İstanbulMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

İstanbul’da Doğa Gezisi Yapılacak Yerler

İstanbul'un Doğa Gezisi Yapılacak Yerleri

İstanbul gibi büyük kentlerde yaşayan insanların en çok şikayet ettiği şeylerden biri doğayla iç içe vakit geçirilecek yerlerin azlığıdır. Bu durum İstanbul için de geçerlidir. Özellikle son dönemlerde şehirdeki yeşil ve doğayla iç içe alanların sayısı giderek azalış eğilimi göstermektedir. Ancak yine de hala yeşil ve bakir kalabilmeyi başarmış alanlar da vardır. İstanbul’da doğa gezisi yapılacak yerler arayanlar için GeziLinki’nin bu içeriği oldukça işe yarayacaktır. İşte İstanbul’da doğa gezisi için en ideal yerler:

Aydos Ormanı

aydos

İstanbul’un akciğeri olarak bilinen Aydos Ormanı doğa gezileriniz için oldukça güzel bir rota olacaktır. Burası, Kartal ilçesinde yer alan ve merkeze de pek uzak bir konumda yer almayan bir ormanlık alandır. Çevresinde Pendik ve Sultanbeyli bulunmaktadır. Yerleşim yerlerine oldukça yakındır. Aydos Ormanı özellikle hafta sonlarında spor ve doğa severlerin uğrak yerlerinden biri olmaktadır. Oldukça dingin ve sessiz bir ortamı vardır. Ormanın yaklaşık 5 km uzağında bir de göl bulunmaktadır. Bu göl etrafına kamp sandalyelerinizi koyarak dinlenebilir ya da doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Buna ek olarak mangal yakabileceğiniz mesire alanları da yer almaktadır. Aydos Ormanı’na Kartal, Yakacık, Sultanbeyli istikametini takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ormana giriş ücreti 20 TL kadardır. Ayrıca Uğur Mumcu – Kadıköy hattı otobüslerini kullanıp Çamlık durağında inerek de ormana kolayca ulaşabilirsiniz.

Riva

riva

Burası eski bir Rum köyüdür ve Çayağzı olarak da bilinmektedir. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Şile ve Anadolu Feneri arasında kalan bir bölümde yer almaktadır. Genellikle İstanbulluların hafta sonlarında kaçamak yaptığı alanlardan biridir. Doğa yürüyüşleri için de oldukça sakin bir ortama sahiptir. Plajları, restoranları ve konaklama tesisleriyle her yönden harika bir beldedir. Riva denizi de çok güzel bir görüntüye sahiptir. Genellikle doğa yürüyüşü yapacaklar sahil çevresindeki yeşillik alanları tercih etmektedir. Bu çevrede ayrıca bir de Riva Deresi yer almaktadır. Yemyeşil bir vadi boyunca akmakta olan bu dere aynı zamanda denize dökülmektedir. Dere kenarında yer alan mesire alanlarında mangal yakabilir ve sevdiklerinizle güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Riva’ya ulaşım için öncelikle Beykoz’a ardından Polonezköy istikametine gitmelisiniz.

Saklıgöl – Şile

sile

İstanbul’da doğa gezisi yapılacak yerler denilince akla ilk gelen yerlerden biri Şile olmaktadır. Şile gezip görebileceğiniz en güzel doğa gezilerinin yapılacağı alanlardan biridir. Şile’den yalnızca 8 km mesafede yer alan Saklıgöl de Kamandere Kanyonu içerisinde yer almaktadır. Burası yapay bir baraj gölüdür. Doğası ve ortamı görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Çevresinde yemek yiyebileceğiniz, kahvaltı yapabileceğiniz, dinlenebileceğiniz harika alanlar vardır. Saklıgöl’e gidenler genellikle doğası için gitmektedir. Çoğunlukla da spor severler tercih etmektedir. Yürüyüş parkurları çok güzel olmakla birlikte eşsiz manzaralara sahiptir. Saklıgöl’e giderken ya da Saklıgöl’den dönerken yol üzerinde yerel halk tarafından kurulmuş pazarları görebilirsiniz. Buradan doğal sebze ve meyveler satın alabilirsiniz. Saklıgöl’ toplu taşımalar ile gelecekler 139 A Üsküdar – Ağva ya da 139 T Tepeüstü – Şile otobüs hatları kullanılmalıdır.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

gokturk

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, İstanbulluların şehir kargaşasından kaçıp doğaya kendilerini bıraktıkları alanlardan biridir ve Eyüp ilçesinde yer almaktadır. Park adını içerisindeki göletten almaktadır. Alan meşe ve gürgen ağaçlarıyla çevrelenmiş haldedir. Doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin, yürüyüş yapmak isteyenlerin ya da sevdikleri ile piknik yapmak isteyenlerin gelebileceği en güzel alanlardan biridir. Gölette yüzmek ya da balık avlamak yasaktır. Gölette hiçbir aktivite düzenlenmemektedir. Buraya gelerek doğanın tadını çıkarabilir, bisiklet sürebilir ve eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Çevrede yemek yiyebileceğiniz çok güzel kır lokantaları da vardır. Yanınızda kendi yiyeceklerinizi getirerek de piknik yapabilirsiniz. Alana giriş ücretli olup 24 TL kadar bir ücreti vardır. Güncel fiyat bilgisi için yine de teyit edilmesinde yarar vardır. Hasdal Kemerburgaz mevkiinden buraya kolayca ulaşabilirsiniz.

Kemerburgaz Kent Ormanı

kemerburagz

İstanbul’da doğa gezisi yapılacak yerler denine akla ilk olarak gelen yerlerden biri de burasıdır. Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp’te yer alan ve Göktürk Pirinççi Köyü yakınlarında yer alan ülkemizin en büyük kent ormanıdır. Henüz oldukça yeni bir alandır 29 Ekim 2019 senesinde ziyaretçilere kapılarını açmıştır. İçerisinde yer alan çok sayıda yürüyüş parkuru, piknik alanı, kafe ve restoranları ile her geleni kendine hayran bırakmayı başarmaktadır. İstanbulluların özellikle hafta sonlarında doğaya kaçmak için tercih ettikleri ilk alanlardan biridir. Kent ormanı içerisinde; çadır kamp alanları, kır lokantaları, bisiklet kiralama tesisleri, uçurtma atölyeleri, oyun sahaları, midilli ahırları, organik ürünler satan pazarlar ve daha birçok yer bulunmaktadır. Ormana gelerek bisiklet ya da ATV kiralayabilir alanı daha kolay bir şekilde keşfe çıkabilirsiniz. Kent ormanına girişler ücretli olup otomobiller için 25 TL kadar bir ücret talep edilmektedir. Hasdal kavşağını kullanarak buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Daha fazla gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri