Keşfet

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gezi Rehberi

Bursa gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Bursa cami ve türbeleri ile inanç turizminin önemli merkezlerinden biridir. Ulucami, Orhangazi Türbesi, Osmangazi Türbesi, Yeşil Cami, Orhan Camii ilk akla gelenlerdir. 1326 yılında Orhan Gazi tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na katılan Bursa, çok çeşitli kuşatmalar görmüştür. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan ilimiz, çok sayıda tarihi esere sahiptir.

İstanbul gibi büyükşehirlere yakınlığı ile rahatlıkla gezilecek yerler içerisindedir. Bursa denildiği zaman akla ilk gelen Ulucami’dir. Ulucami, Yıldırım Bayezid döneminde 1396 yılında yapımına başlanmış ve üç senelik büyük bir uğraş sonunda yapımı tamamlanmıştır.

1-17

Tarihi ve tabii güzellikleri saymakla bitmeyecek yerler arasında bulunan Bursa’da Yeşil Cami’de ayrı bir yere sahiptir. I. Murat döneminde yapılan Yeşil Cami, 1420 yılında yapımı tamamlanan yerlerdendir. Bitkisel motifli ve geometrik şekillerle camlarının yapıldığı cami, mimari açıdan da ayrı bir öneme sahiptir. Bursa gezilecek yerler sayesinde kültürel bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa’da gezilecek çok sayıda yer bulunur. Bunların başında Kapalıçarşı, eski İpek Hanı, Kapan ve Geyve Hanı gelir. İpek yolu üzerinde bulunan Bursa, çok eski ticaret yolları arasındadır. Yaklaşık 81 adet odası bulunan İpek Hanı, ipek ticareti yapanların kaldığı kervansaray tarzı yerleşim yerleri içerisindedir. Günümüzde kullanım amacı ise giyim mağazalarının yer aldığı çarşı niteliğindedir.

1-16

Koza Hanı ise ipek ticareti yapılan yerlerdendir. Kapalıçarşı’da ise o günleri anımsatan eski dükkânlarda giyim, baharat, hediyelik eşyalar ile çok sayıda da kuyumcu yer alır. MÖ.1.yüzyılda inşa edilen Bursa Kalesi, gezilecek yerlerin ilk sıralarında yer alır. 1906 yılında yapılan Tophane Saat Kulesi de görülmesi gereken yerler içerisindedir. Karagöz Müzesi, Bursa Kent ve Bursa Arkeoloji Müzesi de mutlaka uğranması gereken yerler içerisindedir.

Bursa’nın Tabii Güzellikleri

Bursa’ya her geldiğimizde farklı bir keyif alırız. Eminim, siz de ziyaretlerinizde mutlu ve dinlenmiş olarak ayrılırsınız. Çekirge taraflarında kaplıca otelleri kısa tatil molalarında önerilen yerler içerisindedir. Cumalıkızık Köyü’nde yöresel ürünlerin tadına bakmak mümkündür. Köyün eski bir yerleşim yeri olması, Anadolu motiflerinin bozulmadan günümüze ulaşması, gezme rotalarında tercih sebebidir. Bursa’ya geldiğinizde mutlaka İskender Kebabını tercih etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri