AvrupaİngiltereYurtdışı Gezilerimiz

İngiltere: 10 Maddede Güneşi Batmayan İmparatorluk!

Güneş Batmayan Ülke

İngiltere, tarih boyunca dünyayı etkilemeyi başarmış ülkelerden bir tanesidir. Gelin, İngiltere hakkında en önemli bilgileri 10 maddede okuyun!

İngiltere Hakkında 10 Madde

1- İngiltere Nerede?

İngiltere, Birleşik Krallık’ı meydana getiren ülkelerden bir tanesidir. Bir ada ülkesi olan İngiltere’nin kuzeyinde İskoçya, batısında Galler bulunmaktadır. Ülkenin sloganı: “Tanrı ve benim hakkım” anlamına gelen bir söz olan “God and my right”tır. Birleşik Krallık, Avrupa’nın batısında kalan Britanya Adası üzerine kurulu olduğundan buraya Büyük Britanya’da denilmektedir. Birleşik Krallık’ı meydana getiren ülkeler sırasıyla: İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dır. Doğası ve yüzyıllardır üzerinde taşımış olduğu şanlı unvanlarıyla dünyadaki etkili devletlerden biri olan ülke, Manş Tüneli ile Avrupa’ya bağlanmaktadır. Birleşik Krallık, Kuzey Denizi üzerinde bulunmaktadır.

2- İngiltere Adının Kökeni Nedir?

5. yüzyıla gelindiğinde Cermenler, Britanya adasını istila etmişlerdi. Burayı istila eden halkın adı Angluslar. Anglus Diyarı anlamına gelecek olan ismi, yani Angleland’ı bu adaya verenler de bu Cerman halkıydı. Daha sonra bu isim evrilerek England olarak söylenmeye başladı. England, tahmin edebileceğiniz üzere İngiltere anlamına geliyor.

ingiltere

3- İngiltere’nin Yönetim Şekli Nedir?

Birleşik Krallık’ın yönetim sistemi anayasal monarşidir. Anayasal monarşi, meşrutiyet yönetimiyle aynı şeydir. İngiltere’de bir kraliyet ailesi var, evet. Ancak bu kraliyet ailesi daha çok göstermelik yetkilere sahip. Öyle ki anayasal monarşilerde kralın, kraliyet ailesinin yetkileri anayasa ve halk oyuyla seçilen meclis tarafından kısıtlanır. Bu sebeple anayasal monarşinin bir diğer adı da parlamenter monarşidir.

İşte, İngiltere içinde kral ve kraliçe vardır, kraliyet ailesi sözü geçen bir ailesidir ancak yetkileri oldukça kısıtlıdır.

4- İngiltere Ekonomisi ve İngiltere’nin Para Birimi

İngiltere’nin para birimi Sterlin’dir. Para birimleri İngiliz Sterlini olarak da geçmektedir. Ekonomiye gelecek olursak İngiltere’nin başkenti Londra, dünyanın finans merkezi olarak bilinmektedir. Birleşik Krallık, dünyanın en üretici 10 ülkesi arasında; sağlık, bilişim, iletişim teknolojileri ve yaratıcı endüstriler içinde Avrupa’nın en büyük enstitülerine sahip. Özellikle de denizlerde ekonomik anlamda büyük bir isimdir bu ülke. Öyle ki İngiltere’nin deniz ticaret filosu dünya üzerindeki gemilerin yaklaşık %10’una sahiplik yapıyor.

Hal böyle olunca rahatlıkla söyleyebiliriz ki İngiltere, popüler kültür alanında dünyada etkili olduğu kadar ekonomik anlamda gücüyle de dünya piyasalarında ses getirmekte olan bir ülke. Üstelik yıllardır bu etkisini kaybetmedi!

5- İngiltere Bayrağı

Birleşik Krallık’ın İngiltere dahil 4 ülkeden oluştuğunu söylemiştik. Bizim genel anlamda gördüğümüz İngiltere bayrağı Birleşik Krallık bayrağıdır. Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerin her birinin kendi bayrakları olduğunu belirtelim.

Bu ülkelerden biri olan İngiltere’nin bayrağı beyaz zemin üzerine kırmızı haç işaretidir. Bu haç St. (Saint=Aziz) George haçı olarak da bilinmektedir.

ingiltere bayrağı

İngiltere Gezisi Planlayanlar İçin Bilgiler

6- İngiltere’nin İklimi

İngiltere’de Ilıman Okyanus İklimi görülmektedir. İklim nemlidir ve kışları yumuşak, yazları soğuk geçmektedir. Oldukça sisli bir ülke olmasının verdiği etkiyle İngiltere’de güneşli gün sayısı yok denecek kadar azdır. Yağış bakımından oldukça zengin olan ada ülkesinin batısı rüzgârlı ve ılık bir havaya sahipken doğusu soğuk ve kurudur. Kış mevsimlerinde İngiltere içinde kar yağışları olabiliyor ancak bu kar yağışının çok yoğun biçimde devam ettiğini söyleyemeyiz. Yüksek yerlerde bu yağış tipi daha yaygın.

7- İngiltere’ye Ne Zaman Gidilir?

Mayıs-Haziran ile Eylül-Ekim dönemi en ideal İngiltere tatilini yapabileceğiniz zaman aralıkları. Yağışların hiç olmayacağını söylemek mümkün değil ancak diğer zamanlara nazaran daha az oluyor. Yine de yağmurun çok olduğu bir yer olduğu için hazırlıklı gitmenizi öneririz. İlkbahar aylarında da İngiltere’ye gidilebilir. Bu mevsimde doğası inanılmaz güzel oluyor.

8- İngiltere’de Gezilecek Şehirler

İngiltere’de birçok güzel şehir bulunuyor. İçlerinden bazıları tam anlamıyla turistik alanlar. Bunlardan ilki Londra. Londra başkent olduğu kadar ülkenin en turistik şehri aynı zamanda. Londra’nın yanında Oxford, Cambridge, Liverpool, Manchester ve York’da İngiltere içinde gezebileceğiniz şehirler arasındadır.

9- İngiliz Mutfağı

Bir gezi sırasında tabii ki en önemli şeylerden biri yemek! İngiliz mutfağı, dünyadaki diğer Avrupa mutfağı örnekleri kadar süslü ve iddialı değil ancak yine de kendi içinde oldukça güzel lezzetleri bünyesinde barındırmakta. İngiltere’de Fish and Chips aşırı derecede ünlü bir yemek. Harca batırılmış balık ve yanında patates kızartması mutfaklarında en popüler lezzetlerden biri. Beef Wellington, bonfile, mantar ve milföyden oluşan oldukça doyurucu ve lezzetli bir yiyecek. Yorkshire Pudding, Egg Benedict, Bangers and Mash gibi lezzetler de İngiliz mutfağının vazgeçilmezleri arasında.

10- İngiltere Vizesi

İngiltere’ye gitmek için İngiltere Ziyaretçi/Turist Vizesi alınması gerekiyor. Avrupa ülkelerine girişte kullanılan Schengen Vizesi veya Yeşil Pasaport maalesef Birleşik Krallık için geçerli olmuyor. Ziyaretçi Vizesi sayesinde Birleşik Krallık’a ulaşım sağlanabiliyor. 6 aylık, 2 yıllık ya da 5 yıllık olarak bu vize için başvuru yapılabiliyor. En detaylı bilgiyi vize başvurusu yapacağınızda alabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Manchester Gezi Rehberi: Birleşik Krallık’ta Tatil Fırsatı

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri