BursaKeşfet

Bursa Gölyazı Gezi Rehberi

Gölyazı Gezilecek Yerler

 

Gölyazı Ulubat Gölü’nün üzerinde bulunan bir adacığı anımsatan ama kara bağlantısı da olan bir sahil köyü gibidir. Gidildiğinde yaklaşık 1 buçuk saat Gölyazı‘yı gezmek için yeterli olur. Bir tekne turu ile ada turlanabilir. Çay içilecek güzel kafeleri mevcuttur. Üstelik Bursa Merkez’e yaklaşık 1 saat uzaklıktadır.

Efsane doğası ve manzarasıyla ziyaretçilerine huzur verir. Panaromik görüntüsü adeta bir kartpostal gibidir. Rum taş kilisesi, tarihi eserlere ait kalıntıları ve tatlı leylekleriyle insanı büyülüyor. Buranın yerli kadın ve erkekleri balıkçılıkla uğraşıp geçimini sağlıyor. Bölgede tutulan turna ve yayın balıkları oldukça meşhur ve lezzetlidir.

1-14

Ağlayan Çınar’ın Hikayesi

Ağlayan çınar Gölyazı Mahallesinde bulunur. Bu çınar yaklaşık olarak 750 yıllık bir çınardır. Bursa’daki hatta Türkiye’deki en eski ve yaşlı anıt ağaçlarından olma özelliği taşır. Eski bir rivayete göre burada Rum bir kız olan Eleni ve Türk genci Mehmet yaşarmış. Bu ikilinin mücadele zamanlarında yaşadıkları aşk hikayesine göre aşıklarının bu ağacın altında vefat etmesi ile son bulduğu söylenir.

O yüzden bu hüzünlü öyküye ithafen halk çınara Ağlayan Çınar ismini uygun görmüştür. Ağaca yakından bakıldığında gövdesinde kocaman bir kovuk olduğu fark edilir. Ziyaretçiler kovuğun içinde güzel hatıra fotoğrafları çekilip anılarını ölümsüzleştirir. Bu anlamlı ve yaşlı çınar gezme listesinde de muhakkak olmalıdır.

Ulubat Gölü

Bu göl Bursa‘nın iki ilçesi arasında yer alır. Bu ilçeler Mustafa Kemal Paşa ve Karacabey ilçeleridir.  Bu göl içinde tarihi bir yarımadayı barındırır. Bu yarımada Gölyazı‘dan başkası değildir. 800metreyi aşkın surları içinde geleneksel ve tarihi konutları sur kapılarını ve bazı kuleleri görmek mümkündür. Birçok halktan insana ev sahipliği yaptığı için bir kültür zenginliğidir.

Öyle ki aynı anda hem Osmanlı’ya hem Roma’ya hem de Bizans’a dair mimariler birbirinin içine geçmiş şekilde ziyaretçilere görsel bir şölen sunar. Bölge sakinleri buraya ilkbahar aylarında gelinmesini öneriyor. Çünkü bu aylarda su yükseldi için ağaçlar ve gölde yaşayan ördek ve pelikan gibi camlılar etkileyici bir manzara sunar. Arnavut kaldırımları dar sokaklarıyla meşhur bu köy ziyaretçilerini bekliyor.

Daha fazla gezi fikri için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri