AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Kemer Gezilecek Yerler – Kemer Gezi Rehberi

Antalya Kemer'de Nereler Gezilir?

Kemer Antalya’nın en önemli ilçelerinden biridir. Ülkemizin ise en önemli turizm merkezlerindendir. Batı Toros Dağları’nın eteklerinde kıyı şeridi boyunca yer alır. Türkiye’de deniz turizmi denince akla ilk gelen yerlerden biri Kemer’dir. Antalya‘ya yolu düşecekler için mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Peki Kemer gezilecek yerler nerelerdir? İşte sizler için Kemer gezi rehberi.

Kemer Tarihi

Kemer tarihi geçmişinin, milattan önce 700 senesine kadar uzandığı bilinmektedir. Kemal Phaselis Antik Kenti, milattan önce 690 senesinde kurulmuştur. Bölge sürekli farklı medeniyetlere ve kültürlere ev sahipliği yapmıştır. O dönemin en önemli ticaret ve liman merkezlerinden biri olmuş ve birçok yapı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. 12. yüzyıla gelindiğinde bölge tamamen Türklerin eline geçmiş 1950’lerin başında göç faaliyetlerinin artmasıyla tamamen Türklerin yerleşim yeri özelliği kazanmıştır. 1986 senesinde belde statüsü kazanmıştır.

Kemer Plajları

Kemer gezilecek yerler

Kemer plajları bakımından ülkemizin en nadide bölgelerinden biridir. İlçede hem ücretli hem de ücretsiz şekilde girebileceğiniz birçok plaj bulunmaktadır. İlçede yer alan önemli plajlar; Beldibi Halk Plajı, Kleopatra Koyu, Göynük Halk Plajı, Çıralı Plajı, Kemer Merkez Batı Halk Plajı, Phaselis Koyu, Boncuk Köyü, Alacasu Cennet Koyu Plajı, Maden Koyu, Beycik Bükü, Üç Adalar, Çamyuva Plajı, Ayışığı Koyu ve dahasıdır.

Çıralı Plajı, Ulupınar Mahallesi sınırlarında yer alan ve ilçe merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Olimpos’a olan yakınlığıyla en çok tercih edilen yerlerden biridir. Çıralı’da birçok doğal güzellik yer alır. İnce kumları ve caretta carettaları ile Kemer’de gidebileceğiniz ücretsiz plajlar arasındadır. Kemer’in bir diğer en önemli plajı ise Çamyuva Plajı’dır. Buraya ilçe merkezinden yürüyerek de ulaşım sağlayabilirsiniz. Kemer’in en popüler plajı olmakla birlikte çeşitli su sporları içinde uygun bir yerdir. Plaja giriş ücretsiz olsa da şezlong ve şemsiye gibi olanaklar ücret dahilindedir.

Kemer Tarihi Yerler

Phaselis Antik Kenti

Kemer gezilecek yerler denilince akla ilk olarak Phaselis Antik Kenti gelir. Burası Beydağı Milli Parkı içerisinde yer alır ve milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanan bir tarihi vardır. Çamyuva Mahallesi’nde yer alır, girişler 30 TL kadar bir ücrete tabii olup müzekart geçerlidir. Ziyaret saatleri 08.00 ile 19.00 aralığındadır.

Olimpos Antik Kenti

Olimpos-Antik-Kenti

Olimpos Antik Kenti Likya medeniyetinin şehirdeki en önemli yapılarından biridir. “Tanrılar Kenti” olarak bilinen Olimpos, milattan önce 78 senesinde Bizanslılar tarafından ele geçirilmiş ve dini anlamda o dönemin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ören Yeri Yazır Mahallesi Kumluca’da bulunan Olimpos Antik Kenti için girişler ücretli olup 30 TL’dir ve müzekart geçerlidir. Ziyaret saatleri 8.00 ile 19.00 arasındadır.

Yörük Parkı

Folklorik bir temaya sahip olan Yörük Parkı 1982 senesinde kullanıma açılmıştır. Parkın açılma amaçlarından biri bölgenin önemli topluluklarından olan Yörüklerin tanıtılmasıdır. Park içerisinde açık hava müzesi bulunmakla birlikte yöresel yemekler tadabileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır. Kemer ilçe merkezinde yer alan parka giriş ücreti 5 TL olup ziyaret saatleri sabah 9 ile akşam 18 arasındadır.

Kemer Yakın Yerler

Gedelme Kalesi

Gedelme-Kalesi

Bizans döneminden günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş Gedelme Kalesi milattan önce 9. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. İlçe merkezinin 12 kilometre batısında yer alan bölge, unutulmaya yüz tutan turizm alanlarından biridir.

Göynük Kanyonu

Kemer gezilecek yerler arasında Göynük Kanyonu da bulunmaktadır. Burası tabiat parkı statüsünde yer almakla birlikte; ilçe merkezine 13 kilometre, şehir merkezine ise yaklaşık 36 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tabiat parkına giriş ücretli olup kişi başı 11 TL’dir. Manzarası görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir.

Kemer Yeme İçme

Kemer, yeme içme alternatiflerinin hayli çok olduğu bölgelerden biridir. Özellikle sahil şeridi boyunca hem dünya hem de Akdeniz mutfağından yemekler sunan çok sayıda restoran yer almaktadır. Kemer’de; taze fasulye, şakşuka, arapaşı, balık çeşitleri ve yoğurtlu kızartma deneyebilirsiniz.

Ayrıca, Antalya yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri için tıklayabilirsiniz.

Kemer Konaklama

Kemer gezilecek yerler

Kemer gezilecek yerler tamamlandıktan sonra sıra konaklama seçeneklerindedir. Turistik bir belde olduğundan oldukça fazla alternatife sahip konaklama olanakları bulunmaktadır. Nasıl bir tatil geçirmek istediğinize bağlı olarak otelde, ahşap evlerde, çadır ya da karavanda, pansiyonda kalabilme imkânınız bulunmaktadır.

Kemer Ulaşım

Kemer’e ulaşım için ister havayolu isterseniz de karayolu tercih edebilirsiniz. Antalya Havalimanı’na geldiğinizde Kemer’e direkt olarak ulaşım olmadığını bilmelisiniz. Havalimanına geldikten sonra kalacağınız otele servis hizmetlerinin olup olmadığını sorabilir ya da havalimanından araç kiralayarak Kemer’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanından otogara ulaşım sağlayan HAVAŞ servislerine bindikten sonra otogardan Kemer’e gidebilirsiniz. Otogar ve Kemer arası yaklaşık 45 dk sürecektir. Kemer ile Antalya şehir merkezi ise yaklaşık 45 km mesafede yer almaktadır. İstanbul’dan 765 km, Ankara’dan 585 km, Muğla’dan ise 360 km uzaklıktadır.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri