ÇanakkaleMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Sokakağzı nerededir? Sokakağzı’na nasıl gidilir?

Sokakağzı Gezi Rehberi

Sokakağzı, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Konukevi Köyü’nün sahilidir. Assos’un en güzel yerlerinden olan Sokakağzı, sessiz ve sakin yapısıyla tam bir kafa dinleme mekanıdır.

Sokakağzı, pek bilinmemesi nedeniyle kumsalda rahat olabileceğiniz, denize sıfır otelleri ile güzel bir tatil yapabileceğiniz bir koydur. Şehrin gürültü ortamından çıkıp Çanakkale’nin mükemmel ormanları, Marmara’nın serin denizinde tatil yapmak isteyenler için en ideal yerdir.

Sokakağzı

Gelen turistleri manzarası ile büyüleyen, tekrar ve tekrar gelmeyi isteyeceğiniz ender yerlerden biridir. Bölgede ayrıca çok fazla antik kent kalıntısı vardır.

Eski adı Yalı olan Sokakağzı’na sahile dökülen Sokak Deresi’nden esinlenerek bu isim verilmiştir. 1950’lerde kurulan Sokakağzı, ilk başlarda zeytin hasadına giden köylüler tarafından kullanılmış, ileriki dönemlerde birçok yerli turistin ilgisini çekmesiyle Türkiye turizminde yerini almıştır.

SOKAKAĞZI İÇİN ÖNERİLERİMİZ

Sokakağzı

-Su altı dalışı ile ilgileniyorsanız Sokakağzı, tam size göredir. Ülke genelinde en temiz koylardan biri Sokakağzı Koyu’dur. Suyu berrak ve serindir, denize ilk girdiğiniz andan itibaren denizin dibini rahatlıkla görebilirsiniz. Öte yandan Sokakağzı’nda bir de dalış okulu vardır. İsterseniz günü birlik dalışlar ile tatilinizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

-Sokakağzı’na yolunuz düşerse deniz manzaralı restoranlarda yöresel lezzetleri ve balık ürünlerini deneyimleyebilirsiniz. Restoranlarda genellikle Sokakağzı’nda tutulan taze balıklar servis edilmektedir.

-Bu bölgede Dut Ağacı adı verilen bir yer vardır. Dut Ağacı’na gittiğinizde hem Sokakağzı Koyu’nun hem de Çanakkale’nin güzel manzaralarını görerek burada fotoğraf çekinebilirsiniz.

– Tarih ile ilgiliyseniz, Sokakağzı’na bir gününüzü ayıracak kadar tarih ile dolu bir yerdir. Bölgenin ünlü Assos antik kentine uzaklığı sadece 18 kilometredir. Orman içerisinde yürüyerek Roma dönemi surlarını görmek isterseniz Behramkale’ye gidebilirsiniz.

-Çanakkale yeşil bitki örtüsü ve ormanları ile meşhurdur, son zamanlarda ise Sokakağzı’na gelenlerin en çok yaptığı aktivite doğa yürüyüşüdür. Sokakağzı’nın arkası ormanlar ile kaplıdır, buraya geldiğinizde rahatlıkla doğa yürüyüşü yapabilir ve çadır kurup kalabilirsiniz.

-Bölgede çok fazla büyük, orta ve küçük kapasitede otel vardır. Ayrıca pansiyon ve çadır kamp alanı gibi tercihler de mevcuttur. Bu nedenle istediğiniz bir konaklama çeşidini seçerek bölgeye gidebilirsiniz.

SOKAKAĞIZA NASIL GİDİLİR?

Sokakağzı

Assos koylarından birisi olan Sokakağzı’na kendi aracınız ile gidecekseniz, Önce Çanakkale’ye gelerek buradan Ezine-Ayvacık-Assos- Sokakağzı güzergahını kullanabilirsiniz. Çanakkale merkez ile Sokakağzı arası 103 kilometre, Ezine-Sokakağzı arası yaklaşık 60 kilometredir.

Eğer şehirlerarası otobüsleri tercih edecekseniz, Çanakkale şehir terminaline gelerek buradan her saat başı kalkan Ayvacık minibüslerine binmeniz gerekmektedir. Ayvacık’a geldiğinizde haftada üç gün olan köy minibüslerine ya da belediye otobüslerine binerek Sokakağzı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca otel ya da pansiyonda kalacaksanız, Sokakağzı’na geldiğiniz kalacağınız yeri arayarak sizi almanızı isteyebilirsiniz. Bu hizmet burada çokça kullanılır.

SİZİN İÇİN ÖNEREBİLECEĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Kadırga Koyu nerede? Kadırga Koyu’na nasıl gidilir?

Bu içerikte Çanakkale’nin ilçelerinden olan Sokakağzı hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Sokakağzı,  Çanakkale gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri