Hafta Sonu Tatilleri

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler: Eceabat Hafta Sonu Tatili

Eceabat Gezi Rehberi

İstanbul’a yakın gezilecek yerler içinde bulunan Çanakkale Eceabat’ta hafta sonu tatili yapabilirsiniz! Şimdiden iyi tatiller!

Eceabat Hakkında

İlginizi çekebilir: Çanakkale’de Güzel Bir Gün: Babakale Gezisi

Eceabat, Çanakkale Boğazı’nın sahil kenarında kurulu olan bir alandır. Aynı zamanda bir ilçe olan Eceabat’ın eski adı ise Maydos’tur. Hafta sonu tatili için tercih edilebilecek İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasındadır. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak için gelin Eceabat’ı tanıyalım!

eceabat

Burası eski dönemlerde bir kent olarak kurulmuştur. Maydos ismiyle bilinen kentin kurucuları ise tarihçi Strabon’a göre Lesboslulardır. Lesboslular, şimdiki Yunanistan’ın Ege Denizi’nin kuzeydoğusundaki Middili adasında yaşamış insanlardır. Lesboslulardan sonra Eceabat’a Persler, Atinalılar, Spartalılar ve Roma hükmetmiştir. 1354 yılında Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa, Eceabat’ı Osmanlı topraklarına katmayı başarmıştır. Bu kadar kültüre ev sahipliği yaptıktan sonra Eceabat’ın tarihi dokusunun kuvvetini görebiliriz. Tam da bu sebeple hafta sonu tatili için İstanbul’a yakın gezilecek yerler arıyorsanız Eceabat’ta bolca göreceğiniz yer var.

Eceabat’a Ulaşım

Hafta sonu için Eceabat’ı tercih etmeye karar verdiyseniz İstanbul ile Eceabat arasının 304,2 km olduğunu bilmelisiniz. Eceabat’a gelmek için İstanbul’dan kalkan otobüslere binip Çanakkale’ye gelebilirsiniz. Daha sonra Çanakkale-Eceabat arasında düzenlenen feribot seferleri ile Eceabat’a ulaşabilirsiniz.

Başka şehirlerden Eceabat’a gelmek için otobüs veya uçak kullanabilirsiniz. Yine Çanakkale merkezden Eceabat’a rahatlıkla ulaşılabilir.

Eceabat Hafta Sonu Tatili Sırasında Görülecek Yerler

İstanbul’a yakın gezilecek yerler içerisinde en iyi seçenekleri belirleyip sizlere sunmaya devam ediyoruz. Eceabat’ta hafta sonu tatili yapmak istiyorsanız, görülecek yerleri sizler için derledik. Şimdiden iyi tatiller!

Conkbayırı

Savaşın başladığı ilk alanlardan biri olarak tarihi dokusuyla Conkbayırı, insanlar için cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Eceabat’ta hafta sonu tatili yaparken Düz Tepe bölgesinin kuzeyindeki Kemal Dere yamacı, Conkbayırı’na ev sahipliği yapıyor. İlçe merkezinden kalkan minibüslerle Conkbayırı’na 15 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

eceabat hafta sonu tatili

Kabatepe Orman Kampı

İlçe merkezine 11 kilometre mesafede bulunan Kabatepe Orman Kampı, Anzak Koyu’nun güneyinde bulunuyor. Denizin kıyısında bulunan kampın bir tarafı da yeşilin en güzel tonlarını barındırır. Doğayla iç içe bir hafta sonu tatili için Kabatepe Orman Kampı’nı da tercih edebilirsiniz.

eceabat hafta sonu tatili

Kilitbahir Kalesi

1462 yılında düşman ve ticaret gemilerini kontrol altına almak için II. Mehmet (Fatih) tarafından yaptırılmış olan Kilitbahir Kalesi, Eceabat merkeze 4 kilometre mesafede bulunur. Rahatlıkla gidebileceğiniz kaledeki tarihi atmosfer ve detaylar sizleri büyüleyecek.

istanbul'a yakın gezilecek yerler

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Eceabat’ta hafta sonu tatili yapacaksanız mutlaka, ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı görmeyi unutmayın. Savaşın yapıldığı yer üzerine kurulu olduğu için anıtlar ve mezarlarla dolu olan Milli Park, savaşta hayatını kaybeden askerlerin hatırasını yaşatmak amacıyla yapılmıştır.

Yalnızca Türk askerlerine değil, savaşta hayatını kaybeden millet ayırmaksızın her askere adanmıştır. İstanbul’a yakın gezilecek yerler içinde kuşkusuz sizi en çok etkileyecek yerlerden biri!

istanbul'a yakın gezilecek yerler

Çanakkale Şehitleri Anıtı

41 metre yüksekliğine sahip yapı, Çanakkale Boğazı’nın uç bölümünde bulunur. Eceabat’ın Hisarlık Tepesi üzerinde konumlanmıştır. 1915 yılında hayatını kaybeden şehitlerimizin anılarını onurlandırmak için yapılmış anıt İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde olmayı hak ediyor!

çanakkale şehitleri anıtı

Eceabat’ta Hafta Sonu Tatili Yapacaklar İçin Detaylar

Eceabat içinde olmasa da yakın çevresinde gezebileceğiniz daha birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: Bigalı Köyü, Küçük Arıburnu, 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, Tekke Koyu, Sestos Kalesi gibi yerler de bulunur. Aynı zamanda Zargana plajı, Eceabat halk plajı gibi plajlarda da denize girip tatilinizi değerlendirebilirsiniz.

İstanbul’a yakın gezilecek yerler arıyorsanız Eceabat, tarihi ve doğasıyla Çanakkale’nin en iyi ilçelerinden bir tanesi. Şimdiden iyi tatiller!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri