Piknik Yerleri

Ayazma Tabiat Parkı nerede? Ayazma’ya giriş ücreti ne kadar?

Ayazma Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Ayazma Tabiat Parkı, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Evciler köyünde bulunan doğa ile iç içe, içerisinde şelale ve piknik masalarının bulunduğu bir mesire alanıdır.

Ayazma Tabiat Parkı, doğal güzellikler ile bezenmiş, yeşili bol, buz gibi soğuk suyu ve görülmeye değer atmosferi ile misafirlerini beklemektedir. Tarihle iç içe olan Ayazma Tabiat Parkı, rivayete göre; Afrodit tarafından dünyanın ilk güzellik yarışmasının düzenlendiği bölgedir. Bu tarihi olayı yaşatmak için her sene Ayazma da Sarıkız Şenliği düzenlenmektedir.

Kaz Dağı’nın eteklerinde bulunan Ayazma Tabiat Parkı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Ata Demirel’in ünlü filmi Eyvah Eyvah’ın bir sahnesi de burada çekilmiştir. Yeşillikler içerisinde manzaraya karşı piknik yapmak isterseniz tabiat parkı tam size göre bir yerdir.

AYAZMA TABİAT PARKI İÇİN ÖNERİLERİMİZİ

-Yaz aylarında giderseniz hafta sonu kalabalık olacağını ve yer bulamama ihtimalinizin olduğunu söyleyelim.

-Eğer kendi aracınız ile gideceksiniz alan içerisine girebilmek ve otopark hizmetinden yararlanabilmek için 14 TL’lik bir ücreti ödemeniz gerekmektedir.

– Ayazma Tabiat Parkı’nda piknik yaptıktan sonra bölgede uzun bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Yürüyüş parkuru içerisinde gezilebilecek birçok alanın bulunduğu Ayazma Tabiat Parkı’nda mağaralar, şelale, akarsu kaynakları ve asırlık ağaçlar bulunmaktadır. Tabi isterseniz burada fotoğrafta çekinebilirsiniz.

-Parkta mangal yapmanızı sağlayacak birçok şömine sistemi bulunmaktadır. Fakat fazla misafirin olduğu zamanlarda ortalık bolca dumanlanmaktadır. Bu durum keyfinizi kaçırabilir.

-İçerisinde bulunan doğal şelalenin soğuk suyunu içmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

-Ayazma’nın yöresel pazarlarında köylüler tarafından yapılmış doğal ve ev yapımı ürünleri satın alabilirsiniz.

– Ayazma içerisinde birçok fotoğraf çekilebilecek alan yer almaktadır. Bunların en ünlüsü tarihi köprüdür. Gelen misafirlerin ilk yaptığı aktivite bu köprüde fotoğraf çektirmektir.

-Ayrıca Ayazma’nın hemen yanında bulunan alabalık tesisinde ister kendin pişir kendin ye usulü isterseniz de sizler için hazırlanmış alabalıkları afiyetle yiyebilirsiniz.

AYAZMA TABİAT PARKI’NA ULAŞIM

Bölgeye ulaşım Çanakkale üzerinden kolaylık yapılabilmektedir. Şehir merkezi ile arasında 99.9 km bulunmaktadır. Şehirlerarası otobüsler ile önce Çanakkale’ye gelip sırası ile Bayramiç-Evciler-Ayazma Tabiat Parkı güzergahı ile 1 saat 45 dakika da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Çanakkale’nin İstanbul, Kocaeli ve Bursa’ya yakın olmasıyla birlikte ulaşımınızı kolaylık sağlayabilirsiniz.

Deniz ve hava ulaşımı Ayazma Tabiat Parkı’na bulunmamaktadır. En kolay ulaşım şekli karayolu olduğunu sizlere söyleyebiliriz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Dardanos Plajı nerede? Dardanos Plajı’na nasıl gidilir?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu