BalıkesirMarmara

Altınova nerede? Altınova’ya nasıl gidilir?

Altınova Gezi Rehberi

Altınova, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir tatil bölgesidir. Huzurlu ortamı, temiz denizi ve plajı ile Altınova eşsiz bir bölgedir.

Altınova ünlü tatil bölgesi Ayvalık’ın bir mahallesidir. Ancak aynı Sarımsaklı gibi bölge de Ayvalık’tan hariç kendisine bir ün yapmıştır. Bölge huzur arayanlar için biçilmiş kaftandır. Bölgeye daha çok gençler ve aileler kamp yapmak için ve denize girmek için gelirler. Bölge çadır kampına çok müsaittir.

Öte yandan bölgede çok sayıda otel, pansiyon ve apart vardır. Buradaki işletmeler küçük ölçekli işletmelerdir. Ancak temmuz ayı haricinde kolayca kalınacak yer bulunur. Bölgeye temmuz ayında gidecekseniz eğer rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

AYVALIK ALTINOVA’YA NASIL GİDİLİR?

Bölgeye ulaşım çok kolaydır. Yaz aylarında Marmara ve Ege bölgelerinden Ayvalık’a binlerce araç kalkmaktadır. Bu illerden birindeki otobüs terminalinden kolayca Ayvalık’a ulaşabilirsiniz.

Öte yandan Ayvalık’a en çok araç Çanakkale ve Balıkesir illerinden kalkmaktadır. Eğer hızlı bir yolculuk yapmak istiyorsanız bu illerden birine gelip kolayca bölgeye ulaşabilirsiniz. Eğer Balıkesir bölgesinden geliyorsanız dikkat etmeniz gereken bir anekdot bulunmaktadır. Oda Edremit’ten sonra Ayvalık sapağına girmek olacaktır.

Öte yandan bölgede Edremit havaalanı yer almaktadır. Ankara ve İstanbul’dan kalkan uçaklar Edremit havaalanına inmektedir. Edremit havaalanı ile Altınova arası ise 53 kilometredir.

İstanbul’dan Altınova’ya ise iki güzergâhtan ulaşabilirsiniz. Uzun güzergâh 533 kilometre, kısa güzargah ise 475 kilometredir. Öte yandan İstanbul Yenikapı’dan feribotlar ile Bandırma’ya geçer oradan Altınova istikametine yol alırsanız bu yolculukta 3,5 saat sürmektedir.

Ankara’dan gelenler için ise Ankara-Altınova arası 663 kilometredir.

ALTINOVA NEREDE?

Ayvalık’ın bir mahallesi olan Altınova, Edremit Körfezi’nde ve İzmir il sınırına komşu bir yerdedir. Bölgenin komşuları arasında İzmir’in Dikili ve Bergama ilçeleri bulunmaktadır. Altınova’nın şehir merkezi düz ancak kuzeyi tepe ve dağlardan oluşmaktadır. Bu da bölgeyi deniz turizmi için oldukça verimli hale getirmiştir.

ALTINOVA SAHİLİ / PLAJI

Altınova kum bir plaja sahiptir. Granit kayalar ufalanarak bölgenin sahilini oluşturmuştur. Öte yandan bölgede uzun bir sahil bulunmaktadır. Bölgedeki sahilin arkasında oteller, pansiyonlar ve yazlık evler yer almaktadır. Öte yandan sahile yakın kafe ve bakkal tarzında yerlere kolayca ulaşılabilir. Bölgede bulunan restoranlarda ise günlük balık bulunmaktadır. Bu restoranlarda balıkların tadına bakabilir veya kaldığınız yere sipariş edebilirsiniz. Bölge ayrıca bitki yemekleri ile de ünlüdür. Bölgeye gittiğinizde mutlaka bu yemekleri tadın derim.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Yeşilyurt Köyü ve taş evleri! Yeşilyurt Köyü nerede?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri