AvrupaHollandaYurtdışı Gezilerimiz

Bambaşka Bir Dünya – Amsterdam Gezilecek Yerler

Hollanda Gezilecek Yerler

Amsterdam gezisi sırasında nereleri gezeceğinize karar verdiniz mi? Ben kararımı çoktan verdim, bu gezi için planımı çoktan yaptım diyorsanız size önerimiz Amsterdam için bir an önce yola düşmeniz. Çünkü hayaller ertelemeye gelmez. İşte Amsterdam gezilecek yerler…

Amsterdam Nerede? Amsterdam Hakkında

Amsterdam gezilecek yerler listesi sizin için başlamadan önce gittiğiniz şehrin tarihi hakkında size biraz bilgi vermek istiyoruz. Su ülkesi Hollanda’nın başkenti olma özelliğindeki Amsterdam, ülkenin merkezi bir noktasında yer alır. Amsterdam’ın kuruluşu, 12. Yüzyıla kadar dayanır. Ama bu tarihte Amsterdam, bir şehir olarak değil; bir köy olarak kurulmuştur. Balıkçıların keşfiyle kurulan bu köyün avantajı Amstel Nehri’nin kenarında yer aldığı için balıkçılar ve tarımla uğraşanlar için sulak ve bereketli olmasıdır. Amsterdam’ın köy olarak kurulduğu ve yerleşimlerin başladığı bu tarihlerde henüz bir Hollanda devleti yoktu.

Amsterdam 12. Yüzyıldan bu yana ilerleyen tarihsel süreçte ticaretin de gelişmesiyle oldukça büyümüş ve nüfusu da giderek artmıştır. 16. Yüzyıla gelindiğinde ise Amsterdam’da İspanyol İmparatorluğu’na karşı isyanların, protestoların başladığını görüyoruz. Aynı dönem sonunda artık İspanya’dan kopuş başlamış ve Hollanda dünyaya yüzünü açmaya başlamıştır. Amsterdam, Altın Çağ’ını ise iki ayrı dönemde yaşamıştır. Bu dönemlerden birincisi 17. Yüzyıl başı ve ikinci dönem ise İngiltere ve Fransa ile yaşanan savaşların ardından gelen 19. Yüzyıl sonlarıdır. Amsterdam bu dönemlerde; bir limana sahip olması ve gemi ticareti yapılabilmesi bakımından avantajlı olması sayesinde ekonomik alanda oldukça ilerlemiştir.

1940’lı yıllara gelindiğinde Amsterdam da tüm Hollanda şehirleri gibi Nazi işgaline uğramış ve şehrin büyük nüfus kaybı olmuştur.

Amsterdam  Görülmesi Gereken Yerler

Amsterdam gezilecek yerler size Hollanda’nın kültürünü, geleneklerini, yaşam tarzını da yakından tanıtacak. Su ülkesinin başkenti olma özelliğindeki bu şehre de aslında su şehri diyebiliriz. Şehrin içinde yer alan birçok kanal ve şehri ortadan ikiye bölen nehir; Amsterdam’a su şehri olma özelliğini kazandırıyor. Amsterdam gezilecek yerler sırasında gezip görmeniz gereke birçok yer var ama biz öncelikli olarak Dam Meydanı, Van Gogh Müzesi, Amsterdam Tarih Müzesi ve Anne Frank Evi’ni gezip görmenizi öneririz. Ayrıca Hollanda’ya gelmişken Giethoorn Gezisi Yaparken Görülmesi Gereken 6 Yer! makalemize de bakabilirsiniz.

Dam Meydanı, Amsterdam’ın kalbinin attığı meydandır. Kentte yapılacak olan birçok aktivite bu meydanda gerçekleştirilir. Tarihi olarak da bu meydan, büyük öneme sahiptir. Dam Meydanı’na gittiğinizde sizi çevreleyen birçok önemli mimariyi, önemli tarihi binaları göreceksiniz. Dam Meydanı’nda bulunan bu önemli mimarilerden ilki, Amsterdam Kraliyet Sarayı’dır. İkincisi ise bu sarayın yanında konumlanmış olan Nieuwe Kerk adlı birçok serginin de düzenlendiği kilisedir. Bunlar dışında 1956 yılında dikilmiş olan Ulusal Anıt ve şehrin ünlü balmumu müzesi olan Madame Tussauds Amsterdam da Dam Meydanı’nda yer almaktadır.

amsterdam gezisi

Van Gogh Müzesi, sanatseverlerin Amsterdam gezilecek yerler arasında mutlaka uğraması gereken yerlerin başında yer almaktadır. Bu müzede yer alan geniş kapsamlı koleksiyonun düzenlemesini ünlü sanatçı Van Gogh’un kardeşi Theo yapmış. Bu koleksiyon içerisinde sanatçıya ait olan yaklaşık 200 tablo ve sayısız çizim yer almaktadır. Bu geniş kapsamlı müzede bir Van Gogh serüvenine çıkmanızın yanında farklı sanatçıların eserlerini de inceleyebilirsiniz.

amsterdam gezisi

Amsterdam Tarih Müzesi, şehrin ve genel olarak Hollanda’nın geçmişini, tarihi olaylarını merak edenlerin Amsterdam gezisi sırasında mutlaka uğraması gereken yerdir. 1975 yılında kurulmuş olan bu müzede şehrin Orta Çağ’dan bugüne uzanan tarihine eserler aracılığıyla siz de şahit olabilirsiniz. Tabi Amsterdam Müzesi’nin sadece tarihi kaynakları sergilediğini söyleyemeyiz. Yine bu müze içerisinde yer alan The Amsterdam Gallery kısmında şehrin ünlü sanatçılarının eserlerini görebilirsiniz.

Anne Frank Evi, Amsterdam’da sıklıkla ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Anne Frank Evi’nin hikayesi, Hollanda’nın ve özel olarak Amsterdam’ın tarihinde dönüm noktalarından biri olan Nazi İşgaline dayanıyor. 1940’lı yıllarda Amsterdam’da Nazi İşgali’nin yaşandığı dönemde Anne Frank, ailesiyle birlikte 1942-1944 yılları arasında yani iki yıl boyunca bu evde saklanmış. O günlerin hikayesine ise Anne Frank’ın yazdığı günlükten ulaşılmış. Anne Frank’ın yazmış olduğu günlük, dünya çapında ses getirmiş ve Nazi İşgali bittikten sonra ev için yıkılma kararı alındığında insanlar Anne Frank’ın evinin yıkılmasına karşı çıkmışlar.  Daha sonra; Anne Frank Evi, 3 Mayıs 1960 tarihinde müze olarak açılmış.

amsterdam anne frank

Oude Kerk (Eski Kilise), Amsterdam gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Bu ihtişamlı yapı aynı zamanda Amsterdam’ın en eski mimarisi olarak anılmaktadır. Tarihi yapısı, mimari ile dikkat çeken Eski Kilise aynı zamanda ülkenin önemli isimlerinin mezarlığı olarak görev görmektedir. Eski Kilise’nin en dikkat çeken bölümleri ise Büyük Org, Merhamet Sandalyeleri ve Eski Sakritsinin Kırmızı Kapısı bölümleridir.

gezi rehberi hollanda

Vondelpark, sadece Amsterdam’ın değil; aynı zamanda Hollanda’nın da en ünlü parkı olma özelliğindedir. Amsterdam gezisi sırasında kalabalıktan bunalır ve doğa içinde olup yürüyüş yapmak isterseniz bu parka mutlaka gitmelisiniz. Vondelpark adını, ülke edebiyatına damga vurmuş olan önemli şair Joost van den Vondel’den almaktadır. Vondelpark’ta çeşitli müzik, tiyatro ve dans etkinliklerine de katılabilir; yine bu parkta yer alan Nelson Carrilho ile Picasso’nun elinden çıkmış olan heykelleri inceleyebilirsiniz.

amsterdam gezisi

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri