Piknik Yerleri

İstanbul’a Yakın Piknik Alanlarından Kuzuyayla Tabiat Parkı

Kuzuyayla Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Yaz sıcaklarında şehir merkezinden kaçmak istiyorsanız seçiminiz Kuzuyayla Tabiat Parkı olmalıdır. Yayla havası sunan konumuyla ideal bir piknik alanıdır.

Kuzuyayla Tabiat Parkı Hakkında

İlginizi çekebilir: Kocaeli Kefken Plajı Yaz Tatili İçin Sizi Bekliyor

Kuzuyayla Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı Maşukiye ve Derbent beldesi sınırları içindedir. Kocaeli piknik yerleri içinde ön sıralarda yer almaktadır.

Tabiat Parkı, sahip olduğu değerler ve doğa güzellikleri nedeniyle koruma altına alınmıştır. Kuzuyayla Tabiat Parkı, milli parklar kapsamında bulunmaktadır. Çalı, ağaç ve benzerleri olmak üzere zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Sapanca gölü ve İzmit Körfezi manzarasına sahiptir.

kuzuyayla tabiat parkı

Kartepe Kayak Merkezi’ne komşudur. Bu nedenle size eşsiz kış manzaraları sunar. Bulunduğu konum ve doğal güzellikleri ile ilgi merkezidir. Özellikle yaz aylarında piknik yapabileceğiniz bir yerdir. Hafta sonu ve hafta içi aynı yoğunluğa sahiptir.

Kuzuyayla Tabiat Parkı’nda Piknik Yapmak

Kocaeli şehrinin piknik yapabileceğiniz yerleri arasında dikkat çekmektedir. Burada günübirlik piknik yapabilir ve çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Kendiniz ya da ailenizle keyifli bir gün geçirebilirsiniz. İstanbul’a yakın piknik yerleri içindedir.

İlkbahar ve kış aylarında en çok tercih edilen yürüyüş yerlerinden birisidir. Doğanın içinde kuş cıvıltıları ile size huzur dolu bir ortam sunmaktadır. Kuzuyayla Tabiat Parkı içerisine araç ile giriş 20 liradır. Araçsız kişi başı 6,50 liradır. Piknik ve oturma alanları mevcuttur.

Doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir yerdir. Büyükşehrin kalabalık ve stresli ortamından uzaklaşmak için tercih edeceğiniz bir alandır. Milli Parka giderken yol boyu kayın ağaçları eşlik eder. Karaçam,  Kayın,  Gürgen, Meşe, Akçaağaç, Kestane ve Çınar gibi pek çok ağaç bulunur.

Kuzuyayla Tabiat Parkı içinde bir kır lokantası, kır kahvesi, büfe, çeşmeler, piknik masaları, mescit ve tuvalet bulunuyor. Burasının rakımı 1390 metre olduğu için kış aylarında karla kaplıdır. Kar kaplı yollarla ve soğukla mücadele etmeniz gerekir. Bahar aylarında ise çok yağmur yağar.  Sıcak yaz aylarında soğuk bir yayla pikniği için tercih edebilirsiniz.

Kuzuyayla Tabiat Parkı İçinde Yapılacak Aktiviteler

Kuzuyayla size yaz aylarının sıcağında yayla havası yaşatır. Tabiat Parkı size doğa yürüyüşleri yapma imkanı verir. Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarası ile bol bol fotoğraf çekebilir, zevkli saatler geçirebilirsiniz. 

kuzuyayla tabiat parkı

Kartepe Kayak Merkezi’ne komşu olan tabiat parkı, size eşsiz manzaralar eşliğinde piknik yapma imkanı sunar.

Kuzuyayla Tabiat Parkı’na Ulaşım

Kocaeli’nde bulunan Kuzuyayla Tabiat Parkı’na pek çok toplu taşıma aracı ile ulaşabilirsiniz. Ulaşım için özel aracınızı da tercih edebilirsiniz. Tabiat Parkına ulaşım Kocaeli’nden 35 kilometre, Maşukiye’den 15 kilometre, İzmit’ten 33 kilometre, Sapanca’ya 25 kilometre, İstanbul’a ise 130 kilometredir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri