MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Kocaali Gezilecek Yerler: Kocaali’de Kısa Bir Gezi

Kocaali Gezi Rehberi

Sakarya’nın ilçelerinden biri olan Kocaali, Karadeniz’e kıyısı olan bir yerleşim alanıdır. İlçenin başlıca geçim kaynağı fındık tarımı ve hayvancılıktır. İklim tipi Karadeniz özelliklerini taşımaktadır. Denize girilecek yerleri, yeşil alanları ve tarihi yapılarıyla Sakarya’da gezilebilecek en güzel yerler içerisinde yer almaktadır. Siz de Sakarya’nın bu görülmeye değer ilçesini merak ediyor ve şehri daha yakından tanımak istiyorsanız Kocaali gezilecek yerler içeriğimizden faydalanabilirsiniz. İşte ilgilileri için detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Kocaali gezi rehberi…

Kocaali Tarihi

Kocaali beldesinin ilk kuruluş yeri “Ceharköy” olarak bilinmektedir. Ancak 1900’lü yılların başında sıtma ve benzeri tehlikeli rahatsızlıklar sebebiyle deniz seviyesinden yaklaşık 15 metre yükseklikte bulunan bölgeye yani bugünkü bulunduğu yere göçler başlamıştır. İlçenin ismi ise göç sırasında epeyce iri gövdeli ve ismi Ali olan biri, hastalıklara boğuşan yerel halka her yönden yardımcı olmuş ve zamanla bu yörenin adı “Kocaali” olarak anılmaya başlamıştır. Cumhuriyet döneminde 1954 senesine kadar Kocaali Köyü, Karasu ilçesine bağlı olarak kalmıştır. 2 Sene içerisinde belediye teşkilatı kurulmuş ve 1987 senesinde ise Kocaali, ilçe statüsü kazanmıştır.

Kocaali’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Kocaali ilçesi deniz kenarında yer alan ve aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nin en doğusunda yer alan bir bölgedir. Yörede kışlar fazla soğuk, yazlar fazla sıcak olmamaktadır. Yağışı oldukça fazla alır. Nemi yüksektir ve denizden yüksekliği ise yaklaşık 20 metre kadardır. Tüm bu hususların da etkisiyle ilçede turizmin nispeten gelişmiş olduğunu söylemek mümkündür. İşte Kocaali gezilecek yerler

Melen Çayı

Kocaali Gezilecek Yerler

Kocaali’nin güney kesimlerinde yer alan, Yığılca içesinden doğan ve Karadeniz’e dökülen bir akarsudur. Caferiye Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu köyde balık lokantaları oldukça meşhurdur. Kocaali’de lezzetli bir balık denemek isteyenler burayı tercih edebilirler. Buna ek olarak köy doğal güzellikler bakımından da ön plandadır. Gün batımı manzarası eşliğinde muhteşem güzelliklere sahne olmaktadır. Melen Çayı’nda tatlı su ve deniz suyu birleşmiştir. Aynı zamanda burası önemli bir rafting alanıdır.

Kocaali Gezilecek Yerler

Melen Çayı’nın en önemli özelliklerinden biri suyunun bir regülatör yardımıyla içme suyuna dönüştürülmesi ve İstanbul’a gönderilmesidir. Kimi kaynaklara göre de İstanbul’un 40 senelik içme suyunu karşılayacak bir kapasiteye sahiptir. Günümüzde yapımı hala devam eden Melen Barajı da bu bölgede yer almaktadır.

Maden Deresi

Kocaali Gezilecek Yerler

Sakarya’nın en meşhur alanlarından biri de Maden Deresi’dir. Kocaali ilçesi sınırlarında bulunur ve doğaseverlerin gezip görmekten büyük keyif alacağı bir yerdir. Karasu ilçesine oldukça yakın mesafede bulunur. Maden Deresi ve Şelalesi, doğada yapılabilecek aklınıza gelen her şey için uygun bir alandır. Özellikle kamp severlerin Sakarya’da ve İstanbul çevresinde en çok tercih ettiği yerler arasında bulunmaktadır. Hem ücretli hem de ücretsiz kamp yapılabilecek alanları vardır. Tuvalet olanağı bulunur ancak duş bulunmamaktadır. Buna ek olarak Kocaali gezilecek yerler kapsamında piknik için de uygun yerlerden biridir. Günübirlikçiler burayı daha çok piknik amacıyla ziyaret etmektedir. Günübirlikçiler burayı daha çok piknik amacıyla ziyaret etmektedir. Son olarak burası aynı zamanda sıkça kullanılan bir trekking bölgesidir. Çok sayıda trekking grupları, macera kulüpleri burada etkinlikler ve geziler düzenlemektedir. Eğer trekking amacıyla buraya gelmek istiyorsanız öncesinde biraz trekking deneyiminizin olması sizin için iyi olacaktır. Çünkü burada trekking yapmak çok kolay değildir ve üstelik tehlikeleri vardır. Burada bungalov evlerde konaklayabilir ya da çadır kampı yapabilirsiniz. Kocaali’ye 13 km ve Karasu’ya ise 19 kilometredir. Bölgeye giriş ücreti araç başı 20 TL’dir. Kişi başı ücret alınmamaktadır.

Kocaali Plajı

Kocaali Gezilecek Yerler

14 km uzunluğunda ve yaklaşık 500 metre genişliğindeki bu plaj, kolay ulaşımı ve güzellikleriyle Kocaali’nin ve Sakarya’nın en çok tercih edilen plajları arasında yer almaktadır. Sahili tamamen ince taneli kumlarla kaplıdır. Denize girmek, güneşlenmek ve doğanın tadını çıkarmak için ideal olanaklara sahiptir. Duş, soyunma kabini, tuvalet gibi olanaklar vardır. Ayrıca burada kadınlara özel olarak ayrılmış bir plaj da yer almaktadır. Detaylı bilgi için 0 549 454 94 65 numaralı telefonu arayabilirsiniz. İlçe merkezinden 3 km, şehir merkezinden 70 km uzaklıktadır.

Çam Dağı

Kocaali Gezilecek Yerler

Çam Dağı, Kocaali’nin güney kesimlerinde yer almakta olup doğa turizmi için en ideal yerlerden biridir. Doğal güzelliğiyle dikkat çeken yer, yıl içinde binlerce turisti ağırlar. Doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

Kocaali Yeme İçme

Burada başlıca denemeniz gereken lezzetlerden biri alabalıktır. Sahil şeridinde birbirinden lezzetli deniz mahsullerinden yapılmış yemekler tadabilirsiniz.

Kocaali Konaklama

Bölgede konaklayabileceğiniz; bungalov evler, butik oteller, pansiyonlar bulunmaktadır. Bununla birlikte kamp yapabileceğiniz ve konaklama dahil turlara katılabileceğiniz olanaklar da bulunmaktadır.

Kocaali Ulaşım – Kocaali’ye Nasıl Gidilir?

Kocaali Gezilecek Yerler

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 65 kilometredir. Bununla birlikte Kocaali; İstanbul’a 190 km, Kocaeli’ye 100 km, Yalova’ya 170 km ve Ankara’ya 280 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içerikte Kocaali gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri