Günübirlik GezilerKocaeliŞehirden Kaçış

Yuvacık Barajı Nerede? Kocaeli’nde Doğa Gezisi Yapılacak Yerler

Yuvacık Barajı Gezi Rehberi

Yuvacık Barajı Nerede? Nasıl Gidilir?

Yuvacık Barajı bölgesi, sanayi bölgesi olan Kocaeli’nin en güzel, en yeşillikli alanlarından bir tanesi. Yeşil alan olmasının yanında suyun yanında eşsiz, sakin bir piknik, yürüyüş keyfi için Yuvacık iyi bir nokta. Aynı zamanda baraj, şehre oldukça yakın bir yerde yer alıyor. Bu sebeple Yuvacık Barajı’na ulaşım da oldukça kolaydır. Kafe ve restoranların olduğu bölgede aynı zamanda kendi piknik malzemelerinizi de götürerek piknik yapabilirsiniz. Yuvacık Barajı etrafındaki ağaçlık alanlar genellikle piknik yapılan alanlar ancak iyi bir piknik, sakin bir zaman yakalamak istiyorsanız oldukça erken bir saatte gitmelisiniz. Genelde öğlen saatlerinde ve hafta sonları oldukça kalabalık oluyor.

yuvacık barajı

Yuvacık Barajı, tepe noktada olduğundan dolayı doğrudan ulaşım aracı ile baraja gitmeniz pek mümkün değil. Buna rağmen yakından geçen otobüs 622 numaralı otobüstür. Yakında inip yürüyebilirsiniz. Kocaeli merkezde bulunan Yuvacık Barajı’na özel aracınızla gidecekseniz merkezden Eski Bağdat yolu olarak bilinen yoldan Gölcük’e doğru ilerlemeniz gerekiyor. Daha sonra Yalova yönüne doğru giden yoldan Yakacık istikametine ilerleyip Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’ne ardından Pasinler Caddesi’ne ilerleyin. Hacı Mecit Bulvarı’ndan Hamdi Taşdemir Caddesi ve daha sonra Çınardere Caddesi sonrası Marangoz Bahçe Kafe tabelalarını göreceksiniz. Buradan ilerlediğinizde Yuvacık Barajı ulaşımını sağlamış olacaksınız. Baraj ile şehir merkezi arası 27 kilometredir.

Neler Yapılır?

Yuvacık Barajı tarafında sakin zaman geçirebilirsiniz. Kocaeli halkının genellikle sakin bir piknik, zaman geçirme ihtiyacı ile tercih ettiği baraj tarafında ayrıca son zamanlarda kamp etkinlikleri de çokça yapılmaya başlandı. Yine de günlük yaşamda piknik alanları içerisine girebilecek olan Yuvacık Barajı çevresinde gidebileceğiniz birçok kafe ve restoran bulunduğu gibi yeşil alanda rahatça kendi pikniğinizi yapabilirsiniz. Suyun kenarında kamp yapanları, karavanları ile konaklayanları görmek oldukça normal.

yuvacık barajı

Su kenarı genellikle daha kalabalık oluyor ancak erken gittiyseniz veya hafta içi erken saatlerde ulaştıysanız o kısımda da önce güzel bir yürüyüş yapabilir daha sonra da piknik malzemelerinizle oturup bir şeyler yiyebilirsiniz. Birçok etkinlik için kullanılan baraj, Kocaeli’nde en çok tercih edilen dinlenme alanlarından bir tanesidir.

Siz de şehrin kalabalığından kaçıp sakin zaman geçirmek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca tepe noktadaki yerlerde çok güzel fotoğraflar çekilerek ve manzarayı izleyerek vakit geçirebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri