KeşfetYozgat

Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat Gezi Rehberi

Yozgat gezilecek yerler ve görülecek yer açısından zengindir. Yozgat Osmanlı Dönemi’nden önce Bozok Diyarı diye anılırken Osmanlı Dönemi ile Bozok Sancağı olarak devam etmiştir. 1930 itibariyle de Yozgat olarak bilinir. Yozgat Çamlığı Miili Parkı, Çapanoğlu Cami, Kazankaya Kanyonu en çok sevilen yerlerdendir. Kazankaya Kanyonu’nun eşsiz bir doğal güzelliği bulunur.

Kadıpıanrı Tabiat Parkı, Davulbaz Tepe Tabiat Parkı ve Oluközü Tabiat Parkı ise civardaki büyük mesire alanlarındandır. Yozgat Müzesi, Yozgat Saat Kulesi ise yine değerli mekânlardandır. Özellikle Yozgat Müzesi’nin tavanındaki taş işlemeleri turistler tarafından beğeni toplar.

Türkiye’deki en büyük hat eserleri müzede sergileniyor. Hayri İnal Konağı, Yozgat şehrinin tarihi evlerine bir örnek olarak müze yapılmış ve halka açılmıştır. İçinde yöresel kıyafetlerden eşyalara birçok eser mevcuttur.

Yozgat Gezilecek Yerler Roma Hamamı ve Şahin Tepesi

Roma Hamamı Sarıkaya ilçesindedir. Roma dönemine ait halkın banyosu olarak kullanılırdı. Tarihi ikinci yüzyıla dayanır. Günümüzde ziyaret edildiğinde kişide  tarihte bir yolculuğa çıkmış havası bırakır. Eskiden çok sayıda termal havuzu bulunan bu hamam, oldukça şifalı bulunurdu. Bugün yapılan arkeolojik kazılarda tarihe önemli ipuçları vermiştir.

1-23

Çünkü Bizans, Osmanlı ve Selçuklu Devletleri adına çok önemli eserlere ve kalıntılara rastlanmıştır. Şahin tepesi ise kişiye tüm Yozgat’ı ayaklarının altına alıp izleme imkânı sunan bir seyir terası görevindedir. Çay bahçesiyle sıcak bir aile ortamı gibidir. Özellikle Çamlık Alanı’nda çok kaliteli sosyal tesisler bulunur. Herkesin Yozgat gibi güzel bir şehre gelmesi ve görmesi gerekir.

Yozgat’a Gelince Ne Yemeli?

Yozgat’a gelindiğinde muhakkak testi kebabı yenmelidir. Bu yemek şehrin bilinen en meşhur yemeğidir. Kebap testi içinde servis edilir ve testi o esnada kırılır. Üstelik fiyatlar çok da pahalı değildir. Bunun dışında meşhur olan yemekleri ise bulama çorbası, arabaşı yemeği, mayalı bazlama, çiğdem pilavı ve çeşitli böreklerden oluşur.

Bulama çorbası kıvamı yoğun bir yoğurt çorbasını andırır. Yozgat böreği herkes tarafından ıspanak katılarak yapılan ıspanaklı böreğin pastırma eklenerek yapılan bir yorumlaması niteliğindedir. Yozgat’ın lezzetli yöresel yemeklerine şehrin her noktasından ulaşılabilir. Civar yerlerden özellikle testi kebabı için gelen müdavimleri çoktur. Bozkırın diyarı Yozgat sevenlerini her mevsim bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu