AvrupaİngiltereYurtdışı Gezilerimiz

Londra Gezi Rehberi ile Londra Turu Detayları

Londra Gezilecek Yerler

Londra Nerede, Nasıl Gidilir?

İki bin yıldır büyük bir yerleşim bölgesi olan Londra, Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerden biri olan İngiltere’nin ve aynı zamanda Birleşik Krallık’ın başkentidir. Ülkenin en kalabalık şehri olmasının yanında Londra, dünyada da birçok alanda oldukça ünlü başkentlerden bir tanesidir. Büyük Britanya adasının güneydoğusunda yer alan kent, Thames Nehri üzerinde durmaktadır. Dünyanın en turistik şehirleri içerisindedir. Aynı zamanda dünyanın en büyük finans merkezlerindendir. Şehir içerisinde dört adet de Dünya Miras Alanı bulunması, kentin bir kültür başkenti özelliğine işaret ediyor.

Tarihsel süreçte birçok değişim geçirmiş Londra’ya gitmek için vize alınması gerekiyor. Türk vatandaşlarından Bordo, Yeşil, Gri Pasaport sahibi olanların vizeye tabi olduğunu belirtelim. Diplomatik Pasaport olan Siyah Pasaport hamilleri ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek ziyaretler için vize zorunluluğundan muaf tutuluyor. İngiltere’ye gitmek için vize alacaksanız öncelikle vize tipinizi belirmeniz gerekiyor. Birçok vize çeşidi içinden amacınıza uygun olanı alacaksınız. Vize başvurusu için öncelikle online olarak bir başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Başvuru formunun çıktısı da evraklara eklenecek. Vize türüne göre geriye kalan evrakları hazırlayıp İngiltere diplomatik temsilciliklerinden randevu alarak vize başvuru işleminizi halledebilirsiniz.

Londra gezi rehberi ile gezinizi detaylı şekilde planlayın ve vize başvurularını yapın!

Londra Gezi Rehberi

Londra’da gezilecek, görülecek birçok yer var. Özellikle yerlilerin görmenizi tavsiye ettiği yerler, gezi rehberlerinin en önemli noktaları oluyor. Gezenlerin ve görenlerin Londra’nın görülmesi gerektiğini düşündüğü en önemli alanları ile hazırladığımız listemiz sizlerle!

Big Ben
Big Ben, resmi adı Elizabeth Kulesi olan bir yapı ve aynı zamanda Londra’nın sembol yapılarından bir tanesidir. 96 metre boyunda olan saat kulesi, Westminster Sarayı’nın hemen yanında bulunuyor. 1834 yılında inşa edilmiş yapı, Londra içindeki en meşhur yapılardan olduğu için girişinde neredeyse her zaman uzun kuyruklar oluyor. Kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri.

londra

Westminster Sarayı
İngiliz Parlementosu’na ev sahipliği yapan bina görkemli şekilde Thames Nehri kıyısında uzanıyor. Big Ben’in hemen yanında olan yapı, Londra’nın sembollerinden de bir tanesi. Londra içerisinde önemli bir yeri olan Westminster Sarayı’nı mutlaka görmeniz gerekiyor.

londra

The London Eye
Avrupa içerisinde bilinen en yüksek dönme dolap olarak bilinen London Eye, Londra’nın en önemli yapılarından biri. 2000 yılında açılan dönme dolapta 32 kapsül bulunuyor ve her kapsül içerisinde 25 kişi taşınabiliyor. En tepede tüm Londra ayaklarınızın altında olacak! Eser, turistlerin en sevdiği yerlerden. Haftanın her günü belli saatler aralığında London Eye’ı ziyaret edebilirsiniz.

londra

Buckingham Sarayı
1702’de inşa edilen Buckingham Sarayı, Buckingham Dükü’nün Londra içindeki malikanesidir. Şu anda İngiliz monarşisi için bir ev ve ofis olarak kullanılıyor. Devlet işlerinin görüşüldüğü, kraliyet ailesinin yabancı konuklarını ağırladığı yer Buckingham Sarayı. 1993 yılında ziyafete açılan saraydaki muhafız değişim törenini mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

londra

British Museum
Yalnızca Londra içerisinde değil, dünya üzerinde de en kapsamlı müzelerden biri British Museum. 7 milyona yakın eserle kapılarını ziyaretçilerine açan British Museum, 1759 yılında açılmıştır. Müzeyi sindire sindire en az 1 günde gezmeniz gerekiyor bizce. Bu sebeple Londra gezinizin bir gününü buraya ayırmaya hazır şekilde planlarınızı yapın.

british museum

Hyde Park
150 hektarlık büyük bir alana yayılmış olan Hyde Park, dünyadaki ve Londra’daki en ünlü parklardan biri. Gezebileceğiniz birçok müze, tarihi yapı, eğlence mekânı arasında dinlenme saatlerinizi burada geçirebilirsiniz. Bunun yanında Hyde Park içerisinde ata binebileceğiniz alanlar da bulunuyor. Grup dersleri ve normal derslerle at binmeyi öğrenebilir ve farklı bir etkinlik yapabilirsiniz.

hyde park

Gezi Planlarınızı GeziLinki Yapın ve Yolculuk Başlasın!

Abbey Road
Müziği seviyorsanız Abbey Road’ı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. U2, Elton John, Jimi Hendrix, the Beatles, Queen, David Bowie, Pink Floyd, Amy Winehouse gibi önemli grupların ve sanatçıların izlerini görebileceğiniz bir müzik turu Abbey Road’da sizi bekliyor. Turlar düzenleniyor ve rehberler aracılığıyla caddeyi gezebiliyorsunuz. Bunun yanında burada Rolling Stones ve Pink Floyd gibi dünyaca ünlü grupların ilk albümlerini kaydettikleri stüdyolar ve daha fazlası sizleri burada bekliyor olacak. Beatles’ın albümüne de adını veren bölgedeki Amy Winehouse evini görüp o dünyaca ünlü yaya geçidinde fotoğraf çekilebilirsiniz. Londra gezilecek yerler arasında açık ara en ilginçlerinden biri burası!

abbey road

Tower Bridge
19. yüzyıldan kalma yapı, 1894 yılında inşa edilmiştir ve şehrin simgeleşmiş yapılarından biridir. Victoria Dönemi eserlerinden biri olan köprü üzerinden şehrin diğer simgelerini de rahatlıkla görebilirsiniz. Londra gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi.

tower bridge

National Gallery
2200’den fazla tabloyu bünyesinde bulunduran Londra National Gallery’deki eserleri mutlaka görmelisiniz. İtalyan Rönesansı ve 17. yüzyıl İspanyol tablolarını da bulunduran yapıda Leonardo da Vinci’nin Karakalem tablosu ve Piero della Francesca’nın Hz. İsa’nın Vaftizi tablosu da National Gallery içerisinde bulunuyor. Mutlaka görmeniz gerektiğini düşünüyoruz. 

national gallery

Ayrıca ilginizi çekebilir: İngiltere: 10 Maddede Güneşi Batmayan İmparatorluk!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri