ÇanakkaleDini-Kültür TurlarıMarmara

Gülpınar Köyü Apollon Smintheion – Gülpınar’a Nasıl Gidilir?

Gülpınar Köyü Gezi Rehberi

Gülpınar Köyü, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir tatil bölgesidir. Apollon Smintheion Kutsal Alanı köy sınırları içerisindedir.

Gülpınar Köyü taş evleri, eşsiz doğası ve denizi ile huzur arayan tüm tatilcileri kendisine çeken bir bölgedir. Bölge hem tarih tatili hem de deniz tatili yapmak isteyenler için eşsiz bir yerdir. Öte yandan Gülpınar’ın bulunduğu bölge birçok önemli tatil bölgesine çok yakındır.

Gülpınar’ geldiğinizde isterseniz denize girip zamanınızı sahilde güneşin altında geçirebilirsiniz. Eğer sadece bu plan size cazip gelmediyse dağları ve tepeleri gezebilir, sanat galerilerini turlayabilir ve önemli tarihi kalıntılara uğrayabilirsiniz.  

Bölge ayrıca Çanakkale’yi bisikletle gezenlerin de uğrak noktasıdır. Gülpınar Asos’a yakın olduğu için ve yolları unutulmaz manzaralara ev sahipliği yaptığı için motorcular ve bisikletçiler Gülpınar yolunu tercih ederler.

Öte yandan hafta sonu ve yaz aylarında köyde 17 plakadan çok İzmir ve İstanbul plakaları görülür. Ayrıca cumartesi günleri bölgenin en büyük pazarlarından birisi burada yapılır. Yörük teyzeler buraya gelir ve doğal ürünlerini satarlar.

GÜLPINAR SAHİLİ / PLAJI

Gülpınar sahilinde birçok plaj bulunmaktadır. Bu plajlar çoğunlukla halk plajlarıdır. Öte yandan çevrede sessiz sakin koylar bulunmaktadır. Son yıllarda Kurbağalar Bölgesi oldukça fazla turist çekmektedir. Gülpınar’a gelmeden 5 kilometre önce Kurbağalar sapağı bulunmaktadır. Oradan girildiğinde sizi havuz gibi bir deniz beklemektedir.

APOLLON SMİNTHEUS KUTSAL ALANI

Apollon Smintheus (Farelerin Efendisi) Kutsal Alanı veya Apollon Smintheus Tapınağı olarak bilinen yer Gülpınar’dadır. Tapınağın bulunduğu bölgede yerleşim milattan öncelere dayanmaktadır. Apollon Smintheus Tapınağı’nda Homeros’un İlyada Destanı’nı betimleyen kabartmalar vardır. Troya medeniyetinde bölge Athena Tapınağı’ndan sonraki en kutsal yerdir. Öte yandan Apollon Smintheus çiftçileri fare akınlarından koruduğuna inanılan bir tanrıdır.

GÜLPINAR’A ULAŞIM VE KONAKLAMA

Gülpınar’a ulaşmak oldukça kolaydır. Bölgeye Balıkesir, İzmir, Çanakkale ve İstanbul’dan otobüsler vardır. Kendi aracınız ile gitmek isterseniz Ayvacık üzerinden gidebilirsiniz. Öte yandan Çanakkale merkezde bulunan otogardan Ayvacık’a. Ayvacık’tan da Gülpınar minibüsüne binebilirsiniz.

Bölgede az sayıda büyük otel vardır. Gülpınar’da ise daha çok küçük oteller ve pansiyonlar faaliyet yürütmektedir. Öte yandan çevrede tatilciler için güzel çadır kamp alanları vardı. Oldukça ucuz alan bu alanlarda kamp yapabilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

Ayrıca bölgenin Asos, Babakale ve Behramkale gibi yerlere yakın olması tatilinizi zenginleştirecektir. Bölgedeki antik kentler ziyaret edilebilir, deniz kıyısı takip edilerek küçük ama güzel tatil yerleşimlerini ziyaret edebilir buralardaki lezzetlerden tadabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu