Günübirlik GezilerKırklareli

Günübirlik Turlar: İğneada, Kıyıköy ve Limanköy Gezi Rehberi

Kırklareli Gezilecek Yerler

Bol keyifli bir geziye ne dersiniz? Cevabınız olumluysa günübirlik turlar tam size göre. O halde İğneada, Kıyıköy ve Limanköy gezi rehberi serüvenimize katılın!

Günübirlik Turlar: İğneada-Kıyıköy-Limanköy Turu

Kırklareli Hakkında

Kırklareli ili, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan, Yıldız dağları ile Ergene Ovası arasında bir konumda bulunan bir ildir. Şehrin çevresinde Bulgaristan, Edirne, İstanbul ve Tekirdağ bölgeleri bulunmaktadır. Şehir nüfus olarak incelendiğinde 370.836 kişilik bir nüfusa sahiptir. Tarihi olarak var oluşu oldukça eski dönemlere dayanan Kırklareli ilinin eski ismi “Kırk Kilise” olarak bilinmektedir. Bölgenin ayrıca Yunancadaki ismi Saranta Eklesies, Bulgarcadaki ismi ise Lozengrad’tır.

günübirlik turlar

Elle tutulur tarihi kalıntıların Neolitik dönem gibi çok eski devirlerden geldiği bilinen ilde günübirlik turlar ve günübirlik geziler yapılabilecek pek çok alan bulunmaktadır. Çünkü Kırklareli bölgesi; Bizanslar, Persler, Makedonlar ve Osmanlılar gibi birden fazla imparatorluğun himayesi altına girmiş ve her milletin kendine özgü kültürlerinden bir parça alarak karma bir kültürel zenginliğe ulaşmıştır. Bölgede hakimiyet sürmüş milletlerin yaptırmış oldukları mimariler de bunları açıkça ortaya çıkarmaktadır. Günübirlik geziler düzenlenen Kırklareli bölgesine bir tur düzenleyerek bu tarihi izleri görebilirsiniz.

İğneada – Kıyıköy – Limanköy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İğneada, her yıl günübirlik turlar ve gezilerin düzenlendiği özellikle yazın birçok yerli ve yabancı ziyaretçi tarafından ilgi gören bir bölgedir. Coğrafi konum olarak Kırklareli ili sınırları içerisinde yer alan İğneada, Trakya’nın en doğusunda ve Karadeniz’in en batısında yer almaktadır. Bölge geniş bir koy uzunluğuna sahip olmasıyla birlikte çevresinde bulunan Yıldız Dağları’ndan yeşilin her tonunu, Karadeniz’den ise mavinin en güzel tonlarını almış ve İstanbul’a yakın günübirlik geziler listesinde yer almayı başarmıştır.

günübirlik turlar

İğneada içinde bulundurduğu tuzlu su gölleri, bataklıkları ve kıyı kumulları ile adeta bir ekosistem zinciri olarak anılmaktadır. Küçük ve dar bir alanda bu kadar fazla ekosistem çeşidinin var olmuş olması bölgeyi Türkiye’nin yanında dünya için de önemli bir kara parçası haline getirmiştir. Bu nedenle her yıl bu bölgeye günübirlik geziler düzenlenmektedir.

limanköy

Bölgeye bağlı olan bir diğer nokta ise Limanköy’dür. Dünya üzerinde çok çok az sayıda bölgede bulunan longoz tipi ormanlardan İğneada Longoz’u da Limanköy’e çok yakın mesafede bulunmaktadır. Burası İstanbul’a yakın günübirlik geziler kategorisinde yer almasından ziyade kafa dinlemek, stresten arınmak ve doğanın kollarına kendini bırakmak isteyenler için de en doğru tatil adreslerinden biridir.

Kırklareli bölgesine düzenlenen günübirlik turlar arasındaki durak noktalarından biri de mutlaka Kıyıköy olmalıdır. Karaçam ormanları ile ünlü olan bu bölge doğal bir güzellik olarak bilinmekte ve ormanlarında koruma altında tuttuğu tavşan, tilki, porsuk, sansar gibi pek çok hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

günübirlik turlar

İğneada Ulaşım – Kıyıköy Ulaşım – Vize Ulaşım

İstanbul’a yakın günübirlik geziler kategorisinde yer alan bu bölgelere ulaşım için öncelikle Kırklareli’nin Vize ilçesine ulaşıp buradan Kıyıköy yoluna girerek yaklaşık 35 km sonra bölgeye ulaşabilirsiniz. İğneada – Limanköy tarafında ulaşım için ise İstanbul’dan ortalama 3 saat yolculuk yapmanız gerekmektedir.

Günübirlik Turlar: İğneada, Kıyıköy, Limanköy Turunda Yapılacaklar

Günübirlik geziler listenizde yer alan bu bölgelere gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler bulunmaktadır. Örneğin Limanköy’de yer alan dışı yemyeşil ağaçlar ile bezenmiş kuş sesleriyle dolu Limanköy Kütüphanesi. Burası hem sakin ve doğal bir ortam sunan hem de konukevi olma özelliğine sahip olan bir bölgedir. Günübirlik turlar listesinin devamında ise Dupnisa Mağarası gelmektedir. Burası içinde yer altı nehirlerinin aktığı ve üç ayrı bölümden oluşan görülmeye değen bir doğal güzelliktir. Ayrıca Limanköy’de kumda kahve içmeyi de unutmamalısınız.

 Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve tatil içeriği için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri