İstanbulPiknik Yerleri

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler: Elmasburnu Piknik Alanı

İstanbul Piknik Yerleri

İstanbul ve çevresinde doğayla iç içe bir yerde vakit geçirmek, kamp yapmak veya piknik yapmak için birçok alan bulunmaktadır. Ancak bu alanların çok az bir kısmı ideal olanaklara ve huzurlu bir ortama sahiptir. İstanbul’da yaşayanların piknik yerleri arayışında en önemli kriterleri, alanın tenha ve şehir karmaşasından uzak olmasıdır. İstanbul’da piknik yapılacak yerler içerisinde hem denizi hem tertemiz doğası hem de şehrin gürültüsünden soyutlanmış olmasıyla Elmasburnu çok güzel bir seçenek olacaktır. Elmasburnu Piknik Alanı piknik ve kamp alanı arayışında olanlar için oldukça özel bir yerdir. Peki Elmasburnu Piknik Alanı’nın sahip olduğu olanaklar nelerdir? Piknik alanı nerede yer alır ve girişler ücretli midir? Tüm bu soruların cevabı mevcut içeriğimizde:

Elmasburnu Piknik Alanı’nda Neler Var?

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

Elmasburnu Piknik Alanı yaklaşık 13 hektarlık bir alan üzerinde yer alır. 2011 senesinde Bakanlar Kurulu’nun kararıyla tabiat parkı statüsü kazanmış ve koruma altına alınmıştır. Bitki örtüsünün büyük bir kısmını maki tipine ait türler oluşturmuştur. Alanda başta meşe türleri olmak üzere; defne, tüylü ladin gibi ağaçlar bulunmaktadır. Bitki ve ağaç türlerinin yanı sıra alanda hayvan popülasyonu da zengindir. Piknik alanında kızıl sincaplar, köstebekler, ebabil kuşları gibi canlıları görmek mümkündür. Doğa fotoğrafçılığına merakı olanlar için eşsiz bir yerdir.

Elmasburnu Piknik Alanı aynı zamanda plaja oldukça yakın bir konumda yer alır. Elmasburnu Plajı, İstanbul ve çevresinden birçok gezginin uğrak noktalarından biridir. Denizin, kumun ve güneşin keyfini çıkarıp bir yandan kamp yapmak isteyenler için güzel bir tercih olabilir. Plaj içerisinde soyunma kabinleri, duş, şezlong ve şemsiye, tuvaletler bulunmaktadır. Bunlara ek olarak plaj içerisinde ayrı bir alanda kadınlar plajı da yer almaktadır. Kadınlara açık olan plaj salı, çarşamba, perşembe ve cuma günlerinde kullanılabilir. Kadınlar plajının tesisinde çalışanların da kadın olduğunu belirtmekte fayda vardır.

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

İstanbul’da piknik yapılacak yerler içerisinde aynı zamanda kamp yapılacak, denize girilecek alanların sayısı fazla değildir. Elmasburnu Piknik Alanı bu yönden ayrıcalıklıdır. Bu alan içerisinde hem çadırla hem de karavanla oldukça keyifli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Burada çadır kiralama yerleri bulunmadığından hazırlıklı gelmelisiniz. Elmasburnu Piknik Alanı’nın sahip olduğu olanakları kısaca sıralamak gerekirse;

 • Otopark,
 • Elektrik,
 • Çeşmeler,
 • Büfe ve market tarzı yerler,
 • Masalar ve oturma alanları,
 • Çadır ve karavan yerleri,
 • Tuvaletler,
 • Kafe ve kır lokantası,
 • Plaj (kadınlara özel bir plaj da bulunmaktadır),
 • Tesisler,
 • Soyunma kabinleri ve duş…

Elmasburnu Piknik Alanı’nda; denize girebilir, dalış yapabilir, bisiklet turuna çıkabilir, trekking ve doğa – yaban hayat fotoğrafçılığı yapabilirsiniz.

Elmasburnu Piknik Alanı Giriş Ücretleri

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

İstanbul’da piknik yapılacak yerler çoğunlukla ücretlidir. Elmasburnu Piknik Alanı ücretleri şu şekildedir.

 • Yayalar için 9 TL,
 • Otomobil için araç başı ücret 18 TL,
 • Minibüs 81 TL,
 • Otobüs 270 TL’dir.

Ayrıca; kamelya ücretleri 30 – 60 TL arasında değişmektedir. Şezlong ve şemsiye kiralama ücreti ise 10 TL’dir.

Elmasburnu Piknik Alanı Nerede? Elmasburnu Piknik Alanı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’da piknik yapılacak yerler

Bu piknik alanı Beykoz ilçesinde, Riva yakınlarında yer almaktadır. Riva merkeze yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunur. İstanbul’un merkezi noktalarından burası yaklaşık 1 saat kadar sürecektir. Toplu taşıma araçlarıyla gelmek isteyenler 136R ya da 137 numaralı İETT otobüslerini kullanabilirler. Bu otobüslerle piknik alanının yakınlarında inebilir ve 5 dakikalık bir yürüyüşle kolaylıkla alana ulaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizde İstanbul’da piknik yapılacak yerler arasında olan Elmasburnu Piknik Alanı’nın sahip olduğu olanaklardan söz edilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi içeriği için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri