İç AnadoluYozgatYurtiçi Gezilerimiz

Yozgat Gezilecek Yerler – Yozgat’ın Tarihi ve Turistik Yerleri

Yozgat Gezi Rehberi

Yozgat Osmanlı Dönemi’nden önce Bozok Diyarı diye anılırken Osmanlı Dönemi ile Bozok Sancağı olarak devam etmiştir. 1930 itibariyle de Yozgat olarak bilinir. Yozgat Çamlığı Miili Parkı, Çapanoğlu Cami, Kazankaya Kanyonu en çok sevilen yerlerdendir. Kazankaya Kanyonu’nun eşsiz bir doğal güzelliği bulunur. Kadıpınarı Tabiat Parkı, Davulbaz Tepe Tabiat Parkı ve Oluközü Tabiat Parkı, Yozgat Müzesi, Yozgat Saat Kulesi Yozgat gezilecek yerler arasında örnek gösterilebilir.

Yozgat Gezilecek Yerler

Roma Hamamı ve Şahin Tepesi

Roma Hamamı Sarıkaya ilçesindedir. Roma dönemine ait halkın banyosu olarak kullanılırdı. Tarihi ikinci yüzyıla dayanır. Günümüzde ziyaret edildiğinde kişide  tarihte bir yolculuğa çıkmış havası bırakır. Eskiden çok sayıda termal havuzu bulunan bu hamam, oldukça şifalı bulunurdu. Bugün yapılan arkeolojik kazılarda tarihe önemli ipuçları vermiştir.

1-27

Çünkü Bizans, Osmanlı ve Selçuklu Devletleri adına çok önemli eserlere ve kalıntılara rastlanmıştır. Şahin tepesi ise kişiye tüm Yozgat’ı ayaklarının altına alıp izleme imkânı sunan bir seyir terası görevindedir. Çay bahçesiyle sıcak bir aile ortamı gibidir. Özellikle Çamlık Alanı’nda çok kaliteli sosyal tesisler bulunur. Herkesin Yozgat gibi güzel bir şehre gelmesi ve görmesi gerekir.

Yozgat’a Gelince Ne Yemeli?

Yozgat’a gelindiğinde muhakkak testi kebabı yenmelidir. Bu yemek şehrin bilinen en meşhur yemeğidir. Kebap testi içinde servis edilir ve testi o esnada kırılır. Üstelik fiyatlar çok da pahalı değildir. Bunun dışında meşhur olan yemekleri ise bulama çorbası, arabaşı yemeği, mayalı bazlama, çiğdem pilavı ve çeşitli böreklerden oluşur.

Bulama çorbası kıvamı yoğun bir yoğurt çorbasını andırır. Böreği herkes tarafından ıspanak katılarak yapılan ıspanaklı böreğin pastırma eklenerek yapılan bir yorumlaması niteliğindedir. Yozgat’ın lezzetli yöresel yemeklerine şehrin her noktasından ulaşılabilir. Civar yerlerden özellikle testi kebabı için gelen müdavimleri çoktur. Bozkırın diyarı Yozgat sevenlerini her mevsim bekliyor.

Bu içeriğimizde Yozgat gezilecek yerler ve Turistik yerleri hakkında öneriler sıralanmıştır. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri