Bursa

Gölyazı Gezilecek Yerler: Gölyazı Köyü Nerede?

Gölyazı Gezi Rehberi

Bursa’da sessiz sakin bir ortamda, huzurlu bir doğa gezisi yapmak isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken yerlerden biri Gölyazı’dır. Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı küçük bir balıkçı köyüdür. Uluabat Gölü kıyısında yer alan Gölyazı Köyü keşfedilmeyi bekleyen doğa harikası bir alandır. Daha çok yerel halk tarafından bilinmektedir. Yerel halk hafta sonlarında buraya gelerek piknik, balık tutma gibi aktiviteler ile vakit geçirmektedir. Gölyazı Köyü’nde balıkçılık faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Öyle ki burada kadınlar bile balıkçılıkla uğraşmaktadır. Köy sokaklarında oturmuş balık ağı ören kadınlarla karşılaşmanız yüksek olasılıklıdır. Peki Gölyazı Köyü nerede ve Gölyazı gezilecek yerler nerelerdir? İşte Bursa’nın saklı kalmış rotalarından Gölyazı gezi rehberi…

Gölyazı Tarihi

 Gölyazı Gezilecek Yerler

Uluabat Gölü ya da bir diğer bilinen ismiyle Apolyant Gölü kıyısında yer alan ve küçük bir yarımada üzerinde bulunan Gölyazı’nın tarihi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Köyün tarihinin Roma dönemine dek uzandığı bilinmektedir. O dönemlerde “Işık Tanrısının Şehri” olarak tanınmıştır ve Apollon Krallığı’nın merkezi olarak kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde Rumlar ve Türkler burada birlikte yaşamıştır. O dönemlerde yaklaşık 1000 evin olduğu tahmin edilmektedir. Bu evlerin %90 kadar büyük bir bölümünün Rumlara ait olduğu ve kalanının ise Manav olarak adlandırılan Türklere ait olduğu bilinmektedir.

Gölyazı’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Gölyazı gezilecek ve görülecek yerler açısından ziyaretçilerine çeşitli olanaklar sunmaktadır. Gölyazı’ya girdiğinizde sol tarafta bir göl manzarası ve sağ tarafta ise bir yel değirmeni sizi karşılar. Yel değirmeni, burada bir ilkokulun bahçesinde yer almaktadır. Tarihi bir geçmişi vardır ve restore edilerek koruma altına alınmıştır. Gölyazı gezisine başlamadan önce köy meydanında yer alan çay bahçesinde bir şeyler içebilirsiniz.

Ağlayan Çınar

 Gölyazı Gezilecek Yerler

Gölyazı Köyü’nün adeta sembolü haline gelen Ağlayan Çınar görkemli gövdesi ve yemyeşil yapraklarıyla harika bir görünüme sahiptir. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan bu çınara “Ağlayan Çınar” ismi verilmiştir çünkü çınar ağacı yıllar içerisinde yana doğru bükülmüş ve gövdesinin bir bölümünden doğal kaynak suyu çıkmıştır. Kaynak suyu ağacın altında küçük bir havuzcuk oluşturmuştur. Bu sebeple de ağaca bu isim verilmiştir. Çok farklı bir doğal oluşum olan bu ağacı görmeden köyden ayrılmamalısınız.

Aziz Panteleimon (Hagias Georgias) Kilisesi

 Gölyazı Gezilecek Yerler

Aziz Panteleimon ya da bir diğer bilinen adıyla Hagias Georgias Kilisesi, Anadolu Rum Ortodoks kiliselerinin en önemli ve en özgün örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yapım tarihi ile ilgili bazı kaynaklar 19. yüzyılı işaret etmektedir. Kilisede yapılan restorasyon çalışmalarında “1903” ibaresine rastlanılmıştır. Bu tarihin kilisenin tamamlanma tarihi olduğu tahmin edilmektedir. 3 nefli, dikdörtgen planlı bir bazilikadır. Restorasyon süreçlerinin tamamlanmasının ardından yapı kültür merkezine dönüştürülmüştür. Gölyazı Köyü’nü gezerken bu tarihi yapıyı da gezip görmenizde yarar olacaktır.

Apollon Tapınağı

Gölyazı Köyü’nü çevreleyen küçük adalardan olan Kızadası, Apollon Tapınağı’na ev sahipliği yapmaktadır. Tapınağa ulaşmak için tekneler kullanılmaktadır. Apollon Tapınağı’nın Roma İmparatoru Caracalla zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir. Mermerden yapılmış oldukça heybetli duvarları vardır. Zaman zaman göl suları altında kalmaktadır. Gölyazı gezilecek yerler arasında tarihi bir öneme sahip olduğundan kültürel gezi yapmak isteyenler için uygun bir alternatif olabilir.

Zambak Tepe

 Gölyazı Gezilecek Yerler

Burası, yarımadanın karaya bağlandığı noktanın tam karşısındaki tepede yer almaktadır. Meydana yer alan çay bahçesinden burası yaklaşık 10 dakikalık bir yürüme mesafesindedir. Buraya Zambak Tepe denilmesinin sebebi, bölgede yaşanan mübadele öncesinde Rumlara ait mezarların olması ve Rumların zambak dikme geleneğine sahip olmasıdır. Antik Çağ’da burada bir amfi tiyatro olduğu bilinmektedir. Tiyatro kalıntıları hala burada yer almaktadır.

Gölyazı’da Ne Yapılır?

Gölyazı Köyü’nde ne yapılır sorusuna verilebilecek çok sayıda yanıt vardır. Öncelikle Gölyazı hafta sonu kaçamakları için oldukça ideal bir noktada yer alır. Hafta sonlarında buraya gelerek doğayla iç içe bir kahvaltı yapabilirsiniz. Daha sonra Uluabat Gölü’nde sandal turuna çıkabilirsiniz. Göl üzerinde 11 ada vardır ve bu adalara balıkçı tekneleriyle ulaşmak mümkündür. Bununla birlikte Zambak Tepesi’ne çıkara gün doğumunu ve gün batımını seyredebilirsiniz.

Gölyazı Yeme İçme

Gölyazı’da yeme içme denildiğinde akla ilk olarak kahvaltı gelir. Kahvaltının yanı sıra burada keyifli bir akşam yemeği için göl yayını ve turnası tercih edilebilir. Gölden nadiren de olsa kerevit çıktığından bulabilirseniz kerevit de deneyebilirsiniz.

Gölyazı Konaklama

Köyde konaklayabileceğiniz alanlar sınırlıdır. Burada kamp yapabilir ya da yerel halkın evlerini pansiyon olarak günübirlik kiralayabilirsiniz.

Gölyazı Ulaşım – Gölyazı’ya Nasıl Gidilir?

 Gölyazı Gezilecek Yerler

Gölyazı Köyü, Bursa şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Buna ek olarak Gölyazı Köyü; İstanbul’a 185 km, Kocaeli’ye 160 km, Balıkesir’e 115 km, İzmir’e 310 km ve Ankara’ya ise 500 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Gölyazı gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Siz de Bursa geziniz esnasında Gölyazı’da ne yapılır, Gölyazı’da nereler görülmelidir gibi sorulara yanıt arıyorsanız bu içeriğimiz bir rehber niteliğinde olacaktır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz. Bursa Misiköy

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri