KaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Karadeniz’in En Güzel Yaylaları: Karadeniz’de Gezilecek Yaylalar

Karadeniz'de Yayla Tatili

Deniz, kum ve güneş tatilinden sıkılanlar için Karadeniz Bölgesi’nin birbirinden güzel yaylaları harika seçim olabilir. Karadeniz’in sakin derelerle, tertemiz havasıyla ve alabildiğine yeşil alanlarıyla çok sayıdaki yaylası gezilebilecek rotalar içerisinde ideal bir alternatif olarak yer alabilir. Siz de şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak, gözlerden uzak huzurlu bir ortamda doğayla baş başa kalmak istiyorsanız içeriğimizden faydalanabilirsiniz. İşte Karadeniz’in en güzel yaylaları:

Karadeniz’in En İyi Yaylaları

Ayder Yaylası – Rize, Çamlıhemşin

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan ve şehir merkezinden yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Ayder Yaylası, Karadeniz’de gezilecek yaylalar denildiğinde akla ilk gelenlerden biridir. Yaylanın yüksekliği yaklaşık 1350 metre olup Kaçkar Dağları’nın sırtında yer almaktadır. Ladin, kayın ormanları, gürgen, kestane ve köknar ormanlarıyla kaplı olan yayla; konaklama olanaklarıyla gelişmiştir. Burada bungalov evlerde, pansiyonlarda kalabilirsiniz. Dilerseniz de çadırlarınızı götürerek kamp yapabilirsiniz. Ayder Yaylası, şifalı kaplıca kaynaklarıyla da ilgi çekmektedir. 1987 senesinde Ayder Yaylası, turizm merkezi ilan edilmiştir. Buradaki kaplıcanın; romatizmal rahatsızlıklara, iç hastalıklara, kadın hastalıklarına, cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. 260 metre derinlikten 55 derece sıcaklığında gelen kaplıcalardan yararlanabilmek için buradaki modern ve standardı yüksek tesislerde konaklayabilirsiniz. Siz de zengin flora ve fauna çeşitliliğiyle dikkat çeken Ayder Yaylası’na gelerek dört mevsim harika vakit geçirebilirsiniz.

Elevit Yaylası – Rize, Çamlıhemşin

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Ayder Yaylası gibi Elevit Yaylası da Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma önceliği olan 200 bölge arasında gösterilmiştir. Fırtına Vadisi’nden geçerek Elevit Yaylası’na ulaşılabilmektedir. Yayla, Çat Vadisi içerisinde yer alıyor olup Kaçkar Dağları eteğinde konumlanmıştır. 1884 rakımlı yaylanın yemyeşil bir bitki örtüsü vardır. Buz gibi akan deresi, yüzlerce çeşit çiçekleri ve ağaçlarıyla Karadeniz’de gezip görebileceğiniz en güzel yaylalar arasındadır. Elevit Yaylası kış aylarında da ziyaret edilebilecek bir yayladır. Ancak insanlar genellikle buraya yaz aylarında akın etmektedir. Yürüyüş, kamp, piknik gibi aktiviteler için uygun bir ortama sahiptir. Yaylada en ilgi çeken etkinliklerin başında ise Horon Şenlikleri gelir. Her yıl ağustos ayının başlarında burada geleneksel olarak Horon Şenlikleri organize edilmektedir. Bu aylarda yolu Karadeniz’e ya da Rize’ye düşecekler için şenliklere katılmak oldukça keyifli olabilir. Yaylada kahvaltı yapabileceğiniz, hediyelik eşya satın alabileceğiniz, yöresel ürünler bulabileceğiniz mekanlar mevcuttur. Ayrıca konaklamayı düşünenler için bungalov evler de mevcuttur. Rize şehir merkezinden 85 km, Çamlıhemşin ilçesinden 45 km ve Zilkale’den ise 20 km uzaklıktadır.

Hıdırnebi Yaylası – Trabzon, Akçaabat

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Karadeniz’in en güzel yaylaları listesinin olmazsa olmazlarından biri de Hıdırnebi Yaylası’dır. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan ve Metinkale Vadisi’nin bir uzantısı olan Hıdırnebi Yaylası yaklaşık olarak 1600 metre yüksekliktedir. Şehir merkezinden ise yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Özellikle yaz aylarında çok sayıda şenliğe ev sahipliği yapmaktadır. Yaz aylarında Hıdırnebi Yaylası’na gidecek olanlar mutlaka bir şenliğe veya eğlenceye denk gelecektir. Bununla birlikte sonbahar aylarında da yayla harika doğal güzellikler sunmaktadır. Sarı ve kızıl tonlardaki bitki örtüsüyle zirvelerde yer alan sislerin sunduğu görsel şölen fazlasıyla görülmeye değerdir. Yaylada en sık yapılan aktivitelerden biri trekkingtir. Kalabalık trekking gruplarını burada görebilirsiniz. Buna ek olarak safari, kamp ve piknik gibi aktiviteler için de uygun bir bölgedir. Trabzon Havalimanı’na yaklaşık 43 km uzaklıkta bulunan Hıdırnebi Yaylası, Rize – Artvin Havalimanı’na ise yaklaşık 150 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için Trabzon’dan araç kiralamak akıllıca olabilir.

Macahel Yaylası – Artvin, Borçka

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Maçahel Vadisi olarak da bilinen bu yayla, Artvin’in Borçka ilçesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti boyunca yayılım göstermektedir. Yemyeşil bir doğası ve tertemiz bir havası vardır. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en sevilen yaylaları arasında gösterilmektedir. Gürcistan’ın güneybatı ucu ile Türkiye’nin kuzeydoğu ucunda 2 ülkenin tam sınırında yer alan vadi içerisindedir. Avrupa’nın en yaşlı yağmur ormanlarına ev sahipliği yapmasıyla da popülerdir. Aynı zamanda Türkiye’deki tek yağmur oranı buradadır. Zengin bitki örtüsü ve fauna çeşitliliğiyle ülkemizin ilk biyosfer alanıdır. Vadide farklı türde yaşlı ağaçlar da bulunur. İnsan etkisinden uzak bir bölge olduğundan bakir bir doğası vardır. 2006 senesinde UNESCO tarafından “Dünya Biyosfer Rezerv Alanı” olarak seçilmiştir. Dünya üzerindeki 621 rezerv alandan ülkemizdeki tek yer Maçahel Vadisi’dir. Maçahel Vadisi için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Borçka’ya 50 km ve Artvin’e ise 82 km uzaklıktadır.

Çambaşı Yaylası – Ordu, Kabadüz

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Ülkemizin en geniş alana yayılı olan yaylalarından Çambaşı Yaylası, Ordu’nun Kabadüz ilçesinde yer almaktadır. Karadeniz’in nefes kesici manzarasına yakından şahitlik edebileceğiniz yayla hem yaz hem de kış aylarında turistlerin ilgi odağı konumundadır. Gümüşdere Köyü sınırlarında yer alan yaylanın şehir merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 55 kilometredir. Yaklaşık 100 bin dönümlük bir arazi üzerindedir. Deniz seviyesinden 1850 metre yükseklikte konumlanmıştır. Yayla hem altyapı olanaklarıyla hem de konaklama olanaklarıyla gelişmişlik göstermiştir. Dilerseniz buradaki otellerde kalabilir dilerseniz de bungalov evleri tercih edebilirsiniz. Bunların haricinde kamp yapmak da alternatifleriniz arasındadır. Kamp için market, restoran, tuvalet gibi olanaklar mevcuttur. Burada yapabileceğiniz aktivitelerin başına kayak gelir. Rakım yaklaşık 2 bin olduğundan burası kış aylarında beyaza bürünmektedir. Neredeyse yaz aylarının başına kadar burada kar görülmektedir. Yaylada yer alan kayak merkezinde profesyoneller eşliğinde kayak yapabilirsiniz. Kayak yapmayacak olsanız bile burada kış aylarında dağ evlerinde, harika manzaraların tam ortasında keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Giresun il sınırına da oldukça yakın bir konumda yer alan yaylanın Ordu şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 60 kilometredir. Kendi aracınızla gidecekseniz Ordu – Kabadüz – Çambaşı yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kümbet Yaylası – Giresun, Dereli

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Giresun’un Dereli ilçesinde yer alan Kümbet Yaylası, Karadeniz’in en güzel yaylaları listemizin son sırasında yer almaktadır. Giresun’un en meşhur yayaları arasında yer alan Kümbet Yaylası hem ulaşım kolaylığı sebebiyle hem de tabii güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumundadır. Genellikle yaz aylarında daha kalabalık olsa da kış aylarında da birçok kişi tarafından ilgi görmektedir. Kış aylarında Kümbet Yaylası’na geldiğinizde kızakla kayabilirsiniz. Kayak yapılabilecek nadir yaylalardan biridir. Burası kamp aktiviteleri için de uygun olanaklar sunmaktadır. Eğer kamp ekipmanlarınıza güveniyorsanız burada yaz – kış demeden oldukça keyifli bir kamp tatili yapabilirsiniz. Yayla merkezinde alışveriş yapabileceğiniz mini bakkal, yemek yenebilecek alanlar ve tuvalet gibi olanaklar mevcuttur. Buna ek olarak yaylada yöre halkı tarafından kurulmuş olan yöresel ürünlerin satıldığı bir pazar da mevcuttur. Burada pekmez, yoğurt, sebze gibi ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz. Giresun şehir merkezinden yaklaşık 65 km mesafede yer alır.

Bu içeriğimizde Karadeniz’de gidilebilecek en güzel yaylalar ve doğal alanlar sıralanmıştır. Listede yer alan yaylaların tamamı Karadeniz’in hem olanaklar hem de doğal güzellikler bakımından en ilgi gören bölgeleridir. Siz de keyifli bir tatil veya kaçamak için bu listemizden yardım alabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi ve tatil içeriklerine ulaşmak için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri