KeşfetYozgatYurtiçi Gezilerimiz

Yozgat Yahyasaray Yaylaları

Yozgat'ın En Güzel Yaylaları

Yozgat Çayıralan’da bulunan Yahyasaray yaylaları, dinlenmek ve piknik yapmak açısından harika bir doğal güzelliktir. Temiz havası hem sağlığa iyi gelir hem de iştah açar. Yahyasaray yaylalarından bakıldığında nispeten daha kıraç gözüken yamaçlar Sivas sınırıdır. Yahyasaray yaylaları İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük ormanlık alanına sahiptir.

Pek çok yayla evi bulunur. Köy halkı yazları burada geçirir. Bulunan çeşmelerinden akan lezzetli soğuk ve şifalı sularıyla köyün meşhur yerlerindendir. Akan su köyün barajında birikerek boşa gitmiyor ve israf önlenmiş oluyor.

Yayla Evleri ve Köy Halkı

Yayla evleri gayet konforlu ve tam teşekküllü bir şekildedir. Orada piknik yapanlar tercihe bağlı konaklama da yapabilir. Tuvaleti, eşyası ile rahatlıkla konforlu konaklama yapılabilir. Kuzine sobaları insanın içini sımsıcak yapıyor. Yayla halkı evlerine Mayıs ayının ortası gibi geliyor ve kasım ayına kadar kalıyor.

 

1-29

Hayvanlarını burada otlatıp, peynir ya da süt üretimi yapıyorlar onlarla ilgileniyorlar. Yaklaşık yüz, yüz elli metrede bir çeşme bulunur. Eşsiz bir doğaya ve bol oksijene sahip bu yaylalar tek kelimeyle muhteşem bir mesire alanı.

Yahyasaray Yaylaları Organik Yaşam

Kurulan ufak bostanlarla organik bir yaşam sürülüyor. Marul taze soğan maydanoz vb. kendi ihtiyaçlarını karşılayacak bitkiler yetiştiriyorlar. Özellikle çocuklar doğada toprak anayla büyüyüp, koşup oynuyorlar. Yahyasaray yaylalarının medeniyetten tek eksiği yalnızca elektriktir.

Ama bunu da halk güneş enerjisi ve panelleriyle oldukça rahat karşılayıp sıcak suya erişim sağlayabiliyor. Doğal ve organik bir yaşam imkânı sunduğu için imrenilesi bir yaşam alanı. Hayvanlara yem ve saman vermeyip doğadaki kekiklerle beslenmeleri sağlanıyor. Hayvanlarının etinin lezzeti ise bu organik beslenmenin hakkını verecek cinsten çok lezzetli.

Doğal Güzellikler

Kuş cıvıltıları günün her saati duyuluyor ve geceleri yıldızlar elle tutacak kadar göze yakın geliyor. Şehrin kalabalığından sonra burası insana huzur verecek cinsten. Yozgat Yahyasaray yaylalarının bir diğer adı Sırıklı yaylalarıdır. Akdağlar üzerinde bulunur ve yaklaşık 1220 metre yüksekliğindedir.

Yayla toplam dört adet obadan oluşur. Yemyeşil ormanlarla kaplıdır. Yahyasaray diğer adıyla Sırıklı yaylalarının çevresinde çeşitli av hayvanları bulunur ve barınır. Bu yaylalara ulaşım ise karayolu ile sağlanıyor. Her yaştan insanın böyle bir güzelliği görmesi gerekir.

Bununla birlikte daha fazla gezi, tatil ve seyahat hakkında bilgilendirici içerikler için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri