AstanaAsyaKazakistan

Kapalı Kapılar Ardında Bir Şehir: Astana Gezilecek Yerler

Astana Gezi Rehberi - Astana Nerede?

Geçmişten geleceğe bir film havasını yaşatacak Astana’ya gitmeye hazır mısınız? Cevabınız evet ise bavulları yanınıza alın ve bizimle birlikte Astana gezilecek yerler hakkında bilgi alın.

Astana Nerede?

Orta Asya’da yer alan Kazakistan’ın başkenti olan Astana, Kazakistan’ın kuzeydoğu tarafında yer almaktadır. Astana gezilecek yerler kapsamında görebileceğiniz bazı ülkeler; Kırgızistan, Rusya, Özbekistan, Moğolistan ve Çin’dir. Astana’nın diğer adı ise Nur-Sultan’dır. Bölgeye ulaşım için çoğunlukla havayolu tercih edilmektedir.

Astana’nın tarihi sürecine baktığımızda şu an var olan ismini almasının 1998 gibi yakın bir tarihe dayandığını görmek mümkündür. Çarlık Rusya döneminde buraya Akmolinsk ve Sovyet Rusya döneminde ise Tselinograd adı verilmiştir. Tarihler 1991 yılını gösterdiğinde Kazakistan bağımsızlığını kazanmış ve şehrin adını önce Akmola, sonrasında ise “başkent” anlamına gelen Astana olarak değiştirmiştir.

astana gezisi

Astana gezilecek yerler öncesinde buranın başkent oluş sürecine de bir göz atmanız faydalı olacaktır. Çünkü bu bölge zaman içerisinde değerlenmiş ve gelişmiş bir yerdir. İlk olarak 1830 yılındaki kuruluşunun ardından yalnızca bir askeri karakol görevindeyken zamanla tüccarların gelip satış yaptığı, mallarını depo ettiği bir merkez haline gelmiştir. Bir süre sonra şehrin tam merkezine yaptırılan kale ile Astana jeopolitik öneme sahip olmuştur. Sovyet Rusya döneminde tarım alanında gelişmeler görülen Astana’nın nüfusu 33 binlerden yaklaşık 800 binlere kadar ulaşmıştır. Dönemin başkenti olan Almatı’nın yerine geçmesini sağlayan en büyük etkenler ise kısa zamanda hızla gelişmiş olması ve sahip olduğu zengin kaynaklar olmuştur. Yani Astana gezisi size ultra modern manzaralara götürecektir.

Astana Gezisi Sırasında Gezilecek Yerler

Bayterek Kulesi

Astana, geçmiş ve geleceğin bir çeşit karması olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada bulunan birçok tarihi yapı, modern stiller ile harmanlanmış ve harika bir forma getirilmiştir. Şehrin bağımsızlığı adına yapılan bir tür anıt olan Bayterek Kulesi ise, yaşam ağacı anlamına gelmektedir. Astana gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken bir yapı olan Bayterek’in bilgelik ve barışı simgelediği de söylenmektedir.

astana gezisi

Barış ve Hoşgörü Piramidi

1-1Astana, tatiliniz boyunca hissedeceğiniz, barış ahlakına sahip bir şehirdir. Dünyanın birçok yerinde yeni mimari dekorasyonlarla inşa edilen piramitler gibi Barış ve Hoşgörü Piramidi de son güncellemelere uygun dizayn edilmiş bir yapıdır. Bu yapıyı diğerlerinden ayıran özellik ise, 18 ayrı dine ait ibadet merkezini bünyesinde bulundurmasıdır. Buraya gelip etrafını ve içini dolaşmak Astana gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunmalıdır.

Nur Astana Camii

Uzaktan bir bakış attığınızda Tac Mahal’i görmüş gibi olabileceğiniz bu yapı, Astana’nın en büyük ve şaşalı camisi olarak bilinmektedir. Beyaz ve altın renginin sade şıklığı ile tasarlanmış olan yapı, Hz. Muhammed’e duyulan saygıdan ötürü minareler yaklaşık 63 m ve cami yüksekliği 40 m olarak inşa edilmiştir.

astana

Bağımsızlık Sarayı

Astana’nın tarihini biraz da yakından tanımak istiyorsanız Astana gezilecek yerler arasında mutlaka buraya uğramanız gerekmektedir. Çünkü burada Astana tarihini anlatan bir sinema gösterimi yapılmaktadır. Bağımsızlık, barış kavramlarının yoğun anlam ifade ettiği bu şehirde bu tip binaları sıklıkla görmeniz mümkündür. Ayrıca yapı içerisinde fazlasıyla büyük ve şehir için önemli bir market bulunmaktadır. Girişte makul bir ücret ödeyerek burada vakit geçirebilirsiniz.

astana bağımsızlık sarayı

Han Çadırı

Bu şehrin geçmiş ve geleceğin bir karması olduğunu söylemiştik. Han Çadırı da buna verilebilecek en güzel örneklerden biridir. Dışarıdan bakıldığında otağ havasını andıran bir yapısı olan Han Çadırı’nın içerisinde birçok aktivite bulundurmaktadır. Havaray, golf sahası ve alışveriş merkezleri bunlara örnektir. Astana dışında bir yerde rastlamanızın zor olduğu bir mimariye sahip olan bu noktayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

astana

Astana’ya Ne Zaman Gidilir?

Astana iklim koşullarına bakıldığında karasal iklime sahip bir bölgedir. Bu netice özellikle kış ayları olmak üzere yılın çoğunluğu karlı ve soğuk geçmektedir. Yoğun kar yağışı ve -25 derecelere ulaşan soğuklarda gezmek istemiyorsanız, Astana gezisi için en uygun zaman dilimi yaz ayları olacaktır.

Astana’da Ne Yenir?

Astana’da yenilebilecek güzel yemekler ve gidilebilecek restoranlar bulunmatadır. Geziniz sırasında acıktığınızı hissederseniz gidebileceğiniz birkaç mekan:

Saksaul
Bayterek Anıtı’nın bulunduğu bölgede yer alan bu restoran, şık bir havata sahiptir ve geniş bir alanda kurulmuştur. Bu mekanda yöresel Kazak yemeklerinden olan Beşparmak ve Şaşlık’ın tadına bakabilirsiniz. Fiyat bakımından normal diyebileceğimiz türde olan bu mekanda ana yemek fiyatları ortalama 7 Euro’dur. 

Astana Nury
İşim kentine yakın olan bu mekan, Azerbaycan yemekleri üzerine kurulmuş bir restorandır. Bunun yanında Astana ve Kazakistan’a özgü yemekler bulmanız da elbette mümkündür. Fiyatların normal düzeyde olduğu restoranda karnınızı doyurabilir ve mola verebilirsiniz.

Line Brew
Burası akşam ve gece zaman diliminde gelebileceğiniz mekanlardandır. Akşamları canlı müzik eşliğinde yemeğinizi yiyebilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Fiyatlar biraz yüksek olsa da geniş yelpazede bir menüye sahip olan mekanda kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Astana Gezisi Tavsiyeler

İlginizi çekebilir Toronto Gezisi Yaparken Nereleri Gezmeli? Ne Yemeli?

Astana saygıya önem veren bir şehirdir ve Astana gezilecek yerler boyunca görgü kurallarına uygun konuşmalar yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca konaklama konusunda sorun yaşamamak adına önceden ayarlamış olmanız gerekmektedir.  

Bu içerikte Kazakistan başkenti olan Astana hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Kazakistan gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken şehirler arasında yer almaktadır.

  • Buna benzer daha birçok yurt içi ve yurt dışı gezileri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri