ÇanakkaleMarmara

Kumburun’nun özellikleri? Kumburun’a nasıl gidilir?

Kumburun Gezi Rehberi

Kumburun Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı bir köyün ismidir. Bölge son yıllarda tatilciler tarafından fazlaca tercih edilmektedir.

Bölge Çanakkale ilinin neredeyse el değmiş kısımlarından birisidir. Kumburun ismi ise sahilin bir cadı burnu gibi denize doğru uzanmasından dolayı konulmuştur. Öte yandan bölge orman ve denizin buluştuğu bir bölgededir. Yapılaşma çok azdır. Bu nedenle otel ve pansiyon sayıları da oldukça azdır. Ezine’de bir otelde kalıp gündüzleri de bölgeye gidebilirsiniz. Tabi gitmek istemezseniz Kumburnu’ndaki otel ve pansiyonlardan yerinizi ayırtın.

Kumburun

KUMBURUN ÇADIR KAMPI İÇİN İDEAL

Bu bölge çadır kampı için çok uygundur. Ancak Kumburun’a gitmeden önce mutlaka gıda ve su ihtiyacınızı temin edin. Çevrede market ve bakkal olmasına rağmen Kumburun sahilinde yoktur.

Kumburun

Bölge son yıllarda turizm açısından canlandığı için satılık evler ve villalar satış ilanlarında boy göstermektedir. Ancak fiyatları birçok noktaya göre pahalı gelebilir.

Kumburun

KUMBURUN SAHİLİ/PLAJI

Kumburun sahili ağırlıklı kum az da olsa çakıl plajlardan ve kayalıklı koylarda oluşmaktadır. Uzun bir sahil olmasından ötürü kimsenin görmediği alanlarda da denize girebilirsiniz. Yani bölge ailecek gidilebilecek ve kafa dinlenecek bir bölgedir. Ancak Kumburun’nda düzgün plajlar herkesin denize girdiği noktalardır.

Kumburun

KUMBURUN GEYİKLİ’YE ÇOK YAKIN

Bölge Ezine’ye 21 km uzaklıktadır. Çevresinde Çamoba, Bozköy, Üvecik ve Geyikli gibi yerleşim yerleri vardır. Öte yandan Kumburun’un karşısında Bozcaada yer almaktadır.

Kumburun

KUMBURUN EZİNE’DE NE YENİR?

Ezine peyniri ile ünlü bir yer olduğu için bölgeye gelip de peynir yememek olmaz. Öte yandan kırmızı et restoranları Ezine ve civarında yaygındır. Ayrıca kahvaltı mekanları bölgede yetişmiş ürünleri masanıza getirmektedir. Bu nedenle korkmadan doğal görünen her şeyin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca bölgenin keşkek, pilav, helva, Karaoğmaç Çorbası, peynir helvası, Göceli böreği ve tavuk böreği meşurdur. Bu lezzetlerin dışında bölge tam bir gurmeler noktasıdır.

Kumburun

KUMBURUN’A ULAŞIM

Bu tatil destinasyonunu genelden özele şöyle alabiliriz. Çanakkale otogarına gidip, buradan Ezine otobüslerine binebilir, Ezine otogarından da Kumburun köy minibüslerine binerek alana ulaşabilirsiniz. Ancak özel aracınız yoksa bölgede gezmeniz ve tatil yapmanız zor olacaktır. Öte yandan Kumburun’a Balıkesir otogarından Ezine otobüsüne binerek Ezine’ye gelebilir. Ezine otogardan da köy minibüslerine binerek Kumburun’a gidebilirsiniz. Mutlaka unutulmaması gereken nokta şudur, bu yer yerleşimin çok olduğu bir bölge değildir. O nedenle eğer Kumburnu’nda kamp yapacaksanız gerekli malzemeleri mutlaka yanınıza alın.

SİZİN İÇİN ÖNERDİKLERİMİZ: Küçükkuyu’da gezilecek yerler? Küçükkuyu nerede?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri