ÇanakkaleDini-Kültür Turları

Seddülbahir Bölgesinde Gezilecek Yerler – Seddülbahir Nerede?

Seddülbahir Gezi Rehberi

Seddülbahir koyları ile ünlü bir bölgedir. Yerleşim yeri Çanakkale‘nin Eceabat ilçesine bağlı bir köydür. Bölge Çanakkale Savaşı’nda kritik rol oynamıştır.

Seddülbahir bölgesi, Gelibolu Yarımadası içerisinde gezilecek tarihi yerleri, koyları ve hüzünlü tarihi ile Türkiye için önemli bir yerdir. Bölgeyi her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret etmektedir.

Seddülbahir bölgesi Çanakkale Boğazı’nın Avrupa yakasında ve Gelibolu Yarımadası’nın en güney uç noktasında yer almaktadır. Burada bulunan Ertuğrul Koyu ile yan yanadır. Bölge Eceabat ilçesine ise 32 kilometre uzaklıktadır. Düşman kuvvetlerinin Gelibolu çıkarmasında şiddetle taarruz ettiği bölgeyi Mehmetçik canı pahasına korumuş ve bu toprakların her karışı Mehmetçik’in kanı ile sulanmıştır. Öte yandan bölgede bulunan Seddülbahir Kalesi’nde de restorasyon çalışmaları başlatılmıştır.

SEDDÜLBAHİR BÖLGESİNDE GEZİLECEK YERLER

Seddülbahir alan olarak küçük, doğal güzellikler bakımından zengin, koylarla çevrili bir yerdir. Genelde sessiz sakin olan bu balıkçı köyünün sahilinde kale bulunmaktadır. Köyde ayrıca Çanakkale savaşı döneminden kalan özel bir müze de yer almaktadır. Köyün sağ tarafında Yahya Çavuş anıtı, Ertuğrul tabyası ve Helles anıtı gezilebilir. Öte yandan bölgenin en unutulmaz yeri Çanakkale Şehitleri Anıtı’dır.

Seddülbahir Kalesi ile Ertuğrul tabyası arasında kalan koy, Ertuğrul koyu ya da V Beach olarak adlandırılır, deniz kenarında V Beach mezarlığı (Dublin Fusiliers) vardır. Yine köyün çevresinde bir kaç ufak koy bulunmakta ve buralardan denize girilmektedir. Ayrıca köyün içindeki Ertuğrul koyu ise denize girmek için en çok tercih edilen yerdir. Öte yandan köye gelmeden sol tarafta abideye doğru döndüğünüzde ise Morto koyunu göreceksiniz.

SEDDÜLBAHİR KALESİ

Seddülbahir bölgesinde gezilecek yerlerden birisi olan Seddülbahir Kalesi turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir yerdir. Kale Çanakkale Boğazı’nın girişini savunmak amacıyla Anadolu yakasındaki Kumkale ile birlikte 1659 yılında inşa ettirilmiştir. Seddülbahir’in inşası, Venediklilerle Girit Adası üzerinde süregelen uzun savaşın yeniden başlaması ile birlikte, Kilitbahir ve Kale-i Sultaniye’nin Boğaz savunması için yetersiz kaldığı düşünüldüğü için başlatılmıştır. Bu sebeple, karşı kıyıdaki Kumkale ile birlikte Seddülbahir Kalesi, Venediklilerin Boğaz saldırılarının karşılandığı ilk savunma hattını oluşturmak amacı ile inşa ettirilmiştir. IV. Mehmet’in annesi, Hatice Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Turhan Sultan’ın vakfiyesinde Seddülbahir Kalesi’nin kuruluş aşaması ile ilgili bilgilere ulaşmak mümkündür.

SEDDÜLBAHİR ÇIKARMASI

Çanakkale Savaşı’nın bir parçası olan Seddülbahir Çıkarması, 25 Nisan 1915 tarihinde bölgeye beş ayrı noktadan yapılmıştır. Türk ve düşman kuvvetleri bölgede ağır kayıplar vermiştir.

Sonuç olarak Haziran ayının sonlarında Osmanlı güçleri ilerlemeyi durdurmuş ve çıkarma başarısız olmuştur. Daha sonra bu bölgede savaşın sonuna kadar kısıtlı ve etkisiz siper çatışmaları devam etmiştir.

SEDDÜLBAHİR ULAŞIM VE KONAKLAMA

Bölgeye Çanakkale merkezden kalkan arabalı feribotlar ile gelinebilmektedir. Ancak kendi arabanız yoksa gezme olanağınız zor olacaktır. Bölgede çok fazla tur şirketi vardır. Yaklaşık 120 TL’ye bütün gün Gelibolu Yarımadası’nı gezebilirsiniz. Öte yandan bölgede çok fazla küçük otel ve pansiyon bulunmaktadır. Ayrıca yarımadada çadır kamp alanı da bulunmaktadır.

Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri