AvrupaNorveçYurtdışı Gezilerimiz

Bergen Gezi Rehberi ile Bergen Gezilmesi Gereken Yerler

Bergen Gezilecek Yerler

Norveç’in küçük, tarihi şehri Bergen’e bir gezi yapmayı mı düşünüyorsunuz? Öyleyse gelin, Bergen gezi rehberi ile tatilinizi planlayalım!

Bergen Hakkında

Kuzey Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri ve Norveç’in Hordaland eyaletine bağlı olan Bergen şehri, ülkenin en büyük ikinci şehridir. Tarihi ismi Bjørgvin olarak geçen Bergen, çevresi dağlarla çevrili bir kenttir. Tam da bu sebeple Yedi Dağ Şehri olarak da anılmaktadır. Bergen’in tarihi adı olarak bilinen Bjørgvin ise kenti kuran hükümdar Olav Kyrre tarafından verilmiştir ve kelime anlamı “dağlar arasındaki yeşil çayır”dır.

Kral Olav’ın Bergen’i 1070 yılında kurduğu neredeyse kesin bir gerçekti. Ancak yapılan modern araştırmalar ortaya çıkardı ki şehir aslında 1020 ve 1030 yılları arasını kapsayan bir ticaret anlaşması için kurulmuştu. Yani aslında Bergen’in ortaya çıkışı ticari amaçlıdır. 13. yüzyılda Norveç’e başkentlik yapmıştır. Fakat yüzyılın sonuna doğru bu unvan elinden alındı ve Hansa Birliği’nin büro şehirlerinden bir tanesi haline geldi. Ancak Bergen’in ticarette bu kadar üstün bir konuma gelmesi 1100 civarında gerçekleşti.

O zamanlar Norveç’te yeni ihraç edilmeye başlanan kurutulmuş morina balığı, Bergen’in birincil geçim kaynaklarından biri haline geldi ve 1100 yılından sonra bu alanda parlamaya başladı. Büyük olduğu kadar nüfusu çok olmayan, ticari anlamda oldukça gelişmiş, güzeller güzeli bir şehir olan Bergen’i görmek istiyorsanız Bergen gezi rehberi tam size göre!

Bergen’e Ulaşım

Bergen’e ulaşmak için direkt uçuş kullanamazsınız çünkü genellikle Türkiye’den ve özellikle İstanbul’dan yalnızca Oslo için direkt uçuş yapmanız mümkün oluyor. Oslo aktarmalı olarak Bergen’e ulaşmanız mümkün. Bunun yanında Oslo’da indiğinizde şehir merkezinden kalkan otobüslerle de Bergen şehrine ulaşabilirsiniz. Ancak genellikle aktarma ile Bergen Havaalanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Bergen Havaalanı’ndan sonra, içeriden kalkan araçlarla Bergen merkezine varabilirsiniz.

Norveç’e gitmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Avrupa için en yaygın vize olan Schengen vizesini 90 gün süreyle alabilirsiniz anca 90 günden fazla Norveç sınırları içerisinde kalamazsınız. Pasaportunuz 10 yıldan eski olamaz ve diğer gerekli belgeleri de tamamladığınızda Schengen vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

Bergen gezi rehberi sayesinde Bergen gezisi planınızı yapın. Şimdiden iyi tatiller!

Bergen Gezi Rehberi: Bergen Gezisi Sırasında Görülecek Yerler

Bergen Limanı

Ticaret merkezi olarak kurulan Bergen’in limanı, şehrin kendisi kadar önemlidir. Tarihi liman bölgesi olan bu yer, şehrin sembolik yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bergen gezi rehberi tavsiyesi olarak Bergen gezisi sırasında görebileceğiniz yerlerden biri de Bergen limanı. 1350-1750 arasında faaliyet göstermiş ünlü ticaret topluluğu Hansa Birliği gemileri bu limana oldukça fazla uğramıştır.

Tarihi binaları görmek istiyor ve şu anda Bergen’in simgelerinden olan renkli yapıları merak ediyorsanız Bergen limanı mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.

bergen gezi rehberi

Gamlehaugen

1898 yılında bir devlet adamı ve armatör olan Christian Michelsen tarafından satın alınıp konut inşası tamamlanmıştır. Buranın özelliği kralın Bergen’deki resmi ikametgahı olmasıdır. Christian Michelsen’in yaptırdığı konuttan sonra İsveç ve Norveç arasındaki ilişkiler bozulduğunda Michelsen başkan seçilmişti. İki ülke arasındaki bu sorun yaşanırken Michelsen kilit isimlerden bir tanesiydi. Daha sonra ölümüyle beraber yaptırdığı konutun korunması için kampanyalar başlatılmıştır. Bergen gezi rehberi içindeki görülmeye en değer yerlerden biri olan Gamlehaugen’i ziyaret etmeyi unutmayın!

Michelsen öldükten sonraki kampanyalarla beraber konut, devlet tarafından satın alındı. Ve o zamandan beri krallar için kullanılan bir konut haline geldi.

bergen gezi rehberi

Bergenhus Kalesi

Norveç içerisindeki günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş ve en iyi korunmuş kalelerinden bir tanesi. Bergenhus, II. Dünya Savaşı sırasında birçok zarar görmüş bir 13. yüzyıl eseridir. II. Dünya Savaşı sırasında meydana gelen Alman işgali ile ilgili birçok eser ve belgeyi sınırları içerisinde bulunduran kale, Norveç krallarının da saray olarak kullandığı yapılardan bir tanesi.

Bergen gezi rehberi ile Bergen gezinizi detaylandırın ve Bergenhus’u da unutmayın!

bergen gezi rehberi

Bergen Sanat Müzesi

Lille Lungegårdsvann Gölü kıyısındaki Bergen Sanat Müzesi, Bergen gezi rehberi içerisindeki en çok hoşunuza gidebilecek noktalardan biri. Ünlü Norveçli ekspresyonist ressam Edvard Munch’ın birçok eseri bu sanat müzesinde bulunuyor. Oslo’daki kadar büyük bir koleksiyon değil ancak Oslo’dan sonra en çok Munch eseri Bergen’de.

Munch’ın yanında Max Ernst, Vassily Kandinsky, Paul Klee, Joan Miro ve Pablo Picasso gibi dünyaca ünlü ressamların da eserleri Bergen Sanat Müzesi içinde sergilenmekte!

bergen art museum

Bryggens Müzesi

Bryggens Müzesi, bir arkeoloji müzesidir. Bergen’in 12. yüzyıldan kalan kalıntıları üzerine kurulmuş olan müzede birçok ilgi çekici eser bulabilirsiniz. İskeletler, yerel objeler, runik yazılar, yerel nesneler gibi birçok şeyin bulunduğu Bryggens Müzesi, Bergen gezi rehberi içinde arkeoloji ve tarih meraklılarını bekliyor.

bergen müzesi

Azize Mary Kilisesi

Oldukça güzel bir yapı olan Azize Mary Kilisesi, 12. yüzyıla tarihlenen bir yapıdır ve Bergen içerisindeki hâlâ kullanılmaya devam edilen en eski yapı olarak bilinmektedir. İkiz kulelere sahip olan bu yapı, görülmeye değer yerlerden bir tanesidir.

Bergen gezi rehberi ile Bergen gezisi detaylarını öğrenin ve Norveç’in en güzel şehirlerinden birine yolculuk yapın!

bergen gezi rehberi

Ayrıca buna benzer bilgilendirici ve gezi – tatil içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri