KocaeliMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Kocaeli Gezilecek Yerler: Kocaeli’nin Gezilebilecek En Güzel Yerleri

Kocaeli Gezi Rehberi

Kocaeli gezilecek yerler rehberi, hafta sonu kaçamakları yapmayı arzulayan İstanbullular için değişik yerler görme imkânı sunuyor. GeziLinki sunar!

MÖ önce 3000’den beridir üzerinde toplu yaşamın olduğu tarih kaynaklarınca belirlenmiş olan Kocaeli, Türkiye’nin Marmara Bölgesi şehirlerinden biridir. Eskiden Bitinya Bölgesi olarak anılan bölge sınırları içerisinde kalan şehre 12. yüzyılda Frigler korumalık etmiştir. Ancak yine de burada siyasal bir örgütlenme olmadığından çok uzun bir süre Friglerin korumasına rağmen zaptedilememiştir. Daha sonra ise şimdiki Yunanistan sınırları içerisinden çıkan bir grup göçmen, günümüzde Başiskele’nin bulunduğu Kocaeli bölgesine yerleşmişlerdir ve yaşam alanlarına Astakoz adını vermişlerdir. Bundan sonra iste Astakoz karşısına Nikomedia adı verilen bir kent de kurulmuş ve hatta bu kent, Bitinya’ya başkentlik yapmıştır. Romalılar döneminde de yine bölge savaşlardan dolayı zarar görse dahi onarılmıştır. Orhan Bey döneminde ise Osmanlı eline geçen İzmit, Osmanlı sancağı haline gelmiştir. İlk sancak beyi ise Süleyman Paşa’dır.

kocaeli

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması bakımından önemli bir yerde olan Kocaeli, aynı zamanda bir öğrenci şehri. Bunun yanında elbette İstanbul’a yakın olmasından ve gerçekten görülmeye değer bir şehir olmasından kaynaklı hafta sonu tatilleri için İstanbulluların çokça tercih ettiği noktalardan biri. İşte, bugün sizinle Kocaeli gezilecek yerler listesi paylaşmamızın sebebi bu. Şimdiden iyi okumalar diliyoruz!

Kocaeli’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İzmit

İzmit, Kocaeli’nin merkez ilçesi ve aynı zamanda kesinlikle görmeniz gereken alanlarından bir tanesi. Küçük bir yer olduğundan gezip görülecek yerler de oldukça derli toparlı. Bu sebeple tek bir hat üzerinde giderken İzmit’te mutlaka görmelisiniz dediğimiz yerleri rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Kocaeli gezilecek yerler listesinde 1 numara olmayı hak eden İzmit’te oldukça fazla da tarihi eser ve gezilecek yer var. İstanbul dışında inşa edilen ilk saray olma özelliğini taşıyan Kasr-ı Hümayun Sarayı, Saatçi Ali Konağı, 1888-1894 yılları arasında İzmit Valiliği yapmış olan Selim Sırrı Paşa Konağı, İzmit Saat Kulesi, Gayret Gemi Müzesi, buz pateni yaparak oldukça eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Olimpik Buz Sporları Salonu gibi yerleri görebilir ve kültürel anlamda doyuma ulaşabilirsiniz.

kocaeli gezilecek yerler

Kefken-Kerpe, Kandıra

Kerpe, ülkemizdeki denizlerin çoğunda yapılamayacak bir aktiviteyi yapmanız için uygun bir zemine sahip. Sörf! Hava şartlarının daha uygun olduğu zamanlarda yapılan sörf aktivitesini bir kez de olsa deneyimlemek isterseniz Kerpe eşsiz bir yer. Ayrıca doğal bir cenneti andıran Kerpe, Kocaeli’nin sayfiye yeri. İstanbulluların ve ülkenin geri kalanından gelenlerin ilgisini çekmesi bakımından da oldukça önemli. Hafta sonu kaçamakları geldiğinde bilenlerin aklına Kerpe’den başka bir yer gelir mi emin değiliz!

Kefken ise Kerpe’den azıcık doğuya ilerlediğinizde karşınıza çıkacak yine eşsiz bir Karadeniz kasabası. Kerpe’deki doğal oluşumların güzelliklerini Kefken’de de görebilirsiniz. İşte bu sebeple ikisi de Kocaeli gezilecek yerler listesi içerisinde mutlaka olması gereken yerlerden. Kefken’de Pembe Kayalar oldukça ünlü oluşumlar ve ayrıca Kefken’e komşu bir yaşam alanı olan Kurtköy’de bulunmasına rağmen bölgenin en ünlü plajı olan Kumcağız Plajı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Maşukiye, Kartepe

Önceleri bünyesinde barındırdığı Kirazlı Yaylası ve Kuzu Yaylası ile popüler olan Maşukiye, yine Kocaeli içerisindeki cennetlerden biri. Özellikle son zamanlarda doğal alanlarda yapılan tatiller daha popüler olduğundan Maşukiye’nin değeri bir hayli arttı. Yemyeşil doğası ve üzerinde akan dereleriyle ünlü olan Maşukiye’de Aygır Deresi üzerine sıralanmış alabalık restoranlarında şahane bir yemek yiyebilir ve daha sonra güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bizce hafta sonunu değerlendirmek için eşsiz bir fırsat. Tam da bu sebeple Maşukiye, Kocaeli gezilecek yerler listesi içerisinde!

kocaeli gezilecek yerler
AYGIR DERESİ

Gölkay Park

İzmit içerisinde olan Gölkay Park, Bıçkıdere Göleti’nin dönüştürülmesi ile ortaya çıkmıştır. Wakeboard yapma imkânı sağlayan tesis, 2010 yılından beri faal olarak çalışıyor. Daha sonra 2014 yılında özel işletmeye dönüştürülmüştür. Wakeboard, kablolu su kayağının yapılabildiği bir su sporu ve Gölkay Park, göletin kullanılmasıyla ve değerlendirilmesiyle oluşmuş bir Wakeboard parkıdır. Diğer adrenalin dolu sporlara göre daha güvenli olması sebebiyle oldukça da sevilen bir tür. Bu tarz sporlara başlamak için ideal bir start olabilir. Hayatınızda yaşayabileceğiniz en eğlenceli zamanları Kocaeli gezilecek yerler listesi içerisindeki Gölkay Park’ta geçirebilirsiniz.

göl-kay kayak merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Kış sporları da son yıllarda Türkiye’de oldukça sevilmeye başlandı. Özellikle İstanbullular, Kocaeli yakın olduğundan dolayı ve diğer merkezlerin aşırı kalabalığından kaçmak için Kartepe Kayak Merkezi’ni tercih ediyor. Mavi ve Kırmızı olmak üzere iki zorluk derecesine sahip pistleri olan Kartepe Kayak Merkezi, diğer kış sporları merkezleri kadar kalabalık olmasa da daha da sakin olsun derseniz hafta içi tercih edin ancak hafta sonu gezileri için de ideal noktalardan biridir. Kocaeli gezilecek yerler listesi içerisinde hafta sonunuzu iyi değerlendirebileceğiniz noktalardan biri de Kartepe bizce!

kocaeli gezilecek yerler
  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri