Dini-Kültür Turları

Emir Sultan Türbesi: Peygamber Soyundan Gelen Sultan

Emir Sultan Türbesi Nerede?

Emir Sultan Türbesi manevi turu kapsamında ziyaret edilen türbe, Emir Sultan Hazretleri’ne aittir. Bursa ili, Yıldırım ilçesinde bulunmaktadır.

Emir Sultan Türbesi

Emir Sultan Hazretleri, üç Osmanlı Sultanı zamanında yaşamıştır. Sufilikte veli makamına ulaşmıştır. Peygamber soyundan geldiği için “Emir”, gönülleri fethettiği için de “Sultan” unvanlarını almıştır. Türbe, Emir Sultan’ın eşi Hundi Hatun tarafından yaptırılmıştır.

Kültür turları arasında önemli bir yere olan türbe, sahip olduğu manevi değerler ile zamanımıza kadar ulaşmıştır. Özenle muhafaza edilmektedir. Özellikle dini günlerde, yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Emir Sultan Türbesi 08.00 ile 17.00 saatleri arası ziyaret edilmektedir. Giriş ücreti alınmamaktadır. Türbe, Emir Sultan Külliyesi içindedir. Hemen yanında Emir Sultan Camisi bulunmaktadır.

emir sultan türbesi

Emir Sultan’ın türbesi, şehrin merkezi konumunda bulunmaktadır. Bu nedenle ulaşım kolaydır. Pek çok toplu taşıma aracı bulunmaktadır. Ancak özel araç ile gelindiğinde park sorunu yaşanmaktadır.

Emir Sultan Türbesi, Bursa’da gezilecek yerler arasında ilk sırada yar almaktadır. Dini turlar içinde olan türbeye, yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi göstermektedir. İstanbul’da bulunan Eyüp Sultan Türbesi’nden sonra en çok ziyaret edilen türbeler arasında ikinci sırada yer almaktadır.

İlginizi çekebilir: Hacı Bayram-ı Veli Türbesi: Bayramîyye’nin Kurucusu

Emir Sultan’ın türbesi manevi turu çerçevesinde ziyaret edilen türbe, Bursa’nın simgelerindendir. Dini turlar arasında öncelikli ziyaret yerlerindendir. Sünnet olacak çocuklar önce buraya getirilmektedir. Türbede Emir Sultan Hazretleri’nin ruhuna dua ettirilmektedir.

Türbede Emir Sultan Hazretleri’nin eşi Hundi Hatun, oğlu Emir Ali ve iki kızının sandukaları da bulunmaktadır. Yaşadığı dönemin önemli bilginleri arasında olan Emir Sultan, Bursa’ya 1391 yılında gelmiştir.

Manevi Turlar İlgililerini Tarihle Buluşturuyor!

Emir Sultan Türbesi manevi turu kapsamında ziyaret edilen türbenin ilk yapılan hali günümüze dek gelememiştir. Türbe bugünkü haline 1868 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan yenileme ile gelmiştir. Maneviyatını koruyan türbenin giriş kapısı doğu yönündedir. Kapının olduğu duvar dışındaki tüm duvarlarda yuvarlak kemerli büyük bir cam bulunur.

emir sultan türbesi

Kültür turları içinde gezilecek yerler arasında bulunan Emir Sultan Türbesi sekizgen bir plana sahiptir. Üzerinde bir kubbe bulunmaktadır. Bu türbenin Sultan Abdülaziz tarafından yenide yaptırıldığını anlatan on sekiz beyitlik bir yazı bulunmaktadır. Bu yazı içeriye bakılan pencerenin üzerindedir. Onun üstünde de padişahın tuğrası vardır. Türbe manevi değerinin yanı sıra mimari yapısı ile de ilgi görmektedir.

Emir Sultan Hazretleri Osmanlının kuruluş devrinde yaşamıştır. Tefsir, kelam ve hadis alimidir. Asıl ismi Muhammed bin Ali el-Buhari, lakabı da Şemsüddin olarak bilinmektedir. 1430 yılında veba hastalığından Bursa’da vefat etmiştir. Daha fazla gezi ve tatil önerisi için Gezilinki Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu yazımızda ilginizi çekebilir: Simge Altındağ Konseri Ücretsiz – Ulus Simge Konseri

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri