Hafta Sonu Tatilleri

Silivri Hafta Sonu Tatili Fırsatı ile İstanbul İçinde Dinlenin!

Silivri Gezi Rehberi

Silivri hafta sonu tatili ile şehrin kalabalığından kaçabilirsiniz ve İstanbul dışına çıkmak zorunda değilsiniz! Şimdiden iyi tatiller.

Silivri Hakkında

Silivri, İstanbul’un bir ilçesidir. Eski E-5 karayolu üzerinde bulunan Silivri ilçesi ile İstanbul merkez arasında yaklaşık 70 kilometre mesafe bulunmaktadır. Bir sahil ilçesi olan Silivri, turistlerin de yurt içinde tatil yapmak isteyenlerin de tercih ettiği yerler arasında gelmektedir. Hafta sonu, İstanbul şehrinin kalabalığından kaçmak ve daha sakin bir dinlenme alanı bulmak için Silivri tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Silivri tatili ile İstanbul içinde bir tatil fırsatı sizi bekliyor.

silivri

Antik Çağ’da bu ünlü ilçenin adı Selymbria veya Selybria olarak bilinmekteydi. Doğal bir limana sahip olan Silivri aynı zamanda eski zamanlarda önemli ticaret yollarının üzerinde olması nedeniyle önemli bir yerde durmaktadır. Traklar, Megaralılar, Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi birçok tarihte etki bırakmış büyük otorite, Silivri’de hakimiyet kurmuştur.

Silivri’nin bir diğer önemli özelliği ise sahil şerididir. Sahili ile ve uygarlıkların bıraktığı eserlerle bir cazibe merkezi haline gelmiş olan Silivri’de hafta sonu tatili fırsatı sizleri bekliyor. Gelin, Silivri hafta sonu tatili planınızı yapalım!

Silivri’ye Ulaşım

Toplu taşıma kullanacaksanız baştan uyaralım Silivri, genellikle yaz tatillerinde tercih edilen bir belde olduğu için kış aylarında toplu taşıma seferleri biraz azalıyor. Yine de Silivri hafta sonu tatili toplu taşıma ile yapılmaz anlamına gelmiyor bu. Genellikle aktarmalı yolculuk yaparak Silivri ilçesine ulaşabilirsiniz ancak bazı İETT hatlarını kullanarak doğrudan yolculuk yapabilirsiniz. Bunun yanında özel firmaların da Silivri seferleri bulunmaktadır. 300, 303 ve 303B no’lu İETT hatlarını kullanarak Büyükçekmece ve Yenibosna’dan Silivri’ye ulaşım mümkündür.

Metroyla da Silivri’ye ulaşabilirsiniz ancak daha dolaylı bir yolculuk olacaktır. M1A no’lu hattı kullanarak Yenibosna’da indikten sonra 303 no’lu Silivri – Yenibosna hattını kullanarak Silivri’ye aktarmayla ulaşabilirsiniz.

Özel aracınızda Silivri hafta sonu tatili fırsatına erişmek daha kolay. Tabelaları takip ederek bulunduğunuz yerlerden Silivri’ye ulaşabilirsiniz.

Silivri Hafta Sonu Tatili Sırasında Gezilecek Yerler

Silivri gezisi ile İstanbul’un kalabalığından kaçıp daha sakin zamanlar geçirerek dinlenmeniz mümkün ancak dinlenirken görebileceğiniz yerlere gitmenin de hiçbir sakıncası yok. İşte Silivri’de gezebileceğiniz yerler:

Silivri Sahili
Silivri sahili üzerinde yapabileceğiniz birçok şey var. Sahilin bir kısmı restoranlar, kafeler ve çay bahçeleri bulunuyor. Bunun yanında sahildeki mekanların olduğu alan, Silivri’nin gece hayatının kalbi durumunda. Sahil kesimindeki barlarda eğlenebilirsiniz. Aynı zamanda yemek yemek isterseniz ve çay kahve içmek isterseniz birçok yer bulunuyor.

İskeleden tekne kiralayarak balığa çıkmak da Silivri hafta sonu tatili sırasında yapabileceğiniz aktivitelerden bir tanesi. Silivri sahilindeki köprüden sonra genellikle yaz aylarında daha aktif olan ikinci bir kısım vardır. Belli zamanlarda köprüden sonraki kısımda lunapark ve sergiler kurulmaktadır. Yaz aylarına denk gelirseniz burayı da görmelisiniz.

Sahilde bir diğer yapabileceğiniz şey ise sahil kenarındaki çimenlerin üzerindeki armut koltuklara oturarak çay ve kahve içmek olabilir. Burada arkadaşlarınızla ve ailenizle muhabbet edebilir, kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

silivri hafta sonu tatili

Mustang Range Binicilik Kulübü
Silivri hafta sonu tatili
sırasında yapabileceğiniz etkinliklerden bir diğeri de biniciliktir. Alibeyköy’de bulunan Mustang Range’e giderek burada at binebilir ya da atları görebilirsiniz. Bu kulüp içerisindeki binicilik faaliyeti eğitmenlerle beraber olacağı için at binmek çok daha zevkli hale gelecek. Şimdiden iyi eğlenceler!

silivri hafta sonu tatili

Mimar Sinan Köprüsü
2006 senesine kadar taşıtların geçmesine izin verilen köprünün 1568 yılında yapımına başlandığı düşünülmektedir. Net bir tarih olmamakla beraber birçok kere köprü üzerinde yenileme çalışması yapılmıştır. Eski İstanbul-Edirne yolunun bağlantı noktası olan ve kilit bir konumda olan Mimar Sinan Köprüsü, Silivri Çayı üzerinde bulunmaktadır.

Tarihi yapıları merak ediyorsanız Silivri hafta sonu tatili sırasında Mimar Sinan Köprüsü’nü görebilirsiniz.

Hafta Sonu Tatili Fırsatı ile Şehirden Kaçış Rotanız Hazır!

Klassis Golf Kulübü
Türkiye’nin ilk PGA sertifikalı golf kulübüdür. 1700 dönümlük bir alana ve 18 adet çukura sahip olan Klassis, Silivri’ye gelmişken görmeniz gereken yerlerden. Golf oynamayı seviyor olabilirsiniz ya da golf oynamayı merak ediyor olabilirsiniz. Bunların hepsi için Klassis Golf Kulübü’ne uğrayabilir ve Silivri hafta sonu tatili sayesinde yeni deneyimler yaşayabilirsiniz.

Klassis-Golf-Kulubu

Silivri Plajları
Silivri’ye denize girilebilecek sezonda geldiyseniz, plajlarını görmelisiniz. Silivri ilçesi içerisinde başka beldelerde olsalar da yakın olan plajlara ulaşarak denize girebilirsiniz. Silivri ilçe merkezinde olan Silivri Plajı, ulaşması en kolay plajdır. Bunun yanında Gümüşyaka Plajı, Semizkum Plajı ve Papatya Plajı da gidebileceğiniz plajlar içerisindedir.

Bu içeriğimizde Silivri hakkında genel bilgiler verilmiş ve Silivri’de gezip görebileceğiniz yerler listelenmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içeriklerimiz için GeziLinki’nin YouTube kanalına da göz atabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek bir başka hafta sonu tatili fırsatı: Acarlar Longozu Hafta Sonu Tatili Fırsatı

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri