AsyaJaponyaYurtdışı Gezilerimiz

Kyoto Gezi Rehberi ile Kyoto Gezilmesi Gereken Yerler

Kyoto Gezilecek Yerler

Kyoto gezi rehberi ile dünyanın en ünlü şehirlerinden biri olan Kyoto’ya gitmek için planlarınızı yapabilirsiniz. Japonya, tapınakları ve doğası sizlerle!

Kyoto Hakkında

Kyoto, Japonya sınırları içerisinde kalan bir şehirdir. Şehre verilen ismin anlamı Başkentlerin Başkenti’dir. 794-1868 yılları arasında ülkeye başkentlik yapmış olan Kyoto, Başkentlerin Başkenti olarak anılmanın yanında Bin Yıllık Başkent olarak da anılmaktadır. Tapınakların şehri olan Kyoto’da, iki bine yakın tapınak olduğunu söyleyebiliriz. Budizm’in ve Şintoizm’in yaygın olduğu şehir, dünyanın en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Yalnızca yapıları ve tapınaklarıyla değil, doğasının güzelliğiyle de insanları büyüleyen bir şehir olan Kyoto’da 1.5 milyondan fazla kişi yaşamaktadır. Sakura ağaçlarının çevrelediği yürüyüş yolları, parkları ve daha nice özelliği ile Kyoto gezi rehberi sizleri bekliyor!

kyoto gezi rehberi

Başkentlik, Tokyo’ya devredilene kadar tüm merkezlerin Kyoto’da olması sebebiyle, şehir oldukça önemli bir konuma sahiptir. Adeta Japonya’nın kültür merkezi sayılabilecek şehir 11 yüzyıl boyunca depremlere, savaşlara ve daha nice olaya direnmeyi başarmış ve özelliklerini korumuştur.

Kyoto içerisinde UNESCO Dünya Miras Listesi içine alınan 17 adet eser bulunmaktadır. Bu eserlerin 16 tanesi tapınaktır. 13 tanesi Budist tapınağı, 3 tanesi Şinto tapınağı ve geriye kalan 1 eser ise kaledir. Tapınaklar şehri olarak da anılması yanlış olmayan Kyoto’da tarihin kokusunu üzerinde taşıyan eşsiz bir gezinti için Kyoto gezi rehberi sizlerle!

Kyoto’ya Ulaşım

kyoto gezi rehberi

Kyoto’ya ulaşabilmek için kullanacağınız en yakın havaalanı Kansai Uluslararası Havalimanı’dır. Kyoto planınızı gerçekleştirmek için Osaka Körfezi’nde bulunan Kansai Havalimanı’na direkt uçuş bileti alabilirsiniz. İstanbul’dan Osaka’ya direkt uçuş yapmak mümkün. Daha sonra Kansai Havalimanı içinden kalkan Haruka Express trenine binip yaklaşık 1 saat 20 dakika içerisinde Kyoto Tren İstasyonu’na varabilirsiniz.

Japonya’ya gitmek için alabileceğiniz birçok çeşit vize bulunmaktadır. Kendinize uygun olanı almalısınız. Ancak eğlence ve turistik amaçlarla Kyoto gezisi planlıyorsanız, Türk vatandaşları 90 gün süreyle vizesiz Japonya’da kalabiliyor.

Kyoto Gezilecek Yerler

kyoto gezi rehberi

Kyoto Gezi Rehberi sayesinde dünyanın en ünlü şehirlerinden biri olan Kyoto’ya gitmek için planlamalarınızı yapabilir ve aynı zamanda şehri tanıma fırsatına erişebilirsiniz.

Kyoto Ulusal Müzesi

muze

Doğal güzellikleri, önemli tapınaklarının yanında ülke kültürü ve şehrin geçmişi hakkında birçok bilgiyi alabileceğiniz Kyoto Ulusal Müzesi, Kyoto gezi rehberi için önemli bir noktadır. On iki binden fazla eşyanın bulunduğu Kyoto Müzesi içinde heykeller, tablolar, arkeolojik nesneler, Heian Dönemi’ne ait eserler, Çin ve Japon sutraları bulunmaktadır.

Müze, pazartesi günleri kapalı. Aynı zamanda müze içerisinde dinlenebileceğiniz bir kafe ve alışveriş yapacağınız küçük bir mağaza bulunmaktadır.

Fushimi İnari Tapınağı

İnari Dağı’nın eteklerine kurulmuş olan tapınak, Şinto tapınağıdır. Tapınağın 711 yılında kurulduğu düşünülmekle beraber kesin bir bilgi yoktur. Torii ismi verilen turuncu kapılarıyla ünlü olan tapınağa insanlar dilek dilemek için gelmektedir. Dilekler gerçekleştiğinde kapılar üzerine isimler yazılır. Bu sebeple turuncu kapılar üzerinde birçok isim yazılıdır.

Kyoto Gezi Rehberi içinde olmayı hak eden Fushimi İnari tapınağı, pirinç tanrısına adanan tapınaklardan yalnızca bir tanesidir. Dört bir yanı tilki heykelleriyle doludur. Bu tilkilerin, pirinç tanrısının ulakları olduğuna ve ona haber verdiklerine inanılır. 4 kilometre boyunca uzanan turuncu kapılar eşliğinde yürümek isterseniz Fushimi İnari tapınağı sizi bekliyor.

Kinkaku Ji Tapınağı

Kinkaku-Ji-Tapinagi

1994 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeye hak kazanan Kinkaku Ji Tapınağı, Altın Köşk Tapınağı olarak da bilinmektedir. Dünyaca ünlü yazar Yukio Mishima’nın aynı adlı romanına esin kaynağı olmuş olan tapınak Kyoto gezi rehberi kapsamında kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

14. yüzyıl eseri olan tapınak, altın varaklarla süslüdür ve muhteşem bir görüntüye sahiptir. Budist tapınağıdır. Ahşap yapısı, bahçe düzenlemesi ve daha nice özellikleri ile Kinkaku Ji tapınağı sizleri bekliyor.

Kiyomizu-dera Tapınağı

Kyoto gezi rehberi serüveninin sıradaki durağı Kiyomizu-Dera! Bağımsız bir Budist tapınağıdır. Tarihçesi 798 yılına kadar uzanmaktadır. Heian Dönemi’nde ortaya çıkan tapınak UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeyi başarmıştır. Tapınağın adı, alan içerisinde bulunan Kiyomizu adlı şelaleden gelmektedir. Kiyomizu kelime anlamı olarak temiz, saf su anlamına gelir.

Ottowa Dağı’nın yamacında kurulu tapınak, Japonya içindeki en eski Budist tapınağı olmasıyla da bilinmektedir. Eski bir gelenek olan atlama geleneği ile ünlenmiştir. 13 metrelik yükseklikten atlayıp hayatta kalabilenlerin dileklerinin kesinlikle gerçekleşeceği rivayet edilir. Edo Dönemi içinde 234 kere atlayış yapılmıştır. Bu atlayışları yapanların %85’i hayatta kalmıştır.

Yasaka Mabedi

yasaka

1350 yıl önce inşa edilen Yasaka Mabedi, Kyoto’nun en ünlü yapılarından bir tanesidir. Şehir içinde en çok ziyaretçi çeken Şinto tapınaklarındandır. Mabet, Gion bölgesinde bulunur ve her yıl temmuz ayında yapılan Kyoto’nun en büyük şenliklerinden birisi olan Gion Matsuri’nin yapıldığı yerdir.

Dua ve sunak alanıyla birçok kişinin dua etmek için geldiği Yasaka Mabedi, Kyoto gezisi sırasında görmeniz gereken alanlardan bir tanesidir.

Nijo Kalesi

nijo

UNESCO Dünya Mirasları Listesi içerisindeki kaledir. Feodal Dönem izlerini taşıyan Nijo Kalesi, 1603 yılında yapılmıştır. Uzun bir süre hükümet konağı olarak kullanılmıştır. Şimdi ise tarihi değeri olan ve Kyoto gezi rehberi içinde bulunmayı hak eden önemli bir eserdir.

Ninomaru Sarayı, kale içerisinde bulunan görebileceğiniz yerlerden biri. Sarayın yanında Seiryuen bahçesini de görebilirsiniz. Bu bahçede erik ağaçları, geleneksel çay törenlerinin gerçekleştirildiği alanlar vardır.

Filozof Yolu

Higashiyama Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan yol yüzlerce kiraz ağacıyla kaplıdır. Japonca adıyla Sakura ağaçları, görülmeye değer ve birçok fotoğrafa konu olmuş inanılmaz güzel canlılardır. Sakura ağaçları gölgesinde yürümek isterseniz Kyoto gezisi sırasında Filozof Yolu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Yola bu ismin verilmiş olmasının sebebi ünlü Japon filozof Nishida Kitaro’nun, Kyoto Üniversitesi’ne giden yolda meditasyon amacıyla burada yürümesidir.

Arashiyama Bambu Ormanı

Arashiyama Bölgesi’ndedir. Bu bölgede yalnızca bambu ormanları değil tapınaklar, geziye çıkabileceğiniz bir göl, maymun parkı gibi yerler bulunur. Bambu ormanları ise Tenryu-ji Tapınağı’nın yanından başlamaktadır.

Fotoğrafçıların sık sık ziyaret ettiği bambu ormanı Kyoto Gezi Rehberi içinde huzurlu zaman geçirebileceğiniz yerlerden biridir. Dünyanın en dayanıklı bitkilerinden biri olan bambu aynı zamanda Japonlar tarafından çok kullanılan bitkilerdendir.

Kyoto Gezi Rehberi ile Gezi Detayları

kyoto gezi rehberi

Kyoto gezi rehberi detaylarını verirken mutfaktan başlayabiliriz. Japonya mutfağı kendi başına çok farklı bir kültürü temsil ediyor. Japon mutfağı içinde pirinç, sebzeler, balık önemli yer tutuyor. Aynı zamanda yemekleri pişirme stilleri genellikle haşlama. Çorbaları oldukça taneli ve lezzetlidir. Kesinlikle aç kalmayacaksınız. Sokak lezzetleri en çok seveceğiniz kısım bizce. O kadar fazla atıştırmalık çeşidi var ki seçemeyeceksiniz!

İlginizi çekebilir: Uzak Doğu Tatili Yapacaklara Özel: Taypei Gezisi

Kyoto gezisi planlıyorsanız söylemeliyiz ki biletler bir hayli pahalı. Bunun yanında şehir de tüm Japonya şehirleri gibi birazcık pahalı. Bütçenizi doğru ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Bu içerikte Japonya’nın en önemli ve en popüler şehirlerinden olan Kyoto hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Japonya gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri