Hafta Sonu Tatilleri

Avşa Adası Gezi Rehberi ile Hafta Sonu Tatili

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası gezi rehberi ile yüzyıllar önce Kapıdağ Yarımadası’ndan kopmuş bir ada olan Avşa Adası’nda İstanbul hafta sonu tatili imkânı.

Hafta Sonu Marmara Denizi Keyfi & Avşa Adası Gezi Rehberi

Marmara Denizi’nde bir ada olan Avşa, İstanbul’a yakın gezilecek yerler içinde ön sıralarda yer almaktadır. Ada, İstanbul’a deniz otobüsü ile 2 saat 30 dakika uzaklıktadır. Balıkesir İli’nin Marmara ilçesine bağlıdır. Marmara Denizi güneyinde yer alan Avşa Adası’na sırasıyla Rumlar, Araplar ve sonrasında Türkler yerleşmiştir. Takımadalar içinde yer alan Avşa Adası alan genişliği bakımından, Marmara ve Paşalimanı isimli adalardan sonra gelir. Ada uzunluğu 7 kilometre, genişliği ise 4 kilometredir. İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında olan Avşa Adası’nda çok sayıda koy vardır. Bu koylar, Manastır Koyu, Kumtur Koyu, Altınkum Koyu, Tavşanlı Koyu, Atanaş Koyu, Çınar Koyu, Yiğitler Koyu’dur.

istanbul hafta sonu tatili gezilinki

 Avşa Adası Gezi Rehberi ile gezebileceğiniz Avşa Adası, 2012 yılı çerçevesinde yapılan sayım ile 2527 nüfusa sahiptir. Yaz sezonunda ada nüfusu 100.000 olmaktadır. İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında olan Avşa Adası’na yaz aylarında İstanbul’dan her gün 2 ila 3 deniz otobüsü ile sefer yapılmaktadır. Hafta sonu da ek sefer yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Tatil Yerleri: Güneyli Gezi Rehberi

İstanbul Hafta Sonu Tatili için Avşa Adası Tarihi Turu

İstanbul hafta sonu tatili için ziyaret edebileceğiniz Avşa Adası’nda bulunan tarihi eser kalıntıları adadaki evlerin duvarlarını, temellerini ve bahçe duvarlarını süslüyor. Bu kalıntılar Bizans mimarisinden miras olan yazılı kitabe parçaları, mezar stelleri, sütunlar, sunaklar, eski değirmenler, tarihi şaraphane kalıntıları gibi eserlerdir. Avşa Adası’nda Araplardan ve Rumlardan günümüze ulaşan tarihi eser kalmamıştır.

Avşa Adası’nda gezilmesi gereken yerlerin başlıcaları Avşa Adası Gezi Rehberi ile Yiğitler Kalesi, Şahin Tepesi, Aziz Georgios Manastırı Kütüphanesi, Ali Baba Türbesi, Avşa Adası Değirmenardı Mevkii Foto Çekinme, Türkeli Sahili, Yiğitler Köyü Şarap Fabrikası, Organik Ürünler Pazarı, Konstantin Teğesi, Aquapark, Karadut Koyu, Kadınlar Plajı, Manastır At Çiftliği, Kumtur Koyu, Çiftlik Mevkii, Mavi Koy’ dur.

Avşa Adası’nda Yemek ve Konaklama Nasıldır?

İstanbul’a yakın tatil yerleri içinde olan Avşa Adası, sahil balık restoranları ile meşhurdur. Şarabı meşhur olan Avşa Adası, midye tava ve dolması, kumrusu, açık büfe deniz kenarı kahvaltıları ve kumpir çeşitleri ile tanınır. Mangal yapılan pek çok restoran vardır. “Kendin pişir kendin ye” yapmak isterseniz apart ve pansiyon bahçeleri size bu imkânı sağlamaktadır.  

avşa adası gezi rehberi

İstanbul’a yakın yerler arasında ilk sıralarda yer alan Avşa Adası’nda ucuz fiyatlarla ekonomik bir tatil geçirmek isterseniz apart bir oda kiralayabilir ve mutfaklı oda tercih ederek yemeğinizi dışarıda yemek yerine kendi mutfağınızda yemeğinizi yapabilirsiniz.

Avşa Adası’nda yöresel lezzetler içerisinde organik zeytin ve zeytinyağı oldukça ünlüdür. Kısacası adayı ziyaret ederseniz lokma, balık, midye tava, Pavurya, organik kahvaltı ve ahtapot yemeden adadan ayrılmamalısınız.

avşa adası tatili

İstanbul hafta sonu tatili için tercih sebebi olan Avşa Adası’nda konaklama yelpazesi oldukça geniştir. Avşa Adası’nda konaklama için, otel, kiralık ev, pansiyon, motel, suit, apart bulunmaktadır. Ada, her bütçeye hitap eden konaklama fiyatları ile oldukça caziptir.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri