İstanbulPiknik Yerleri

Florya Atatürk Ormanı: İstanbul Piknik Önerisi

Florya Atatürk Ormanı Gezi Rehberi

İstanbul Bakırköy ilçesinde yer alan Florya Atatürk Ormanı şehrin bütün kalabalığından kurtulup piknik yapabileceğiniz bir orman.

Florya Atatürk Ormanı Hakkında

1937 senesinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen emir sonucunda orman ağaçlandırılmıştır. Ağaçlandırma çalışmaları toprak kayması, rüzgâr ve fırtına gibi doğal afetlerden ormanı korumak amacıyla yapılmıştır ve çalışmalar bitince ortaya muhteşem bir görüntü çıkmasını sağlamıştır. Talimatın bizzat Atatürk tarafından verilmiş olması zamanla Atatürk Ormanı isminin kullanılmasına vesile olmuştur. Piknik alanları içerisinde adını ilk sıraya yazdıracak özelliklere sahip olan bu ormanda huzurlu saatler geçirmek ve şehrin gürültüsünden biraz da olsa uzaklaşmak mümkün.

florya atatürk ormanı

Florya Atatürk Ormanında Piknik Yapmak

Piknik yapacak yerler arasında Florya Atatürk Ormanı için karar kıldıysanız bilmeniz gerekiyor ki ormana araçla girmeniz mümkün değil. Bölgeye geldikten sonra aracınızı otoparka bırakarak yolunuza devam edebilirsiniz. Ormanın içine bisiklet ile girmekse serbest. Bu nedenle özellikle bisikletliler tarafından orman çokça tercih ediliyor ve hafta sonları muazzam bir kalabalık oluyor fakat bunca kalabalığa rağmen kafanızı dinleyebileceğiniz piknik sepetinizi alıp bir ağacın dibinde piknik yapabileceğiniz pek çok alan var. Bunların yanı sıra unutmamanız gerekiyor ki piknik yaptığınız sırada kesinlikle mangal ve semaver yakmanıza izin verilmiyor. Bu yüzden piknik için pratik yiyecekler hazırlamalı ve o şekilde gelmelisiniz. Ayrıca çayınızı da bir termosa koyup yanınıza alırsanız bütün ihtiyaçlarınızı bu şekilde karşılamış olursunuz.

Florya Atatürk Ormanı ve Yapılacak Aktiviteler

Piknik yapmak için alana geldiğiniz zaman ödeyeceğiniz tek ücret aracınız için otoparka ödediğiniz miktar olacaktır. Bunun dışında herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ayrıca orman içerisinde kafe, restoran ve büfe gibi alanlar bulunmadığı için gelirken her şeyinizi eksiksiz getirmeniz gerekmektedir. Özellikle hafta sonları biraz kalabalık olması sebebiyle erken saatlerde gelmeniz yarar var. Böylece sabahın erken saatlerinde güzel bir doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Tertemiz bir orman havası eşliğinde yapacağınız yürüyüş gününüzü çok daha verimli geçirmenizi sağlayacak. Ormanda bulunan çocuk oyun alanları sayesinde ailece güzel vakit geçirebilir ve bisikletlerinizle alana gelerek hem piknik yapabilir hem de bisiklet sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

florya atatürk ormanı

Florya Atatürk Ormanına Ulaşım

Bakırköy ilçesinin Florya semtinde yer alan ormana ulaşım sağlamak için isterseniz özel aracınızı isterseniz de toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Florya Atatürk Ormanı ulaşımı için toplu taşıma araçlarını tercih edecekseniz Taksim-Florya arasında sefer düzenleyen dolmuş ve minibüsleri tercih edebilirsiniz.

Bu içerikte İstanbul’un Bakırköy ilçesinde yer alan Florya Atatürk Ormanı hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Bakırköy – Florya gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri