Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Rahmi Koç Müzesi: Endüstriyel Mirasın Aynası

Rahmi Koç Müzesi Gezi Rehberi

Rahmi Koç Müzesi, sanayi müzesi kategorisinde sizleri bekliyor. Eşsiz makinaların arasında bir zaman yolculuğu için Koç Müzesi sizlerle.

Koç Müzesi Hakkında

Rahmi Koç Müzesi, ünlü iş adamı Rahmi Koç’un desteği ile 1994 yılında açılmış ve sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk müzelerdendir. Türkiye içerisinde benzerinin oldukça az olmasından dolayı önemli bir yerde durmaktadır. Tüm adı Rahmi M. Koç Müzesi olsa da halk arasında müzeye Rahmi Koç Müzesi denilmektedir. Kategorisi ise sanayi müzesidir. Koç Müzesi, İstanbul’da yer almaktadır ancak aynı zamanda Ankara ve Cunda’da da faaliyet göstermektedir. Endüstriyel mirasın aynası olan müzede sanayi tarihinin yanında organizasyonlar, konserler ve özel sergiler de sık sık görebileceğiniz etkinliklerden. Buradaki özel sergilerden belki de en ilgi çekici olanı da 2006 yılının sonuna doğru müze içinde açılan “Leonardo: Evrensel Deha Sergisi” adlı sergidir. Bu sergide Leonardo da Vinci’nin çizimlerinden oluşturulan makine örneklerinin sergilenmiştir.

rahmi koç müzesi

Koç Müzesi içinde denizaltı, feribot, gemi, uçak, lokomotif ve tramvay modelleri gibi gerçek boyutlu binlerce eser sergileniyor. Müze, 3 bölümden oluşuyor. Lengerhane, Tersane ve dış mekân sergi alanı. Lengerhane bölümü, Osmanlı’nın en bilinen Lengerhanelerinden biri olan Hasköy’deki binanın ta kendisidir. 1996’dan beri bu tarihi bina Rahmi Koç Müzesi içindeki bölümlerden birini oluşturmaktadır. Rahmi Koç galerisinin de içinde bulunduğu bir diğer bölüm ise Tersane bölümü. 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından vapurların bakım ve onarımı için yapılmış olan Tersane bölümünde birçok ilginç eser bulunmaktadır. Koç Müzesi içindeki son bölüm ise dış mekân sergi alanı. Dış mekân sergi alanı Haliç kıyısında bulunur ve burada konferans salonu ve başka eserler mevcuttur.

Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri Nedir?

Koç Müzesi hafta içi salı-cuma açık oluyor. Hafta sonu ise cumartesi günü de pazar günü de ziyarete açık. Pazartesi müze kapalı oluyor. Hafta sonu ziyaret saatleri: 10.00 ve 18.00 arası iken hafta içi ziyaret saatleri ise 10.00 ve 17.30 arasıdır. Dini Bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleri müze kapalıdır.

Koç Müzesi ziyaretinizi gerçekleştirecekseniz müzenin ana sitesinde yer alan fiyat listesi şu şekilde:

  • Yetişkin: 30 TL
  • Öğrenci: 15 TL
rahmi koç müzesi

Denizaltı içine girmek isterseniz ayrı bir bilet almanız gerekiyor. Denizaltı giriş biletleri:

  • Yetişkin: 15 TL
  • Öğrenci: 10 TL

Havanın durumuna göre tekne turları da düzenlenen etkinliklerden. Rahmi Koç Müzesi turunuz sırasında tekne turuna denk gelirseniz bilet fiyatları şu şekilde:

  • Yetişkin: 15 TL
  • Öğrenci: 10 TL

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu