkiye ile Japonya arasında yaklaşık 7 saatlik bir zaman farkı bulunmakta, seyahatinizi planlarken buna da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Birçok farklı uygulama ile ev kiralayabilir, ya da uygun fiyatlı otellerde konaklayabilirsiniz. Uçak bileti ve konaklama gibi konularda çok fazla para harcamak sizin gözünüzü korkutuyorsa, biletinizi 6 ay kadar önceden almanızı tavsiye ederiz. Uçak biletinizi seyahat edeceğiniz tarihten çok daha erken bir tarihte almak, siz elbette fayda sağlayacaktır.

  • Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri