Avrupaİngiltere

Manchester Gezi Rehberi: Birleşik Krallık’ta Tatil Fırsatı

Manchester Gezilecek Yerler

Manchester gezi rehberi unutamayacağınız bir tatil dönemi geçirmenize yardımcı olur. Yurtdışına çıkıyorsanız bu yerleri mutlaka görmelisiniz.

Manchester Gezi Rehberi

Yurtdışı tatilleri, herkesin tatil için seçtiği bir plandır. Özellikle farklılık arayan kişilerin bu konuda daha çok özen gösterdiği görülür. Yeni yerler görmeye, yeni milletler tanımaya açık olan kişiler bu tatiller ile kendini daha iyi hisseder. Tarihi dokusu ve eşsiz manzaraları ile tercih edilebilecek en iyi yerlerden birisi de Manchester’dır. Manchester gezi rehberi ile değişik bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Manchester Nerede?

Manchester, İngiltere’nin bir şehridir. Ülkede en kalabalık nüfusa sahip olan altıncı şehir olarak bilinir. Bölgenin idari anlamda merkezi olan bu şehir, birçok insan tarafından ilgiyle ziyaret edilir. Bu şehir sanayileşme alanındaki ilk şehir olarak da kayıtlara geçmiştir. Ayrıca şehirde festival, spor müsabakası, müzikal gösteriler gibi çeşitli etkinlikler yapılır.

Manchester Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler

Yurtdışı gezilecek yerler başlığı altında inceleme yapılırsa birçok şehir ve ülke karşımıza çıkar. Ancak bu yazımızda Manchester şehrini ele alalım. Manchester gezi rehberi aracılığı ile kente gelen kişiler, gezilecek yerlerin neresi olduğunu merak eder. Şehirde gezilebilecek yerler arasında şunlar bulunur:

Manchester Müzesi
Şehrin tarihi yönünü yansıtan değişik ve egzotik eserler ile dolu bir yerdir. Bu müzeye giriş ücretsiz olup, gün içinde 17.00 saatine kadar ziyaretçilerine kapılarını açar.

manchester gezi rehberi

Manchester Katedrali
Efsane tarzı ile göz dolduran bu katedral, Irwell kıyısında yer alır. İngiltere’deki en büyük katedral olma özelliğine sahiptir.

manchester gezi rehberi

Manchester United Old Trafford Stadyumu
Önemli maçları oynandığı bu stadyum mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Önceden Düşler Tiyatrosu ismi verildiği de kayıtlarda görülür.

manchester gezi rehberi

Manchester Sanat Galerisi
3 parçadan oluşan bu yer, pek çok farklı milletten insanın tablo ve eserlerini bünyesinde barındırır. Ziyaretçileri için 7 gün boyunca açık olan bu yere giriş tamamen ücretsizdir.

manchester gezi rehberi

Çin Mahallesi
Kemer şeklinde olan bu yerde birçok Çin lokantası ve mağazaları bulunur. Yapımı 1987 yılında tamamlanan bu yer, Avrupa’daki 3. büyük mahalle olarak bilinir.

chinatown at the england

Manchester Gay Village
Kahve içip rahatlamak için oldukça ferah bir yerdir. Özellikle temiz havanın atmosferinde parkın içinde rahatlayıp dinlenmek mümkündür. Özellikle çocuklarınız ile bu şehre gittiyseniz, onların da rahat edebileceği bir mekândır.

gay village

Manchester Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Manchester, kasvetli havası ile dikkatleri üstüne çeker. Bölgenin genellikle yağmurlu ve kapalı olması ziyaretçilere zor anlar yaşatabilir. Bu yüzden özellikle kış aylarında çok da fazla ziyaretçi akınına uğradığı söylenemez. Ancak yaz aylarında havanın daha ılık olması sebebiyle binlerce insan şehre akın eder. Yalnız burada da bilinmesi gereken bir nokta vardır. Manchester’da yaz da olsa her an yağmur yağabilir. Bu duruma karşı hazırlıklı olmakta fayda vardır. Manchester gezi rehberi olarak bir yağmurluk ve şemsiyeyi yanınızda hazır bulundurmanızı öneririz.

Manchester Gezisi Yaparken Ne Yenir? Neler Yapılır?

Manchester gezi rehberi aracılığı ile seyahat ederken acıkmamak mümkün değildir. Bu noktada birçok lokantanın ön plana çıktığı görülür. Bölgenin yöresel yemekleri olmasa da farklı çeşitleri ile özgün bir damak zevkine sahip olduklarını söylenebilir. Böylece Manchester’ın yemek kültürü içinde farklı lezzetler bulunur. Bunları inceleyecek olursak karşımıza şunlar çıkar:

Fish and Chips: Manchester denince akla gelen ilk yemek olarak bilinir. Bu şehir ile adeta özdeşleşmiş bir yemektir. Balık ve patatesin enfes şekilde kızartılmasıyla hazırlanan çıtır bir lezzettir. Ayrıca bu menüde patateslerin elma dilimi şeklinde hazırlandığını da belirtmemek olmaz.

Et yemeklerinin şehirde çok fazla görüldüğü söylenir. Etin ucuz olması nedeni ile birçok lokantanın et yemekleri ile öne çıktığını görürsünüz.

Kahvaltı menüsü için ise İngiliz Kahvaltısı’nı seçebilirsiniz.

manchester

Şehirde çok fazla kendine has yemek kültürü olmadığı için Hint, Pakistan gibi ülkelerin yemeklerine de rastlanır. Özellikle bu alanda açılmış birçok lokanta vardır. Bunların yanı sıra pek çok fast food tarzı yiyeceğin olduğu kafe ve barlar da bulunur.

Manchester’da özellikle kahve içmenin çok önemli olduğu görülür. Yemekten daha önemli olan kahve, sabah ilk uyanıldığında tüketilir. Kahvaltıdan önce kahvenin size sunulduğunu görebilirsiniz.

Manchester Gezisi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler/Tavsiyeler

Bu şehirde gezi yaparken ulaşımın kolay olduğu bilinir. Yürüyerek çoğu yere ulaşım sağlanır. Ancak farklılık arayanlar için gezi araçlarının şehirde hazır bulunduğu söylenebilir. Bu şekilde de şehir içinde tur yapabilir ve farklı bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bambaşka Bir Dünya, İşte Amsterdam Gezisi!

Bunların yanı sıra otobüs, tramvay, uçak, tren gibi farklı ulaşım araçları ile de hem şehre ulaşabilir hem de şehir içinde seyahat edebilirsiniz. Özellikle havanın değişkenlik gösterdiği bu şehirde ulaşım araçlarından yardım almak yağmur anında oldukça yararlı olur.

Manchester gezi rehberi hava şartlarını göz önünde bulundurarak çantanızda su geçirmez bir ayakkabı ve kalın ceket tarzı ürünlerin de olmasını tavsiye eder. Aksi takdirde gezinizin sonunda hastalanabilir ve zor bir dönem yaşayabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri