ÇanakkaleMarmara

Karabiga nerede? Karabiga’ya nasıl gidilir?

Karabiga Gezi Rehberi

Karabiga, tarihi bölgeleri, doğal güzellikleri ve denizi ile turistleri kendine çeken bir tatil bölgesidir. Sakin bir yaz tatili için uygun bir yerdir.

Karabiga geçmişi çok eskilere dayanan bir yerleşim yeridir. Çanakkale’nin birçok önemli yeri gibi antik çağda kurulmuştur. Bu nedenle birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapmaktadır.

Günümüzde Çanakkale’nin Biga ilçesinde bulunan bir yerleşim yeri olan Karabiga geçmişte çok önemli bir liman kentiydi. Bölge antik çağdan beri önemli deniz yollarına sahiptir. Günümüzde de yük ve yolcu taşınmakta, yat turizminde önemli rol oynamaktadır.

Şehir merkezinden 3 kilometre uzakta “Karabiga Kaleleri” adı verilen tarihi kalıntılar yer almaktadır. Bu kalıntıların milattan önce bölgede olan ve “Millet” kolonisi ismi verilen gruba ait olduğu düşünülmektedir. Öte yandan bölge Priapos olarak da bilinmektedir. Priapos “Kır Tanrısı”na verilen isimdir. Bölge sit alanı olarak ilan edilmiş ancak kazı aşamasına henüz geçilememiştir.

KARABİGA’YA ULAŞIM

Karabiga’ya Marmara ve Ege’de bulunan illerden oldukça fazla ziyaret olmaktadır. Bu illerden birisi ise Bursa’dır. Bursa’dan Karabiga’ya gelenler Karacabey ve Bandırma üzerinden Çanakkale istikametine devam eder ve Biga’dan çıkmadan Karabiga tabelasını görürler. Tabeladan girildiğinde ve yaklaşık 20 kilometre gidildiğinde karşınıza Karabiga’nın merkezi çıkacaktır.

Öte yandan otobüs ile gidecekseniz önce Çanakkale merkezde bulunan otobüs terminaline oradan Biga terminaline oradan da Karabiga’ya gitmelisiniz. Biga merkezden Karabiga’ya giden otobüsler bulunmaktadır. Biga terminalinden her saat başı Karabiga’ya minibüs vardır. Son sefer ise 23:00’dır.

İstanbul’dan gelecekler ise Yenikapı-Bandırma deniz yolundan Bandırma’ya oradan da yaklaşık olarak 45 dakikaya Karabiga’ya varabilirler.

KARABİGA’DA NELER YAPILABİLİR?

Karabiga Belediyesi beldeye gelen belediyeler için “Karabiga’da gezilecek ve yapılabilecek aktiviteler” listesi yayınlamıştır. Listede şunlar yer almaktadır,

► Bölgede yer alan lokanta ve restoranlarda Karabiga denizinde tutulmuş taze balıklar bulunmaktadır. Bu balıkları deneyebilirsiniz. Yada zeytinyağlı ev yemeklerini tadabilirsiniz.

►Beldede özellikle deniz kenarında bulunan çay bahçeleri ve kahvehanelerde soluklanıp denize karşı içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.

►Karabiga limanında kiralık tekneler bulunmaktadır. Bu tekneleri kiralayıp balık tutmaya veya Avşa ve Marmara adalarını gezmeye gidebilirsiniz.

►Karabiga Kadınlar Hamamı adı verilen plajda denize girebilirsiniz. Buranın haricinde Söğütlü Yalı, Kocakum, Küçük Mersin gibi koylarda da denize girebilir, buralarda çadır kampı yapabilirsiniz.

► Karabiga yer alan Priapos Kalesi’ni ziyaret edebilir. Belde içeresindeki tarihi bölgeleri gezebilirsiniz.

►Karabiga’da bulunan Çartepe’den güneşin doğuşu ve batışı izlenebilir. Bu özellikle sevgili ve çiftlerin sıklıkla yaptığı bir aktivitedir.

►Kocakum bölgesinden görülen deniz ve adalar manzarası seyir sevenler için güzel bir konumdur.

►Nato bölgesinde yer alan çam ağaçlarının çok olduğu konumda bir yandan boğaz manzarasını seyredebilir bir yandan da bir şeyler atıştırabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Bayramiç nerede? Bayramiç’te gezilecek yerler nereleri?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri