MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Sapanca Gezilecek Yerler: Gezginlere Doğal Güzelliklerle Dolu Eşsiz Bir Rota

Sapanca Gezi Rehberi

Sakarya’nın en turistik ve en gözde ilçelerinden biri olan Sapanca, gezilip görülmesi gereken önemli rotalar arasında yer almaktadır. Gerek İstanbul’a olan yakınlığı gerekse de tarihi ve turistik yerlerinin çeşitliliği ile her yıl on binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Sapanca’da turistik faaliyetler oldukça gelişmiştir. Konaklama olanaklarının çeşitliliği ile de dikkat çekmektedir. Sapanca gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak Sapanca Gölü, Maşukiye, Kartepe gibi yerler gelir. Ancak Sapanca, çok daha fazlasıdır. İşte Sapanca’da gezip görebileceğiniz başlıca yerler…

Sapanca Tarihi

Bilinen en eski yazılı kaynaklarda, bölgenin milattan önce 1200 senesinde Frigyalıların yerleşim yeri olduğu yazmaktadır. Milattan sonra 378 senesinde ise Bitinya Krallığı tarafından ele geçirildiği ve burada yaşam sürdükleri bilinmektedir. Sapanca tarih boyunca; Siphonensis Lacus, Buanes, Sofhan ve Sofhange gibi isimlerle anılmıştır. 1075 tarihinde bölgede Anadolu Selçukluların yerleşmesi ile de Ayan ve Ayanköy olarak anılmaya başlanmıştır.

Sapanca’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Sapanca Gölü

Sapanca Gezilecek Yerler

İlçe merkezinin yaklaşık 2 km uzağında yer alan Sapanca Gölü, şehrin en popüler turistik noktaları arasındadır. Doğa içerisinde vakit geçirmek isteyenler için güzel bir seçenek olacaktır. Göl çevresinde yürüyüş, koşu ve bisiklet alanları vardır. Aktivite bakımından çeşitlilik sunmaktadır. Dilerseniz göl bisikletine de binerek çevreyi daha yakından gezip görebilirsiniz. Göl etrafında çok sayıda bank, kafe ve oturulacak çim alanlar vardır. Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte, özellikle de hafta sonlarında vakit geçirecek sakin bir ortam arıyorsanız tercihiniz Sapanca Gölü olabilir.

Maşukiye

Sapanca Gezilecek Yerler

Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı bir belde olsa da Sapanca’ya da yalnızca 10 km uzaklıkta yer aldığından Sapanca gezilecek yerler içerisinde Maşukiye de yer almaktadır. Dere kenarlarında ahşap oturma alanlarında hizmet veren balık restoranlarıyla, seyir teraslarıyla, dağ eteklerindeki doğasıyla hayran bırakan yaylalarıyla Maşukiye mutlaka gezip görmeniz gereken bir alandır. Alanda yürüyüş yerleri, ATV safari alanları bulunmaktadır. Yılın her günü ve saati açıktır. Girişler ise ücretsizdir.

Kırkpınar

Sapanca Gezilecek Yerler

1864 senesinde Kırkpınar bölgesine Çerkezler göç etmiş ve burayı yerleşim yeri olarak kabul etmişlerdir. Nüfusu, o dönemlere göre kısmen daha az olsa da hala Çerkezler yoğunluktadır. Kırkpınar yemyeşil bitki örtüsü, huzur dolu sokakları, geniş bahçeli evleri, turistik yerleri ve parklarıyla ideal bir gezi rotasıdır. Bölgenin en gözde parkı Bağdat Caddesi üzerinde yer almaktadır. Bu cadde tıpkı İstanbul’daki Bağdat Caddesi gibi oldukça hareketlidir. Sosyalleşmek, yöreye özgü lezzetler denemek, alışveriş yapmak için tercih edilebilir. Eğer bir şeyler yemek isterseniz Natural Park içerisindeki restoranları tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak göl kıyısındaki mekanlar da oldukça başarılıdır. Sapanca ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda olup şehir merkezine ise 16 km uzaklıktadır.

Kartepe

Sapanca Gezilecek Yerler

Maşukiye’yi gezdiyseniz Kartepe’yi de mutlaka gezip görmelisiniz. Kartepe sadece kayak merkeziyle ünlü değildir. Burada piknik ve kamp yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Dağ yaylalarında piknik yapabilir, kamp ekipmanlarınızı götürerek kamp atabilir ve huzurlu bir kaçamak yapabilirsiniz. Kış aylarında geldiğinizde kayak yapabilir, ekipmanlarınıza güveniyorsanız kamp atabilirsiniz. İlkbahar aylarında ise buradaki yaylalar tamamen yemyeşil bir bitki örtüsüyle kaplanmaktadır. Doğayla iç içe vakit geçirmekten hoşlananlar için Kartepe güzel bir alternatif olarak düşünülebilir.

Ormanya Tabiat Parkı

Sapanca Gezilecek Yerler

Sapanca gezilecek yerler denildiğinde akla gelen bir diğer yer ise Ormanya Tabiat Parkı’dır. Burası Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı olsa da Sapanca ilçe merkezinden yalnızca 15 km uzaklıkta yer almaktadır. 2 bin dönümlük bir arazi üzerinde yer alan Ormanya, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkıdır. Aynı zamanda dünyanın da en büyük 4. doğal yaşam alanıdır. İçerisinde hayvanat bahçesi, kamp alanları, piknik yerleri, doğa parkurlar, kuş gözlem alanları gibi çeşitli kompleks alanlar bulunmaktadır. Çevre illerden de özellikle karavan kampı için rağbet görmektedir. Alanda hem karavan hem de çadırlar için ayrılmış özel bölümler bulunmaktadır. Elektrik, tuvalet, duş, bulaşık ve çamaşır yıkama olanakları da mevcuttur. Ormanya Tabiat Parkı için girişler ücretsizdir.

Sapanca Yeme İçme

İlçede çok sayıda Boşnak, Çerkez ve Karadeniz kökenli halk yaşamaktadır. Bu durum Sapanca’nın mutfak kültürünün gelişmesinde etkin bir rol oynamıştır. İlçede ilk denemeniz gereken lezzet Sapanca Gölü kenarında bir alabalık olmalıdır. Bunun haricinde pazı tava, balkabaklı gözleme, incir uyutması tatlısı da denenebilecek diğer lezzetlerdir.

Sapanca Konaklama

İlçede konaklayabileceğiniz her bütçeye hitap edebilecek konaklama yerleri bulunmaktadır. Butik oteller, bungalov evler, 5 yıldızlı oteller ve günübirlik daireler seçenekler arasındadır.

Sapanca Ulaşım – Sapanca’ya Nasıl Gidilir?

Sapanca Gezilecek Yerler

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 17 kilometredir. Bununla birlikte Sapanca; İstanbul’a 130 km, Kocaeli’ye 45 km, Yalova’ya 90 km ve Ankara’ya 300 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Sakarya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Sapanca tanıtılmıştır. Siz de Sapanca’yı gezip görmek ve farklı yerler keşfetmek istiyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri