Günübirlik Geziler

Arnavutköy Karaburun Günübirlik Turlar

Arnavutköy Karaburun Gezi Rehberi

İstanbul, Karaburun; günübirlik turlar için çokça tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Hafta sonunuzu günübirlik turlarla değerlendirin!

Karaburun, Günübirlik Turlar için Gözde Mekan

İlginizi çekebilir: Beykoz’da Günübirlik Geziler: Beykoz Korusu

Karaburun, İstanbul’un Arnavutköy ilçesine bağlı olan bir balıkçı köyüdür. İstanbul’a 25 kilometre mesafededir. Beşiktaş, Kadıköy gibi merkezi yerlere uzaklığı ise 50 ila 60 kilometredir. Karadeniz’e kıyısı bulunan köy, halkının çoğu Karadenizli olduğundan Karadeniz köyü olarak da adlandırılmaktadır.

Avrupa yakasında bulunan Kilyos Plajı’ndan sonra merkeze en yakın 2. plajdır. Bin 630 nüfusu olan Karaburun, 7 milyon 522 bin 799 metrekare alana sahiptir.

günübirlik turlar

Günübirlik geziler için İstanbul halkının tercih ettiği Karaburun, yamaç paraşütü, kano ve sörf sporlarına uygun olması nedeniyle bir gençlik merkezidir. Karaburun’a günübirlik turlar ile gidilmesinin yanı sıra İETT otobüs hatları da kullanılmaktadır. Edirnekapı’dan kalkan otobüsler ile Karaburun Köyü’ne gidebilirsiniz.

İstanbul’a yakın günübirlik geziler içinde gözde yerlerden biri olan Karaburun’a özel araç la ulaşım da tavsiyeler arasındadır. Habibler’den Arnavutköy’e oradan da Karaburun’a ulaşabilirsiniz. Yolculuk sırasında rüzgar güllerine ve yolunuzu kesecek mandalara rastlayacaksınız.

Karaburun köy merkezi tepede bulunmaktadır. Günübirlik turlar yapılan Karaburun’un denizi dalgalıdır. Uzun plajın bir kısmına dalgakıran yapılmıştır, yüzmek için bu bölge daha uygundur. Büyükşehir Belediyesi’nin görevlendirdiği cankurtaranlar devamlı buradadır.

günübirlik turlar

İstanbul’a yakın günübirlik geziler arasında önemli bir yere sahip olan Karaburun Köyü halkının geçim kaynağı balıkçılıktır. Bu nedenle Karaburun Plajı’nın bir bölümünde gemi barınağı bulunmaktadır. Plajda işletme olmadığı için halk plajı olarak bilinmektedir. Karaburun, İstanbul’un gizli cenneti olarak tanımlanmaktadır. Karaburun yakınlarında bulunan rüzgar tribünleri dikkat çekmektedir.

İstanbul’a Yakın Günübirlik Geziler İçin Karaburun

Doğası ve sahili ile günübirlik turlar için bulunmaz fırsat olan Karaburun’da gezilecek yerler söz konusu olduğunda çok uzun olan plajı göz doldurmaktadır. Kumsal iri taneli kumla kaplıdır.

Denizin hırçınlığını azaltan dalga kıranlar sahil şeridi üzerindedir. Burada hava poyraz nedeniyle güneşe rağmen serindir.

Bir yamaçta bulunan köy, yamaçta olan evler, uçurumlar ve yokuşlar ile tipik bir Karadeniz köyüne benzemektedir. Burada bulunan Karaburun Feneri çevresinde ise köy halkı kayıklarını boyayıp tamir etmektedir. Fenerin bir yanı kumsala diğer yanı da yamaçlara bakmaktadır. Yamaçların denizle buluştuğu bu yanda denize ulaşım zordur.

Günübirlik turlar için uygun olan Karaburun’da yamaç paraşütü yapanların yanında uçurtma uçuranlarda vardır. Kano, sörf gibi deniz sporları için uygun yer olan Karaburun Köyü balıkçı barınakları ve güzel kumsalı ile İstanbul’a yakın günübirlik turlar için tercih edilmektedir.

günübirlik turlar

Kilyos Plajından sonra en çok gidilen yer olan Karaburun Köyü şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için idealdir. Minibüsle bir buçuk saat özel araçla ise 25 dakikada ulaşılmaktadır. Giriş ücretsiz olan Karaburun Plajı’nda yiyecek ve içecekler plaja yakın işletmelerden karşılanmaktadır.

Monotonluk,  kalabalık ve gürültüden uzakta bir tatil düşünenler için ideal bir yer olan Karaburun köyü, günübirlik turlar ile de ziyaret edilmektedir. Hafta sonu veya tatil günlerinde tercih edilmekte olan Karaburun köyüne Hadımköy tarafından gidilirse temiz, yeşil, doğal İstanbul köyleri arasından geçilmektedir. Bu yol bile Karaburun Köyü’ne gitmenize değmektedir.

Karaburun sahilinde bulunan salaş balık lokantaları ünlüdür. Yerel lezzetler arasında aynı yörede yakalanan Kalkan Balığı Tavası ünlüdür. Mezgit ve Güveç Karides de yerel lezzetler arasındadır.

Karaburun köyünde ister bir gece isterseniz bir hafta konaklamayı planlayın önemli değildir. Karaburun köyü çevresinde tüm ihtiyaçları karşılayacak Karaburun otel ve pansiyonları mevcuttur. Karaburun konaklama yerleri uygun fiyat seçenekleri ile hizmet vermektedir.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri