Keşfet

Bursa Gezilecek Yerler Rehberi: Önemli Kültürel Alanlar

Bursa Gezilmesi Gereken Yerler

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olması bakımından önemli bir yerde duran Bursa, bu sebeple bünyesinde Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminden birçok eser barındırır. Ancak Bursa’yı yalnızca Osmanlı’dan ibaret gibi anlatmak büyük bir hata olacaktır. Marmara’nın güney bölümünde yer alan Bursa şehrinin tarihi MÖ 2500-2700 yıllarına kadar uzanmaktadır. Hal böyle olunca ülkemiz içerisindeki birçok şehir gibi Bursa’nın da tarihi önemli eserlerle doludur. Bursa gezilecek yerler rehberinde sizler için şehrin önemli kültürel alanlarını derledik. Şimdiden iyi seyahatler ve iyi gezmeler diliyoruz!

Bursa Gezilecek Yerler

1- Bursa Kent Müzesi

1926 yılında adliye binası olarak inşa edilmiş olsa da 2001 yılına gelindiğinde Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Adalet Bakanlığı arasındaki protokolle bu durum değişmiş ve eski adliye binası 2004 yılında Bursa Kent Müzesi binası haline gelmiştir. Üç katlı yapının içerisinde Uygarlıklar Kenti Bursa isimli bir galeri vardır. Galeride Bursa ve çevresindeki uygarlıklar, Bursa’nın net bilinen tarihi başlangıcından Osmanlı’ya kadar birçok bilgi aktarılmaktadır. Bunun yanında Osmanlı ile kalmayan galeri genişletilmiş ve Kurtuluş Savaşı hakkında da Bursa’ya dair birçok bilgi bulabileceğiniz bir yer haline gelmiştir. Diğer bir galeri ise Çağdaş Bursa ismine sahiptir. Cumhuriyet Dönemi ve sonrası kentin nasıl şekillendiği, nasıl geliştiği hakkında birçok bilgiyi burada bulabilirsiniz. Bunun yanında Yaşam ve Kültürüyle Bursa, El Sanatları Çarşısı, İpek Kenti Bursa ve Üreten Bursa gibi bölümler de müze içerisinde yer alır. Bursa gezilecek yerler rehberine göz atıyorsanız görmeniz gereken en önemli kültürel alanlardan birisi Bursa Kent Müzesi!

bursa-kent-müzesi

2- Merinos Tekstil Sanayi Müzesi

Atatürk’ün 1938 yılında kendi elleriyle açılışını yaptığı Merinos Yünlü Müessesi, daha sonra restore edilerek müze haline getirilmiştir. Bursa, ülke içerisinde sanayinin en çok geliştiği şehirlerden birisi. Elbette bunun sebepleri var ancak tekstil sanayinin gelişimi açısından önemli olan Merinos Müessesi Türkiye genelinde en çok adı duyulmuşlardan. Müze içerisinde ham yün elyafın gelişinden ürünün ortaya çıkışına kadar geçen sürede kullanılan makine ve malzemeler sergilenmektedir. Bunun yanında elyaf, iplik ve kumaşların fiziksel ve kimyasal testleri yapılırken kullanılan makineler hakkında daha fazla bilgi alabileceğiniz bir de laboratuvar bölümü bulunmaktadır. Yapı iki katlıdır. Bursa gezilecek yerler içerisinde sizlere ilginç gelebilecek ve gerçekten zevkle gezeceğiniz bir müze olduğunu düşünüyoruz.

 

tekstil-ve-sanayi-müzesi

 

3- Bursa Karagöz Müzesi

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Karagöz Müzesi, Bursa’nın şehir simgelerinden bir tanesi olan Karagöz anıtının karşısında bulunuyor. Türk gölge oyunu kültüründe önemli bir yere sahip olan Karagöz ve Hacivat’ı tanıtmak amacıyla açılmış olan müzede çok eğleneceğinizi ve birçok şey göreceğinizi söylemek mümkün. Bursa Karagöz Müzesi içerisinde gölge oyununun sergilenebileceği gösteri salonu, Karagöz ve Hacivat Galerisi, bir kukla galerisi, ihtisas kütüphanesi ve tasvir yapım atölyesi mevcut. 2007 yılında açılan müze hem güldüren hem de ustaların önünde saygıyla eğilmemize sebep olan Karagöz kültürünü yansıtmak için oldukça ideal bir yer. Eğer denk gelebilirseniz buradaki gölge oyunlarından birini mutlaka izlemelisiniz. Bursa gezilecek yerler rehberi içerisindeki en önemli kültürel alanlardan biri olan Karagöz Müzesi ayrıca en ilgi çekicilerinden biri.

bursa-karagöz-müzesi

Bursa Gezilecek Yerler Rehberi GeziLinki’nde!

4- Bursa Göç Tarihi Müzesi

Bursa Göç Tarihi Müzesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi çalışmalarıyla göç tarihine ilgililer için 2014 yılında kurulmuş müzedir. Yıl içerisinde yaklaşık 60 bin kişiyi ağırlayan müze, Merinos Parkı içerisinde bulunan Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin ikinci katında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Anadolu’ya yapılan Türk göçü, Bursa’nın fethi, Osmanlı’nın Balkanları yurtlaştırması gibi birçok tarihsel olay hakkında bilgilendirmeyi müze içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca Balkan, Kafkas ve Kırım göçlerinin canlandırmasını bünyesinde barındıran müze ilginizi oldukça fazla çekecek. Büze tam 9 bölümden oluşmaktadır. Bursa gezilecek yerler listesinde görmeniz gereken yerlerden olduğunu söylememiz lazım.

bursa-göç-tarihi-müzesi

Bursa Gezilecek Yerler Rehberi ile Planlarınızı Yapın!

5- BONUS: Bursa Gezilecek Yerler Listesindeki Diğer Yerler

En popüler ve en çok ziyaretçi ağırlayan dört müzenin ardından sizler için bir bakabileceğiniz, görmek isteyebileceğiniz birkaç yer daha önerebiliriz:

  • Bursa Merinos Enerji Müzesi
  • Bursa Vakıf Kültürü Müzesi
  • Hünkâr Köşkü Müzesi
  • Arkeoloji Müzesi
  • Bursa Bıçak Müzesi
  • Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi
  • Bursa Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Bu yazımızda dikkatinizi çekebilir: Türkiye’nin İlk Buz Müzesi Açıldı! İşte Buzdan Heykeller!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri