Günübirlik GezilerPiknik Yerleri

Hasan Boğuldu Göleti nerede? Hasan Boğuldu’nun hikayesi?

Hasan Boğuldu Göleti Gezi Rehberi

Hasan Boğuldu Göleti, Kaz Dağları Milli Parkı’nın Akçay ile Altınoluk yolu arasında kalan kısmındadır. Bölgenin hikayesini az çok herkes bilmektedir.

Hasan Boğuldu Göleti olarak bilinen bölge Kaz Dağları’nın yemyeşil ağaçları ile çevrili, göleti ve doğası ile mükemmel bir yerdir. Bölgenin Kaz Dağları ile çevrili olması nedeniyle konumun havası, dünyanın en temiz ve oksijen yoğunluğu en fazla havalarından birisidir.

Bölge daha çok bahar yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrar bunun nedeni göletteki buz gibi suda serinlemek ve Kaz Dağları’nın ambiyansıdır. Bölgeden geçenlerin piknik yapmak için mutlaka uğradıkları bir yerdir. Öte yandan bölgede bulunan parkurlar ile Kaz Dağları’nın az da olsa içine bir yolculuk yapabilirsiniz.

HASAN BOĞULDU GÖLETİ’NİN HİKÂYESİ

İddiaya göre zengin bir ağanın kızı olan Emine’ye fakir bir genç olan Hasan aşık olur. Ağaya giden Hasan kızı ile evlenmek istediğini söyler. Ağa önce sinirlenir ancak sonra bazı şartlar sunar evlilik için. Ağa yaklaşık 50 kiloluk tuz çuvalını hiç sırtından indirmeden ve dağı aşarak Emine’nin ayağına götürmesini ister Hasan’dan. Tuz çuvalını sırtlayan Hasan yarı yolu aşar ancak çuvalın ağırlığı sırtında ağrılar oluşturur. Çuvalı bırakmak isteyen Hasan, Emine’ye kaçalım teklifi yapar. Ancak Emine’de Hasan’ı sevmiştir ve başaracağından şüphesi yoktur. Bu nedenle Hasan’ın teklifini reddeder.

Hasan ağırlığı daha fazla kaldıramaz ve göletin bulunduğu yerde kendisini sulara atar. Hasan göletten çıkamaz ve burada boğulur. Hasan’ın sesini duymayan Emine göletten geçerken Hasan’ın kendisi için yaptırdığı yazmayı göletin üzerinde görür ve alır. Hasan’ın gölete düşüp boğulduğunu anlayan Emine de dayanamaz ve göletin kenarındaki ağaca kendisini asar.

Bu olayın ardından götin ismi Hasan Boğuldu Göleti kalmış ve göletin üzerine sarkan ağaca ise Emine Çınarı ismi verilmiştir. Tabi bu hikaye doğru mudur bilinmez ancak bu hikaye bölgede anlatılan en eski hikayedir.

HASAN BOĞULDU GÖLETİ’NE GİRİŞ

Bölgeye arabayla ve yaya olarak giriş yapabilirsiniz. Araba ile giriş yapmanın ücreti 24 TL, yaya olarak giriş yapmanın ücreti ise 8 TL’dir. Öte yandan bölgede yemek yenebilecek tesisler vardır. Ancak bu tesisler biraz pahalıdır. Bence yanınıza yiyecek ve içecek bir şeyler alarak bölgede piknik yapabilirsiniz. Ayrıca alanda mangal yerleri de bulunmaktadır.

Bence bölge Bayramiç’te bulunan Ayazma’nın ardından en güzel piknik yapma ve dinlenme yeridir. Ayazma da Kaz Dağları’nda bulunan bir bölgedir.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri