KarabükKaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Medeniyet ve Kültürel Bir Merkez: Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu Gezi Rehberi

Doğal ve tarihi güzellikleri aynı anda görmek için Safranbolu gezilecek yerler sizin için kesinlikle biçilmiş kaftan. Planınızı yapın ve Safranbolu gezisi zevkine varın!

Safranbolu Nerede? Safronbolu Hakkında Kısa Bilgiler

Karabük iline bağlı olan Safranbolu, tarihi ve turistik bir şehir olarak bilinir. Ankara’nın kuzeyinde bulunur ve Karadeniz’in 90 kilometre güneyindedir. Safranbolu, kullanılan adını ilçe sınırları içerisinde yetişen ve endemik bir tür olan safran bitkisinden almaktadır. Türkiye sınırları içerisinde birçok yerde bulunsa da en ünlülerinin burada olduğu evler, Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerdir. 1994 yılından beri de bu evler Dünya Miras Listesi içerisindedir ve Safranbolu gezilecek yerler için turistlerin vazgeçilmez uğrak noktalarından biridir.

Hititlerden Osmanlı’ya kadar birçok medeniyetin sınırları içerisinde yaşamaya devam etmiş olan Safranbolu, tarihi dokusu oldukça kuvvetli olan bir şehirdir. Osmanlı devrinde ise kültürel ve ekonomik olarak fazlaca değer kazanmıştır.

Safranbolu Görülmesi Gereken Yerler

Tarihi bakımdan büyük öneme sahip olan Safranbolu, küçücük bir yer olmasına rağmen hem tarihi hem de doğal güzellikler bakımından oldukça dolu bir yerdir. Safranbolu gezilecek yerler Türkiye sınırları içerisinde kesinlikle yapılması gereken aktivitelerden ve Safranbolu’da Safranbolu Evleri, Kent Müzesi, Lonca Çarşısı, Demirciler Çarşısı, Bulak Mağarası görmekten mutluluk duyacağınız yerlerden.

Safranbolu Evleri

18. ve 19. Yüzyılları arasında inşa edilen ve klasik Osmanlı mimarının bir örneği olan bu evler, Safranbolu ilçesinin gölgesi haline gelmiştir bu nedenle Safranbolu gezilecek yerler için yola çıkanlar burayı görmeden gitmemektedir. Aslında burası bir bölge olarak anılabilir çünkü ünlü evler korunan bölge içerisinde kümeleşmiş halde bulunmakta. Korunan bölgede birçok kültürel göstergeyle beraber 800’e yakın ev vardır. Tarihi dokuları kesinlikle korunarak yalnızca ufak tefek restorasyon işlemleri yapılmıştır. Evlere dair birçok efsane var bunlardan biri evlerin temelinde yumurta akı kullanıldığı ve bu sebeple Safranbolu evlerinin depreme oldukça dayanıklı olduğudur. Evler, asla birbirinin önünü kapatmaz ve çok muntazam görünmelerini sağlayan beyaza boyanmıştır. 1994 yılında Safranbolu evleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır.
safranbolu gezisi

Cinci Han ve Hamamı

Cinci Han, Safranbolu’nun en önemli yapılarından biri ve dönemin en önemli kervansaraylarından biri. Altından dere yatağı geçen, büyük bir kanyon üzerine kurulu tarihi bir yapıdır. Hüseyin Efendi, cinci hoca adıyla bilinen bir şifacıydı ve Kösem Sultan’ın oğlu I. İbrahim’in çocuk sahibi olmasını sağlamasıyla ünlenmiş ve sarayda olan gizemli bir şahsiyetti. Daha sonra Kösem Sultan tarafından finanse edilen bu hanı yaptırmak için yüklü miktarda ödül almıştı. Anadolu içerisinde Kazaskerlik makamına kadar yükseltilmiş olan Hüseyin Efendi, bir süre sonra gözden düşmüştür ve bu idama kadar gitmiştir. Arkasında kalan şey zamanın en ünlü kervansaraylarından biri olan Cinci Hanı olmuştur. Safranbolu gezilecek yerler planınızda özellikle tarihe ilgi duyuyorsanız görmeniz gereken yerlerden. İçerisinde bulunan hamam da oldukça popülerdir. Şu zamanlarda otel, kafe ve bazı etkinliklere ev sahipliği yapan bir yer olarak kullanılır.

safranbolu gezisi

Bulak Mağarası

Safranbolu gezilecek yerler arasında gezilecek yerler arasında bulunması gereken doğal güzelliklerdendir. Türkiye sınırları içerisinde bulunan en büyük dördüncü mağaradır. Mağaranın bir bölümü ışıklandırılmış ve ziyarete açılmıştır. Eğer profesyonel mağaracılık yapıyorsanız, mağaranın ışıklandırılmamış derin bölgelerine girmenize izin veriliyor. Mağaza birçok tortul kayaç örneğine ev sahipliği yapmakta. Sarkıtlar, dikitler, göletler ve travertenler mağara içindeki doğal oluşumlardan. Mağara, Safranbolu’nun hemen yanındaki köylerden biri olan Bulak köyü ve Safranbolu’nun birleştiği noktada bulunur.

İncekaya Su Kemeri

Tam 116 metre uzunluğunda ve 6 adet kemere sahip olan oldukça görkemli bir yapıdır. Kemerin altından Tokatlı deresi akmakta. 17. yy’da inşa edilmiş, tarihi bir yapıdır aynı zamanda. Dere boyunca bir de yürüyüş parkuru uzanmaktadır ve doğal olarak da yapının kendisi de göz kamaştırıcıdır. Hatta bazen piknik için derenin kenarı oldukça popüler yerlerden biridir. Gün içinde yürüyüşünüzü yapabilirsiniz.safranbolu gezisi

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu tarihi ve kültürel miraslarıyla ünlü bir yer olduğunu söylemiştik. Tokatlı kanyonu da bunlardan birisidir. Burada sincap, at kaz gibi pek çok hayvana rastlayabilirsiniz. Ek olarak paintball gibi aktivitelerle de gezinizi şenlendirebilirisiniz. Ayrıca mutlaka görmeniz gereken Tokatlı Kanyonu cam terasını kesinlikle es geçmemelisiniz.safranbolu gezisi

Bu içerikte Karabük iline bağlı olan Safranbolu hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Karabük Safranbolu gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri