Günübirlik Geziler

İstanbul’a Yakın Günübirlik Geziler: Göynük – Taraklı Gezi Rehberi

Göynük - Taraklı Gezilecek Yerler

İstanbul’a yakın günübirlik geziler mi yapmak istiyorsunuz? O halde çantalarınızı hazırlayın, Taraklı – Göynük gezisi için bizimle yolculuğa başlayın. İşte Taraklı ve Göynük gezi rehberi:

Taraklı Hakkında

Taraklı, Türkiye’nin Marmara ve Karadeniz bölgelerinin ortasında bulunan Sakarya, diğer bir adıyla Adapazarı iline bağlı bir ilçedir. Yaklaşık olarak 5-6 sene öncesinde yapılmış olan restorasyon çalışmaları neticesinde Taraklı bölgesi Marmara topraklarında önemli bir konuma sahip olmuştur. Türkiye’nin turizmi açısından da belli bir öneme sahip olan bölge son yıllarda ise popüler turizm bölgeleri listesinde yerini almıştır. Taraklı’nın popüler turizm noktalarından biri olarak gündeme gelmesindeki ve günübirlik turlar düzenlenen bir yer haline gelmesindeki en önemli faktörlerden biri ise tarihi geçmişidir. Bölgede günübirlik geziler ile görebileceğiniz Osmanlı evleri, tarihi mimari yapılar ve eserler, doğal güzellikler ve termal banyolar gibi çeşitli yerler bulunmaktadır.

istanbul'a yakın günübirlik geziler

İstanbul’a yakın günübirlik geziler listesinde yer alan Taraklı’ya bir saatten daha az mesafede bulunan ve görülmeye değer yerlerden sayılan başka bir nokta ise Göynük’tür. Bolu iline bağlı olan Göynük ilçesi tarihsel süreçte yapılmış olan cami, çeşme, hamam, türbe, kule ve tarihi Türk evlerinin günümüze kadar korunmuş olmasına karşılık büyük ilgi toplamış ve bölge Kentsel SİT Alanı ilan edilmiştir. 

Taraklı – Göynük Ulaşım

İstanbul’a yakın günübirlik geziler yapmak isteyenler için güzel bir seçenek olan Taraklı ve Göynük gezi rehberi için ulaşım süresi yaklaşık 2 saat civarında olmaktadır. Ortalama 200 kilometre sonrasında Sakarya’nın Taraklı beldesine ulaşım sağlanmaktadır. Buradan hareketle yaklaşık 30 kilometre sonra ise Göynük’e ulaşmanız 

Taraklı ve Göynük Gezi Rehberi Kapsamında Görülecek Yerler

Günübirlik geziler kategorisinde yer alan bu bölgelerden Göynük için görülmesi gereken durak noktalardan ilki Zafer Kulesi’dir. Bu yapı Cumhuriyet Dönemi’nin ilk kaymakamı olan Hurşit Bey öncülüğünde 1923 yılında yaptırılmış ve zamanla Göynük bölgesinin bir simgesi haline gelmiştir. Bölgenin yüksek tepelerinden birinde bulunan Zafer Kulesi’nin temeli taş üzerine inşa edilmiştir. Temelinde bulunan taşların altıgen biçimde olmasının yanında bina 3 katlıdır ve ahşap bir yapıya sahiptir. Günübirlik turlar arasında yer alan Göynük turunuzda, Kurtuluş Savaşı’nın başarısına ithafen yaptırılan bu güzel mimariyi mutlaka görmelisiniz.

zafer kulesi

Taraklı ve Göynük gezi rehberi planlaması yaparken Göynük’ü listenize alıyorsanız, bu bölgenin göllerini de mutlaka görmelisiniz. Bunlardan ilki Sünnet Gölü’dür. Bu göl denizden yaklaşık 820 metre yükseklikte bulunmaktadır. Ve coğrafi konum olarak Kurudağ ve Erenler Tepesi arasında yer alan derin bir vadinin heyelan çukurunda oluşumunu gerçekleştirmiştir. Çevresi, ağaçlar ve kuş cıvıltılarıyla dolu olan bu bölge sessizlik ve sakinlik arayanlar için kaçınılmaz bir nokta olmaktadır. İçerisinde yer alan piknik alanları, yürüyüş parkurları ve konaklama noktaları ile Sünnet Gölü günübirlik geziler kapsamında sıklıkla tercih edilen bir yerdir.

sünnet gölü

Taraklı bölgesi de aynı şekilde gezilip görülecek birçok noktaya sahip bir bölgedir. Küçük ve sakin bir kasaba olan Taraklı, Arnavut kaldırımları ile tasarlanmış olan dar sokakları ve sokakların sağına soluna düzenli şekilde inşa edilmiş olan konakları ile günübirlik geziler kapsamında görülmeye değecek niteliktedir.

taraklı meydan

Bunun dışında Taraklı bölgesine geldiğinizde görmeniz gereken yerlerden biri de Kurşunlu Camii’dir. Mimar Sinan’ın eseri olan bu cami adını kubbesinden almaktadır, caminin kubbesi kurşun ile kaplanmıştır. Ayrıca günübirlik turlar listesinde yer alan Taraklı’da gidebileceğiniz Tarihi Han, Hamam, Tarihi Müze ve değirmen gibi pek çok yapı bulunmaktadır. Ayrıca bu yazmızda ilginizi çekebilir: Çatak Kaplıcası ile Göynük’te Termal Tatil Fırsatı

 Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve tatil içeriği için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri