Hafta Sonu Tatilleri

Gönen Gezi Rehberi ile Hafta Sonu Tatili

Gönen Gezilecek Yerler

Balıkesir’in bir ilçesi olan Gönen’i, Gönen Gezi Rehberi ile gezebilirsiniz. Gönen, hafta sonu tatilleri için unutulmaz fırsatlar sunmaktadır.

Gönen Gezi Rehberi ile Hafta Sonu Tatili

İlginizi çekebilir: Avşa Adası Gezi Rehberi ile Hafta Sonu Tatili

İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında bulunan Gönen, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölgesi içinde bulunur. Kaplıcaları ile ünlüdür. Şehrin doğusunda Manyas ilçesi, kuzeydoğusunda Bandırma ilçesi bulunur.

gönen gezi rehberi

Batısında Yenice ve Biga ilçeleri, kuzeyinde ise Marmara Denizi ve Erdek Körfezi, güneyinde Balya ilçesi vardır. Gönen Gezi Rehberi ile gidebileceğiniz Gönen, Marmara Bölgesi’nin güneyinde, Balıkesir ilinin kuzey batısında yer alır.İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 33 metredir. Toplam alanı 1152 kilometrekaredir. İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında öne çıkan Gönen’de Kaz Dağları’ndan doğan Gönen Çayı, şehrin içinden geçerek Marmara Denizi’ne dökülür.

2020 yılı verilerine göre nüfusu 74.894’tür. Gönen’in geçmişte ekonomisi sadece tarım ve kaplıca turizmine dayanmaktaydı. Ancak zamanla bir sanayi kentine dönüşmektedir. Sanayileşmenin lokomotifi gıda ve deri sektörüdür. Gönen ilçesi, Bandırma – Balya yolu güzergahındadır. Balıkesir’e 135, Çanakkale’ye 140, Bursa’ya 150 kilometre uzaklıktadır.

İstanbul Hafta Sonu Tatili İçin Gönen Tarihi Turu

İstanbul hafta sonu tatili için uygun olan Gönen,  dünyaca ünlü kaplıcaları ile yabancı ve yerli turistlere hizmet veren önemli bir termal merkezidir. Kaplıcaları pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Kaplıcaların etrafında pansiyonlar ve oteller yer almaktadır.

İlçe merkezinden 10 kilometre uzakta Dağ Ilıcası olarak bilinen bir kaplıca daha vardır. İlçe merkezine 27 kilometre mesafede olan Gönen’e bağlı Denizkent deniz turizmi için cazip bir yerdir.

Gönen Dağ Kaplıcaları
gönen gezi rehberi

Gönen Kaplıcaları, 3 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Tam da bu sebeple Gönen Gezi Rehberi içerisinde ılıcaların önemi büyüktür. Gönen Kaplıcalarının yararları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır. Gönen, pek çok hastalığa iyi gelmekte olan bir şifa merkezidir. Özellikle yaz aylarında Ekşidere Köyü’nde bulunan Dağ Ilıcası görülmeye değerdir.

Dağ Ilıcası’nın üstü tamamen açıktır. Etrafı ormanlarla kaplıdır. Kış aylarında dondurucu soğuklarda dahi açık havada ılıcaya girilmektedir. Bu özellikleri ile Dağ Ilıcası büyük ilgi görmektedir.

Gönen kaplıcaları ve Dağ Ilıcası ile yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Özellikle hafta sonu kaçamakları için tercih edilmektedir. Hem mavi bayraklı plajlara hem de şifa dolu kaplıcalara sahiptir.

Alacaoluk Kalesi, Babakaya Kalesi ve Güvercinli Köprü Gönen’in çevresinde bulunan önemli tarihi kalıntılardır. Gönen Gezi Rehberi ile gezeceğiniz Gönen Balıkesir’in turistik kentleri arasındadır.

Gönen her yıl on binlerce turiste ev sahipliği yapar. İlçe sakin ve sessizdir. Hafta sonu tatilleri için iyi bir seçenektir. Gönen’de birbirinden farklı sahil ve beachler bulunur. Genellikle yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir.

Gönen Plajları

gönen gezi rehberi

Gönen sahilleri pek çok kesime hitap eder. Temiz ve eğlencelidir. Plajları mavi bayraklıdır. Gönen Gezi Rehberi ile Gönen’de bulunan başlıca plajlar şöyledir: Kumkent Plajı, Engin Kent Plajı, Denizkent Plajı, Başak Plajı, Gönen Plajı, Engin Plajı, Esinti Beach Cafe, Engin Beach, 66 Cafe Beach.

Gönen’de Yemek ve Konaklama Nasıldır?

İstanbul hafta sonu tatili için uygun seçenekler arasında olan Gönen, Gönen Gezi Rehberi yöresel lezzetleri ile de dikkat çekmektedir. Zerde tatlısı, patlıcan kebabı ve mantı meşhur olan Gönen lezzetlerindendir.

Fast food gıdalardan deniz ürünlerine kadar pek çok farklı kategoride yemeklerin sunulduğu restoranlar da ziyaretçilerin beğenisini kazanmıştır. İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında öne çıkan Gönen, sunduğu yöresel lezzetlerle de dikkat çekmektedir.

Gönen’de konaklama için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Aileler için pansiyonlar, butik oteller, otel ve moteller bulunmaktadır. Fiyatlar makuldür.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri