AfrikaFas

Kazablanka Gezi Rehberi ile Kazablanka’nın Görülmesi Gereken Yerleri

Kazablanka Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ile göz kamaştıran, önemi büyük Dâr-ül-Beydâ’yı tanımak için Kazablanka gezi rehberi ile planlarınızı yapın.

Kazablanka Hakkında

Kazablanka; İspanyolca adıyla Casablanca (Beyaz Ev), Arapça adıyla Dâr-ül-Beydâ (Beyaz Kapı) Fas’ın batısında kalan bir liman kentidir. Atlas Okyanusu’na kıyısında bulunan şehir, Fas’ın en büyük şehridir. Kazablanka, Hollywood filmi ile popülerliği artmış bir şehirdir. 1942’de çekilen ve daha sonra beyaz perdede muhteşem bir ilgiyle karşılaşan Kazablanka filmi, Michael Curtiz tarafından yönetilmiştir. Kazablanka filmi aynı zamanda dönemin en iyi aşk filmleri arasına girmeyi başarmıştır.

Fas’ın Kazablanka şehrinin popülerliği bu filmle beraber artarken o dönemde değerlendirmelere göre uluslararası modern mimari başkenti kabul edilmiştir. Çünkü o dönemde Paris’teki Ecole des Beaux-Arts, yani Güzel Sanatlar Akademisi mezunları öğrendikleri modern mimari teorileri burada uygulamıştır.

Kazablanka yapacaklara bu şahane eserleri görmelerini tavsiye ediyoruz.

fas, kazablanka

Dünyayı sarsan savaşlardan ikinci en büyüğü olan II. Dünya Savaşı (1939-1945) sırasında Kazablanka’nın limanı da stratejik bir öneme sahip olmuştur. 1943’te dönemin en büyük güçlerinin has adamları olan Winston Churchill (İngiltere Başbakanı) ve Franklin Roosevelt (Amerika Başbakanı) Kazablanka’da bir konferans düzenlemişlerdir. Bu konferansta savaşın gelişimi tartışılırken aynı zamanda şehir Amerikan hava üssünün bulunduğu bir yerdi.

Tarihinde ise 15. yüzyılda korsanların hâkimiyetine girmekten 1468’de Portekizliler tarafından yakılmasına kadar birçok olay görmüş olan Kazablanka, son kez 1907’de Fransızlar tarafından işgal edildi ve 1956 yılına kadar sömürgeydi.

Tarih kokan bir Kazablanka gezisi yapmak için Kazablanka gezi rehberi işinize oldukça yarayacaktır.

Kazablanka’ya Ulaşım

Kazablanka’ya gitmek için ülkemiz içinden İstanbul’a ulaşmanız gerekiyor. İstanbul’dan Kazablanka’ya direkt uçuş mevcut. Uçuş, yaklaşık 5 saat sürüyor ve Muhammed V. Uluslararası Havalimanı’nda son buluyor.

Muhammed V. Uluslararası Havalimanı’ndan Kazablanka şehir merkezi 30 kilometre. Tren, otobüs, taksi ve araç kiralama seçeneklerinden dilediğinizi kullanarak Kazablanka’nın merkezine ulaşabilirsiniz.

Eğer Türk vatandaşıysanız, ülkeye giriş tarihinizden başlayarak 6 ay süreyle geçerli pasaportunuz varsa 90 günlük bir süreyle vizeden muaf sayılıyorsunuz. GeziLinki, sizlere iyi seyahatler diliyor.

Kazablanka Gezilecek Yerler Rehberi

Akdeniz ikliminin görüldüğü Kazablanka, geçmişinden dolayı İspanya, Fransa ve Afrika kültürlerinin bir sentezi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bu kültürlerin taşıyıcılığını üstlenen Kazablanka’da nereleri görmelisiniz?

Kazablanka Limanı

Kazablanka gezi rehberi içindeki ilk durak olması kaçınılmaz olan liman, dünyanın en büyük suni limanı olarak ün salmıştır. ABD ve Birleşik Krallık’ın tam anlamıyla bu limanın stratejik öneminden dolayı 1943’te Kazablanka Konferansı’nı şehirde yapması tarihi bir gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor.

1906 yılında modern yapılaşma Kazablanka’da başladığında önemli yapılarla beraber liman da elden geçirilmiştir ve şimdiki modern görüntüsüne kavuşmuştur. Küçük gemiler için özel bir marinası ve tersanesi bulunan liman, 3.180 metrelik bir iskeleye sahiptir.

Tarihe ve bu büyük endüstriyel yapıya tanıklık etmek isteyenler, Kazablanka’da yapacağınız gezi sırasında limana mutlaka uğramalıdır.

kazablanka gezisi

La Corniche

Korniş Bölgesi olarak da geçen La Corniche, en hareketli Kazablanka alanlarından bir tanesidir. Bölgenin etrafını saran palmiye ağaçları, kafeler ve restoranlarla tamamlanmıştır. Bu bölgenin plajları da ünlüdür. Eğer Fas’ta denize girmek istiyorsanız, Korniş Bölgesi sizlere istediğinizi sunacak. Manzarası ise kesinlikle Kazablanka gezi rehberi içinde olmayı hak ediyor.

kazablanka gezi rehberi

II. Hasan Camii

II. Hasan Camii, dünyanın en büyük 13. camisi olarak kayda geçmiş önemli bir yapıdır. Aynı zamanda kentin ve Fas’ın en büyük camisidir. Minaresi 210 metredir ve bu da dünyadaki en uzun minareye sahip camii olmasını sağlamaktadır.

Michel Pinseau tarafından tasarlanıp Bouygues tarafından yaptırılan caminin en önemli özelliği minaresinin 60 kat lazerle kaplı olması ve tüm ışığın Mekke’ye doğru yönlendirilmiş olmasıdır. Kazablanka gezisi sırasında mutlaka bu eşsiz eseri görmelisiniz.

kazablanka gezisi

V. Mohammed Meydanı

Meydan, Kazablanka’nın sembolik hale gelmiş panoramik yapıdaki alanıdır. Buradaki binalar Art Deco stilinde birçok binayı barındırır ve bu binalar 20. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir. Meydanın etrafında altın renkleriyle bezenmiş çarşıları ve beyaz yapılarıyla ün kazandığını söylemeliyiz.

1930 yılında, Sultan V. Mohammed tarafından yaptırılmış yapı, Wilaya büyük ilgi görmektedir. Yapı, tropikal bir bahçedir adeta. Bunun yanında ünlü Fransız tasarımcı Louis Majorelle’nin resimlerini de barındırmaktadır. 50 metre yüksekliğinde bir kuleyi de içine alan meydanı Kazablanka gezi rehberi içine eklemek işten bile olmayacaktır.  

kazablanka gezi rehberi

Notre Dame de Lourdes

1956 yılında yapımı tamamlanan kilise, Avrupa tarzında inşa edilmiş muazzam bir güzelliğe sahiptir. Kapıların en üst noktasındaki küçük haçla taçlandırılmış yapı, nefes kesici vitraylarıyla adından söz ettirmeyi başarmıştır.

kazablanka gezi rehberi

Mahkama du Pacha

1948’de inşaatına başlanan ve 1952’de biten yapı, göz alıcı bir mimariye sahiptir. İçeri girmek kolay değildir, çoğu zaman içeriye girişler kapalı tutulsa da açık olduğu zamana denk gelirseniz tam bir görsel şölen yaşarsınız.

Zengin mobilyaları ve kaplamalarıyla Kazablanka’ya yapacağınız gezi sırasında kapılarını zorlamanız gereken önemli bir mimari yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Sidi Abderrahman Türbesi

İmam ve Sufi olan Sidi Abderrahman’ın mezarının bulunduğu yerdir. Kıyıda bir kaya üzerine kurulu olan beyaz yapıya alçak gelgitler sonucu ulaşılabilir. Şifa bulmak, ibadet etmek ve bazen kurban kesmek için bile türbeye gelenler olmaktadır.

Özellikle Ramazan ayında oldukça kalabalık olan Sidi Abderrahman Türbesi, manzarası ve manevi değeri ile görmeniz gereken yerlerdendir.

kazablanka gezisi

Kazablanka’ya Gitmek İsteyenler İçin Detaylar

Kazablanka gezisi yapacaksanız, gezebileceğiniz belli başlı önemli yapılar yanında birçok müze ve doğal güzellik olduğunu bilmelisiniz. Abderrahman Slaoui Müzesi, Fas Musevi Müzesi, Villa Des Arts Sanat Müzesi özellikle görmeniz gereken müzelerin başında gelmektedir. Bunun yanında Settat bölgesinde bulunan Ain Sebaa Plajı ve Korniş bölgesinde bulunan plajlar, plaj partilerinin düzenlendiği önemli eğlence noktaları arasındadır.

Villa Des Arts Sanat Müzesi
Villa Des Arts Sanat Müzesi

Fas’ta Akdeniz mutfağı ve Arap mutfağı hakimdir. Kuskus, Fas’ın milli yemeği sayılır ve burada denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Bunun yanında Pastilla, Harira, Tajine gibi Fas’a özgü lezzetleri deneyebilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi ve aktivite içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri