Günübirlik Geziler

Behramkale Günübirlik Gezi Fırsatı: Assos’ta Gezinti!

Behramkale Köyü Gezi Rehberi

Behramkale Köyü Hakkında

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan Behramkale aynı zamanda Behram veya Assos adıyla da bilinir. Ayvacık ilçe merkezine 17 kilometre mesafede bulunan Behramkale günübirlik gezi, yaz tatilleri gibi etkinlikler için tatilcilerin tercih ettiği yerlerden biridir. Bölgenin güzellikleri bir yana tarihi özellikleri de burayı ziyaret edenleri büyüleyen etkenler arasında.

Günübirlik gezi, günümüzdeki zaman sıkıntısını aşarak insanların görmek istedikleri yerlerin en azından bir kısmını ziyaret edebilmelerini sağlıyor. İstanbul’a yakın günübirlik gezi rotaları içinde sık sık tercih edilen Çanakkale ilindeki Behramkale ise, ziyaretçilerini bekliyor!

Assos; tarih boyunca Lidya, Pers, Pergamon ve Roma’nın hüküm sürdüğü önemli bir uygarlık bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Antik Çağ’da Troas olarak adlandırılan bölgenin güney ucunda, Midilli adasının karşısına denk düşen alanda kurulmuştur. Fakat Orta Çağ’a gelindiğinde bu yerleşim bölgesi terk edilmiştir. Terk edilmiş bir bölge olarak dururken Amerikan Arkeoloji Enstitüsü’nün yaptığı kazılar sırasında keşfedilmiştir. 1880 ve 1883 yılları arasında yapılan kazılarda Behramkale’nin keşfedilmesini Francis H. Bacon sağlamıştır.

behramkale günübirlik gezi
Behramkale Köyü

Tarihi önemi olarak Behramkale, yani eski adıyla Assos’tan Roma, Lübnan, Suriye ve Yunanistan’a ihraç edilen andezit taşından lahitleri gösterebiliriz. Terk edilmeden önce bu alanlarda oldukça ün salmıştır. Ayrıca Aristo’nun Assos topraklarında yaşayıp burada bir felsefe okulu kurmuş olduğu da bilinenler arasında.

Behramkale, günübirlik gezi için İstanbul’a yakın çekici bir tercih. Siz de günübirlik Behram gezisi planlarınızı yapın ve yolculuk başlasın!

Behramkale Günübirlik Gezi: Ulaşım

Eğer İstanbul’dan yolculuk edecekseniz Çanakkale Boğazı’nı geçmeniz gerekecek. Bunun için de İstanbul’un farklı noktalarından feribot kullanarak boğazı geçebilirsiniz. Karşıya geçtikten sonra ise Ezine-Ayvacık rotasını kullanarak yaklaşık 1 saat içerisinde Behramkale’ye ulaşabilirsiniz.

Günübirlik Behramkale gezisi için özel aracınızla yolculuk edecekseniz İstanbul’dan Behramkale’ye ulaşmanız yaklaşık 5 veya 6 saatinizi alacaktır. Başka şehirlerden yolculuk yapıyorsanız Çanakkale’ye vardıktan sonra Ezine-Ayvacık yolunu takip edebilirsiniz.

Behramkale Günübirlik Gezi Fırsatı

Behram, günübirlik geziler için tercih edilen alanlardan yalnızca bir tanesi. Ait olduğu Çanakkale ilinin güzellikleri bir yana bu bölge birçok medeniyete yuva olmuştur. Bu sebeple Behramkale’de günübirlik gezinizi değerlendirmek için Assos Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi MÖ 6. yüzyıla dayanan Assos Antik Kenti, önemli bir tarihi yapı. 3200 metre uzunluğa ve 20 metre yüksekliğe sahip MÖ 4. yüzyıla ait olan surları, anıtsal özellikler taşıyan mezarlara ev sahipliği yapan nekropolü ile Assos Antik Kenti günübirlik gezi için harika bir durak!

behramkale günübirlik gezi
Assos Nekropolü

Aynı zamanda Assos Antik Kenti Ören Yeri içerisindeki Athena Tapınağı da bölgenin sembolik yapılarından. Arkaik Dönem içerisinde Anadolu’da Dor düzenindeki tek ve ilk tapınak olma özelliğine sahip Athena Tapınağı, sütunları üzerindeki Herakles hikayesiyle biliniyor. Bu sütunların üzerindeki kabartmaların bazıları Boston Müzesi, Louvre Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi dünyaca ünlü müzelerde sergilenmekte.

Assos Antik Kenti dışında Behramkale günübirlik gezi fırsatınızı Antik Liman’ı ve onun üzerinde yükselen Behramkale sokakları ile değerlendirebilirsiniz. Turistik bir köy olan Behramkale’nin sokaklarında yeni lezzetler deneyimleyebilir, güzel manzaralar yakalayabilir, birçok el tezgahından hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

behramkale günübirlik gezi
Athena Tapınağı

Assos tarafına geldiyseniz bölgeye yakın koyları kullanarak günübirlik gezi deneyiminize yaz tatili havası katabilirsiniz. Behramkale-Babakale rotasını takip ederseniz 4 kilometre sonra ulaşabileceğiniz Assos Yeşil Liman el değmemiş koylardan bir tanesi. Burası dışında yine Behramkale’ye yakın -7 kilometre- Koruoba Koyu, Sivrica Koyu, Sokakağzı Koyu, Babakale Akliman Koyu gibi koylarda denize girebilirsiniz.

Behramkale günübirlik gezi fırsatı sizleri bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekebilir: İstanbul’un Beykoz İlçesi: Poyrazköy Günübirlik Geziler

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri