MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Taraklı Gezilecek Yerler: İstanbul’a Yakın Sakin ve Huzurlu Bir Kaçamak

Taraklı Gezi Rehberi

Sakarya şehrinin güneydoğusunda yer alan Taraklı, ülkemizdeki “Sakin Kent” unvanına sahip 11 ilçeden bir tanesidir. Türkiye’de 2016 yılından itibaren bu unvana sahip 11 ilçe bulunmaktadır. Bu unvana sahip ilk ilçemiz ise Seferihisar olmuştur. Dünyanın 129. sakin şehri olan Seferihisar da İzmir’de gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunur. Taraklı ilçesi İstanbul’a, Bolu’ya, Bilecik’e ve Ankara’ya oldukça yakın bir mesafede yer aldığından günübirlik ya da kısa kaçamaklar için çok tercih edilmektedir. Bu içeriğimizde de Sakarya’yı gezip görmek isteyenler için Taraklı gezilecek yerler hakkında öneriler sunulmuştur. İşte detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Taraklı gezi rehberi:

Taraklı Tarihi

Taraklı gezilecek yerler

Taraklı’nın Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılışı ile ilgili net bir bilgi yoktur ancak çeşitli araştırmalarda fethinin 1289 ile 1293 seneleri arasında olduğuna dair belgeler bulunmuştur. Taraklı’nın Osmanlı Beyliği topraklarına katılışı ise Anadolu Selçuklu Devleti’ne yarı bağımlı olduğu yıllardadır.

1926 – 1928 seneleri arasında bir Bucak olan Taraklı’da, Belediye Teşkilatı 1987 senesinde kurulmuştur. Bu tarihe kadar Geyve ilçesine bağlı kalmıştır. 27 Haziran 1987 tarihinde ise ilçe statüsü kazanmıştır.

Taraklı’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Sakarya’nın tarihi öneme sahip ilçelerinden olan Taraklı, Bağdat Yolu üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple tarih boyunca önemli bir statüye sahip olmuştur. Koruma altındaki 19. yüzyıldan kalma tarihi evleri ile ünlüdür. Doğası temiz, huzurlu olup İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için de ideal bir kaçış rotasıdır. İşte Taraklı’yı gezmek isteyenler için Taraklı gezilecek yerler

Tarihi Taraklı Evleri

Taraklı gezilecek yerler

Hıdırlık Tepesi ile Taraklı Hisarı arasında bulunan vadide kurulan ilçe, antik kalıntılar bakımından çok zengin olmasa da Osmanlı’nın sivil mimarisinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Taraklı’nın en dikkat çekici yapıları olan Taraklı Evleri koruma altına alınmış ve SİT alanı olarak ilan edilmiştir. Burada tam olarak 120 adet tarihi ev vardır ve hepsi de koruma altına alınmıştır. Bu evlerin büyük bir kısmı devlet hibeleri ve kredileriyle restore edilmiştir. Günümüzdeki hali oldukça güzel ve görkemlidir. En az 300 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen bu evler, görünüm itibariyle Safranbolu Evleri’ni anımsatmaktadır. Osmanlı mimarisinin tipik örneklerinden olup hepsi en fazla 3 katlı olarak inşa edilmiştir. Günümüzde bu evlerin büyük bir bölümü konak olarak kullanılıyor olup ziyarete açıktır.

Taraklı Evleri içerisinde yer alan Çakırlar Konağı, diğer evlere göre daha görkemli ve dikkat çekici tasarlanmıştır. Diğer evler, Çakırlar Konağı’na nispeten daha sade olarak inşa edilmiştir. Çakırlar Konağı’nın duvarlarındaki kalem işlemeleri ve İstanbul manzaraları ayrı bir hava katmıştır. Rüştiye Okulu ve Hacı Rıfatlar Konağı da yine burada görülmeye değer konaklar arasındadır. Bu evleri görmek Hisar Tepesi’ne ya da Hıdırlık Tepesi’ne çıkmanız gerekecektir.

Karagöl Yaylası

Taraklı gezilecek yerler

Doğasıyla ve huzurlu atmosferiyle Karagöl Yaylası, Taraklı gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Burası Taraklı bölgesinde yer alır ve yaklaşık 1.150 metre kadar bir yüksekliğe sahiptir. El değmemiş doğası ve eşsiz manzaralarıyla mutlaka görmeniz gereken yeler arasındadır. Yayla tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçlarıyla kaplı haldedir. Ahşaptan yapılmış yayla evleri de dikkat çekmektedir. Buraya geldiğinizde yayla evlerinde konaklayabilir ya da çadır kampı yapabilirsiniz. Kamp için çok çeşitli olanaklara sahip olmasa da doğal kaynak suyu vardır. Yayla evlerinde kendi yemeğinizi yapabilir, yaylada mangal yakabilir ya da semaverde çayınızı demleyebilirsiniz.

Tarihi Han

Taraklı gezilecek yerler

Burası, geçmişte İstanbul’a giden ya da İstanbul’dan gelen yolcuların konakladığı bir handır. Yapılma amacı da tam olarak budur. Bu sebeple de Bağdat Yolu üzerinde yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar olan süreçte sağlam kalmayı başarmıştır. Ziyarete açık olup konaklama olanağı da sunmaktadır.

Hark Kanyonu

İlçeden yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan bu kanyon Hark Köyü sınırlarında yer almaktadır. Kanyon içerisinde 30 metre yükseklikten dökülen bir şelale yer almaktadır. Burada piknik, kamp ve trekking gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Karagöl Yaylası’ndan buraya ulaşım kolaydır.

Taraklı Yeme İçme

Sakarya Sokak Lezzetleri

Taraklı gezilecek yerler hakkında yeterince bilgi verildikten sonra kısaca yeme içme konusuna değinilecek olursa; burada ilk denemeniz gereken lezzet keşkektir. Düğün, sünnet gibi toplu organizasyonların Taraklı’daki vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Buna ek olarak burada köpük helvası ya da ayva dolması da tadabilirsiniz.

Taraklı Konaklama

Burada çok fazla otel seçeneği yoktur ancak tarihi konaklar restore edilerek pansiyon veya otele çevrilmiş olduğundan konaklar, ilçede başlıca konaklama tesisleri arasında yer almaktadır. Daha konforlu bir konaklama için ilçeden biraz uzak seçeneklere yönlenebilirsiniz.

Taraklı Ulaşım – Taraklı’ya Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 65 kilometredir. Bununla birlikte Taraklı; İstanbul’a 210 km, Kocaeli’ye 100 km, Yalova’ya 175 km ve Ankara’ya 260 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içerikte Taraklı gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri