KeşfetSamsun

Samsun Gezilecek Yerler Rehberi: 5 Adımda Samsun Rehberi

Samsun Gezilmesi Gereken Yerler

Ülkemiz içerisindeki birçok yer gibi konumdan dolayı Samsun şehri yıllarca başka medeniyetlerin hakimiyeti altında kalmıştır. Bu sebeple birçok uygarlık kalıntısına rastlayabileceğiniz Samsun, aynı zamanda tartışmasız olarak ülkenin en güzel şehirlerinden biridir. Doğası ve görüntüsü sizleri şaşkınlık içinde bırakacak. 19 Mayıs Kenti, Atatürk’ün Şehri, Karadeniz’in Başkenti, Karadeniz’in Mezopotamya’sı gibi takma adları olan Samsun aynı zamanda Türk milli mücadelesinin başladığı noktası olmasıyla adı dünya genelinde bilinmektedir. Maneviyatı yetecek derecede olsa da Samsun’un kendisi de çok güzel bir şehir. Sizinle bu yazımızda Samsun gezilecek yerler listesini paylaşacağız!

Samsun Gezilecek Yerler Listesi: Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

1- Samsun Bandırma Gemi Müzesi

Millî Mücadele yıllarını başlatan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 9. Ordu Müfettişi olarak çıktığı yolculukta İstanbul’dan Samsun’a getiren gemi, Bandırma Vapuru’dur. Bizce, Samsun gezilecek yerler rehberi yapıyorsak başa altın harflerle kazımamız gereken ilk yer Bandırma Gemi Müzesi’dir. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunda önemli bir rol oynamış olan gemi, 1878 yılında Glasgov’da inşa edilmiş ve yıllar boyunca Kymi adıyla yük taşımacılığı alanında kullanılmıştır.

Daha sonra Osmanlı’ya geçen ve Osmanlı’da da yük ve yolcu taşımıştır ancak sonradan adı Bandırma olarak değiştirilmiş ve bir posta vapuru olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hatta 1919’da Gazi’yi ve silah arkadaşlarını Samsun’a getirdikten sonra posta hizmetine devam etmiştir. Geminin orijinali Samsun’da değildir ancak orijinal çizimlerden referans alınarak yeniden yapılmış ve 7 Şubat 2005’te Bandırma Vapuru kullanım hakkı ve işletmesi Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmış, müze yapılmıştır. Gemi içinde birçok görmek isteyeceğiniz oda, balmumu heykel ve eşyalar var.

samsun gezilecek yerler

2- Samsun Gazi Müzesi

Gazi Müzesi, Ulu Önder’in Samsun’a çıktığı vakit kaldığı otel olan Mıntıka Palas Oteli’dir aslında. İki katlı bina, 1902 yılında Jean İonnis Mantika tarafından inşa edilmiştir. Mustafa Kemal Paşa bu iki katlı yapıda konaklıyor ve 12 Haziran 1926 tarihinde bina, Samsun halkı adına Ulu Önder’e armağan ediliyor. Gazi, hayata gözlerini yumduktan sonra binanın mülkü kız kardeşi Makbule Atadan’a geçse de daha sonra 1939 yılında 19 Mayıs Halk Müzesi yapılması için Samsun Belediyesi’ne verilmiştir.

8 Kasım 1998 tarihinden itibaren Samsun Gazi Müzesi olarak ziyarete açılan bina, Samsun gezilecek yerler listesi için önemli bir durak noktasıdır. Binanın giriş katında ve üst katında 191 eser sergilenir, üst kattaki salonda balmumu heykeller vardır. Gazi Müzesi aynı zamanda sanal turla gezilebiliyor ancak kendi gözlerinizle görmek gibisi yok.

gazi müzesi

3- Onur Anıtı

Samsun’un adeta simgesi haline gelmiş anıt, Avusturalyalı sanatçı H. Kriphel tarafından yapılmıştır. 1931 yılında Samsun’a getirilen anıtın açılış töreni 1932 yılında yapıldı. Anıt, şahlanan bir at üzerindeki Atatürk heykelidir. Kaidenin yanlarında iki kabartma ve yazılar vardır. Yazılarda aynen şöyle yazmaktadır:

  • Vatanda Millî Mücadele’ye başlamak için Gazi, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktı.
  • Bu heykel, Samsun Vilayeti halkı tarafından 29 Ekim 1931 tarihinde dikildi.

Tüylerinizi diken diken edecek manevi bir hava için Onur Anıtı, Samsun gezilecek yerler listesinde mutlaka görülmesi gereken bir eserdir.

samsun gezilecek yerler

4- Amazon Köyü

Amazon Köyü, bölgede daha önceden yaşadığına inanılan Amazon Kadınları anısına Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmış olsa da gezmesi oldukça zevkli yerlerden bir tanesi olduğunu söyleyelim. İlkadım Batıpark içinde bulunan Amazon Köyü, yürekli, mert, savaşçı kadınların gündelik hayatlarını yansıtacak heykellerle, canlandırmalarla süslenmiştir. Kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

Anaerkil düzenin kalıntılarını oluşturabilecek eserlerin gerçek olmaması sizi kesinlikle etkilemeyecek. Amazon Köyü, öyle iyi bir çalışma ki Samsun gezilecek yerler listelerinde en önemli duraklardan bir tanesi!

amazon köyü

5- Amisos Tepesi

Amisos Tepesi, arkeolojik bir alan olmasının yanında seyir tepesi amacıyla da kullanılan harika bir Samsun manzarası sunan tepedir. Arkeolojik kazılara ve tarihi kaynaklara göre kuruluşu, gelişmesi dört aşamada gerçekleşmiştir.

  • 1.Dönem (MÖ 6’ncı yüzyılın başı): Sinop’ta bir koloni oluşturan Miletoslular’ın küçük bir yerleşim olan Amisos’a egemen olup Karadeniz ile Anadolu’nun içlerini bağlayan ticaret yolunun başlangıcı olarak kullanılması.
  • 2.Dönem (MÖ 6’ncı yüzyılın ilk yarısı): Kapadokyalılar’ın Amisos’a yerleşmesi.
  • 3.Dönem (MÖ 6’ncı yüzyıl ortası): Kapadokyalı liderin Foçalılar’a yerleşme izni vermesi ve kentin büyüyüp gelişmesi.
  • 4. Dönem (MÖ 437): Sinop’tan gelen Atinalılar’ın Amisos’a yerleşmesi ve kentin adının Peiraieos olarak değiştirilmesi.

Birçok eserin, birçok buluntunun sergilendiği alanda adeta tarihe doyacaksınız. Ayrıca şehre yukarıdan bakabilecek, tepede bulunan kafelerde çayınızı kahvenizi yudumlardan bu atmosferi yaşayabileceksiniz. Samsun gezilecek yerler listesinde saatlerinizi harcayacağınız yerlerden biri!

samsun gezilecek yerler

BONUS:

Ayrıca Samsun sahil şeridinde çocuklarınızın çok fazla keyifli vakit geçirebileceği alanlar bulunuyor. Bunun yanında Samsun Hayvanat Bahçesi ve eğer kış yolculuğu yaptıysanız Lâdik Akdağ Turizm Merkezi’ne giderek kış turizmi etkinliklerini yapabilirsiniz. Şelaleler, doğal alanlar Samsun’da bol. Bunları da değerlendirip daha çok doğayla iç içe bir tatil de yapabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Samsun’da Tarihi Bir Tur: Bafra Gezi Rehberi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri